Справа № 815/32/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Піньковській О.С.
сторін:
позивач: Горбенко М.С. (представник за довіреністю)
відповідач: Максимович Н.М. (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення надміру сплачених коштів в сумі 364019,00 грн., -
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 22 лютого 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До суду надійшов адміністративний позов державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Державної Фіскальної служби в Одеській області щодо невжиття, передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 364 019,00 грн.;
стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь державного підприємства «Національна енергетична компанія» «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, п/р: 26008010066033, МФО банку: 322313, банк отримувача АТ «Укрексімбанк», код ЄДРПОУ банку: 00032112), надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 364 019,00 грн.;
стягнути витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що розділом ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (в діючій редакції) не визначено положень щодо консолідованої сплати податку на прибуток, у зв'язку з чим відокремлені підрозділи державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" починаючи з 2015 року не є окремими платниками цього податку. Позивач вказує, що станом на 17.06.2015р. на картці особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"- «Держенергонагляд у Південному регіоні» (код ЄДРПОУ 34191066) по коду бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» обліковується переплата у сумі 364 019,00 грн., що підтверджено актом звірки № 339-20 від 18.06.2015р. Позивач звертає увагу, що зазначена переплата виникла у зв'язку зі змінами в законодавстві, внесеними Законом України № 5083-ІV від 05.07.2012р. За результатами розрахунків з бюджетом ДП «НЕК «Укренерго» за свій відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному регіоні» сплачено до бюджету у 2013 році 624 186,00 грн., задекларовано за 2013 рік податок на прибуток у сумі 359 835,00 грн., при цьому згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України ДП «НЕК «Укренерго» зобов'язане було сплатити авансові внески з податку на прибуток у січні - лютому 2014 року, отже авансові внески сплачено за 2014 рік у сумі 99 668,00 грн., але за 2014 рік підприємством задекларовано збиток. Таким чином, ДП «НЕК «Укренерго» здійснено переплату до державного бюджету у сумі 364 019,00 грн. Відтак, позивач вважає, що з урахуванням приписів п.43.1 ст. 43 Податкового кодексу України надміру сплачені суми грошового зобов'язання повинні бути повернуті ДП «НЕК «Укренерго». Враховуючи, що позивачем подано заяву про повернення надміру сплачених коштів, в ДП «НЕК «Укренерго» відсутній податковий борг, однак відповідачами не здійснено заходів, спрямованих на повернення позивачу надміру сплачених коштів в сумі 364019,00 грн., останній звернувся з даним позовом до суду.
Від відповідача - державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області надійшли заперечення проти адміністративного позову (а.с. 52-54), в яких зазначено, що відповідно до вимог підпункту 3.17 пункту 3 наказу ГУ ДФС в Одеській області № 1147 від 21.09.2015 р. "Про індикативні показники доходів на листопад 2015 року та внесення змін до наказів ГУ ДФС в Одеській області від 16.07.2015 р. № 841 та від 14.08.2015 р. №977" для здійснення повернення надміру сплачених сум був складений паспорт-висновок за участю усіх підрозділів ДПІ. Даний паспорт-висновок направлено для інформування та погодження до координаційно-моніторингового управління Головного управління ДФС в Одеській області листом №19038/8/15-51-20-00 від 07.10.2015р. Платника податків ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227) листом №20279/10/15-51-20-00 від 23.10.2015р. проінформовано про направлення паспорта - висновку до Головного управління ДФС в Одеській області для погодження стосовно повернення надміру сплачених сум коштів зі сплати по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у сумі 364019,00 грн., що обліковуються в інтегрованій картці особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу ДП «НЕК «Укренерго» - «Держенергонагляд у Південному регіоні» (код ЄДРПОУ 34191066) на розрахунковий рахунок №26008010066033, відкритий в АТ «УКРЕКСІМБАНК», МФО 322313 ДП «НЕК «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227). Відповідач зазначає, що станом на 09.02.2016 р. погодження від Головного управління ДФС в Одеській області не надходило, що в свою чергу унеможливлює надання до територіального органу Державної казначейської служби України висновку за формою згідно з додатком 1 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1146 від 15.12.2015р.
Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача - державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області явку представника до судового засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином та завчасно.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" зареєстровано як юридична особа (код ЄДРПОУ 00100227, 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 6).
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 17.06.2015р. на картці особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу ДП «НЕК «Укренерго» - «Держенергонагляд у Південному регіоні» (код ЄДРПОУ 34191066) по коду бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» обліковується переплата у сумі 364 019,00 грн., що підтверджується актом звірки № 339-20 від 18.06.2015р. (а.с.15).
13.07.2015р. (вх. № 05/08-2/7989) позивачем на адресу державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Державної казначейської служби України в Одеській області направлено лист «Про повернення переплати», в якому останній просив відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України повернути переплату у сумі 364 019,00 грн. на поточний рахунок підприємства або на код бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» на картку особового рахунку державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (код ЄДРПОУ 00100227) за місцем реєстрації головного підприємства (а.с. 16-17).
Як встановлено судом, в порушення встановлених законом строків, зазначена вище сума надмірної сплати податку позивачу не повернута.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, у період виникнення спірних правовідносин, філії позивача вважались окремими платниками податку на прибуток (п.133.1.5 п.133.1 ст.133 Податкового кодексу України), а позивач перебував на консолідованій сплаті такого податку. Тобто, відповідно до п.152.4 ст.154 Податкового кодексу України, позивач був зобов'язаний декларувати та сплачувати податок як за своїм місцезнаходженням, так і окремо за місцезнаходженням філій.
Згідно з п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно з п.п. 43.1, 43.2 ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Відповідно до п.п.43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України №882/1188 від 30.12.2013 р., що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Разом з тим, за змістом пунктів 9, 10 вищевказаного Порядку надані податковим органом висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються територіальними органами Державного казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку, а саме згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013 р..
Згідно з ч. 2 ст.45 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Таким чином, виходячи з аналізу пунктів 43.1, 43.4 ст.43 Податкового кодексу України, для повернення надміру сплачених коштів платником податків має бути виконано дві вимоги: відсутність у платника податків податкового боргу та подання таким платником заяви, оформленої в довільній формі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, у позивача є надмірна сплата з податку на прибуток підприємств, яка виникла в межах 1095 днів. Така обставина підтверджується актом звірки № 339-20 від 18.06.2015р.; у позивача відсутній податковий борг, позивач подав відповідачу письмову заяву довільної форми про повернення коштів.
Більш того, відповідачем - державною податковою інспекцією у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області не заперечувались наведені вище обставини та, зокрема, проти права позивача на повернення переплати, яка є предметом спору.
Враховуючи викладене, встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачем дотримано визначені законодавством вимоги для одержання наявної переплати з податку на прибуток, проте контролюючим органом в порушення норм ст. 43 Податкового кодексу України, не вчинено дій направлених на повернення позивачу надміру сплаченого податку на прибуток шляхом подання відповідного висновку органам Державної казначейської служби України у встановлені законодавством строки, тим самим допущно протиправну бездіяльність.
Таким чином, вимога про визнання протиправною бездіяльності державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Державної Фіскальної служби в Одеській області щодо невжиття, передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 364 019,00 грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь державного підприємства «Національна енергетична компанія» «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, п/р: 26008010066033, МФО банку: 322313, банк отримувача АТ «Укрексімбанк», код ЄДРПОУ банку: 00032112) надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 364 019,00 грн., суд зазначає наступне.
Пунктом 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 43.6 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Пунктом 3 розділу 1 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013р., передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
За змістом пункту 1 розділу 2 вказаного Порядку органи казначейства здійснюють повернення помилково сплаченого до місцевого бюджету податку з доходу фізичних осіб за наявності відповідної заяви платника та подання органу податкової служби.
В силу пунктів 5, 10 розділу 1 цього ж Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання в довільній формі подається платником до органу казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява та/або подання подається до відповідного органу казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.
Викладені норми дають підстави для висновку про те, що питання формування податковим органом подання та направлення його до органу казначейства є виключним повноваженням такого органу, а суд, в свою чергу, не може підміняти державний орган та вирішувати питання про стягнення таких платежів.
Вказане також узгоджується із думкою колегії суддів Судової палати в адміністративний справах Верховного Суду України, що викладена у постанові від 16.09.2015р. по справі №21-1465а15 щодо вирішення питання про усунення розбіжностей у застосуванні, зокрема положень ст.43 Податкового кодексу України. Так, судом вказано, що повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями митних органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів. Вказане також стосується й повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань, оскільки умови такого повернення врегульовані ст. 43 Податкового кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.12.2015 у справі №826/17403/14, згідно якої, на думку колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, вимога позивача про стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ не є правильним способом захисту його прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, оскільки повернення суми надміру сплачених грошових зобов'язань є виключними повноваженнями контролюючого органу, які останній здійснює шляхом формування висновку та направлення його до органу казначейства, а суд, в свою чергу, не може підміняти державний орган та стягувати із відповідача вказані суми коштів, то вимога позивача про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь державного підприємства «Національна енергетична компанія» «Укренерго» надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 364 019,00 грн. не підлягає задоволенню. Більш того, відповідачем - державною податковою інспекцією у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області відповідно до вимог п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України (тобто не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви) висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету не подано для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, враховуючи, що контролюючим органом не подано висновку до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, останній був позбавлений можливості здійснити повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платнику податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відтак, за приписами п. 43.5 ст.43 Податкового кодексу України саме контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Твердження позивача щодо поважності ненадання до територіального органу Державної казначейської служби України висновку за формою згідно з додатком 1 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1146 15.12.2015р., є безпідставними, необґрунтованими та судом до уваги не приймаються. Відповідачем - державною податковою інспекцією у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області належними та допустимими доказами не доведено правомірності оскаржуваної бездіяльності у спірних правовідносинах. Натомість, позивачем надано достатньо доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач - державна податкова інспекція у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області при розгляді заяви позивача про повернення переплати, в якій останній просив відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України повернути переплату у сумі 364 019,00 грн., діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" та наявність підстав для їх часткового задоволення.
Відповідно до ч. 1,3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 159-164, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення надміру сплачених коштів в сумі 364019,00 грн., - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Державної Фіскальної служби в Одеській області щодо невжиття передбачених ст.43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 364 019,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (ідентифікаційний код юридичної особи 00100227, 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25) судовий збір у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 29.02.2016р.
Суддя: Г.П. Самойлюк