МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
19 лютого 2016 року Справа № 814/4396/15
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55600
доМиколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030 провизнання відмови неправомірною,зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Миколаївського обласного військового комісаріату про визнання відмову у направленні пакету документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України неправомірними, зобов'язання виконати усі необхідні для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги згідно зі ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він проходив строкову службу в Афганістані та отримав травму, що підтверджується витягом ВЛК, тому має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки норма Закону щодо виплати одноразової грошової допомоги особам, звільненим з військової служби та стали інвалідами після 10.05.2006 року, відповідно особи, які звільнені з військової служби та стали інвалідами до цього часу, права на зазначену грошову допомогу не мають.
Сторони надали суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі ст.122 КАС України. На підставі ст. 122 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:
Позивач проходив строкову військову службу з 10.10.1982 по 22.12.1984 та був направлений для проходження військової служби в Афганістан, де отримав черепно-мозкову травму та поранення.
Протоколом № 2891 від 21.11.2013 року Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв позивача визнано інвалідом ІІІ групи, внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаних з виконанням військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Довідкою МСЕК від 16.12.2013 позивача первинно визнано інвалідом,15.12.2014 підтверджено ІІІ групу інвалідності позивача.
28.09.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідач 19.11.2015 надав відповідь позивачу, в якій зазначив, оскільки позивачу інвалідність встановлено до набрання чинності постанови Кабінета Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року, то немає законних підстав для направлення до Департаменту фінансів Міністерства Оборони України пакету документів на розгляд комісії Міністерства оборони з питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, якою затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Враховуючи те, що позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності 16.12. 2013 року, то до спірних правовідносин слід застосовувати Порядок №499.
Відповідно до п.п.3,7 Постанови Кабінету Міністрів України № 499 від 28.05.2008 передбачено, що особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) відповідні документи. Керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку. Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Таким чином, відповідач повинен був прийняти висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги позивачу та надіслати його Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Відповідач цього не зробив, чим допустив бездіяльність.
Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.
Відповідач не довів суду, що діяв правомірно.
Таким чином, відповідач діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ст.11,161 КАС України суд вважає за необхідне для захисту прав позивача визнати протиправною бездіяльність відповідача. Оскільки позовна вимога про зобов'язання відповідача виконати усі необхідні дії для нарахування та виплати допомоги викладена не конкретно, суд вважає за необхідно зазначити, які саме дії необхідно вчинити відповідачу для захисту прав позивача.
За таких обставин позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судовий збір розподіляється відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 11,71,94, 158-163, 167, 254 КАС України суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо не направлення документів ОСОБА_1 Департаменту фінансів Міністерства оборони України .
2. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та надати висновок, який надіслати Департаменту фінансів Міністерства Оборони України на розгляд комісії з питань призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
3. Присудити на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 487,20 (чотириста вісімдесят сім гривень 20 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.480276712.1 від 22.12.2015 за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївського обласного військового комісаріату.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко