Ухвала суду № 56130264, 29.02.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
815/813/16
Номер документу
56130264
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/813/16

У Х В А Л А

29 лютого 2016 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Самойлюк Г.П., розглянувши клопотання Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про звільнення від сплати судового збору,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до товариства з обмеженою відповідальністю “Артмоушн” про стягнення заборгованості у розмірі 35956,79 грн.

Разом з адміністративним позовом надано клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що згідно положень ч. 2 ст. 73 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом. Позивач зазначає, що в попередній редакції Закону України “Про судовий збір” Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору. Однак, на теперішній час не передбачено витрат, що необхідні у зв’язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору”, який набув чинності 01.09.2015р. Згідно прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” № 484-VIII від 22.05.2015р. Кабінет Міністрів України зобов’язано забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Позивач звертає увагу, що станом на теперішній час фінансування Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо сплати судового збору не здійснювалось, зміни до законодавства, зокрема щодо можливості використання коштів на цілі, не передбачені ст.73 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, не внесено. Відтак, зазначаючи, що позивач наразі позбавлений можливості сплачувати судовий збір, останній просить задовольнити клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Дослідивши надані до суду матеріали, суддя вважає, що дане клопотання задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об’єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, передбачені Законом України “Про судовий збір”.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України “Про судовий збір” платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч.1 ст.3 Закону України “Про судовий збір”).

Статтею 5 зазначеного Закону встановлено пільги щодо сплати судового збору. При цьому, зазначена норма не звільняє від сплати судового збору органи Пенсійного фонду України за подання адміністративних позовів.

З урахуванням викладеного, суддею встановлено, що законодавцем на рівні Закону визначений обов’язок суб’єкта владних повноважень сплачувати судовий збір.

Відповідно до ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Можливість оцінити майновий стан позивача у суду відсутня.

Крім зазначеного, невмотивоване звільнення від сплати судового збору суб’єктів владних повноважень утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб’єктів звернення до судового захисту.

Суд зазначає, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень такого майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

З огляду на викладені обставини, суд не знайшов обґрунтованих підстав для задоволення заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки позивачем як суб'єктом владних повноважень подано до адміністративного суду адміністративний позов на виконання покладених на нього функцій та завдань, а відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору.

Зазначена позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” від 18 жовтня 2005 року (заява №70297/01) та Верховного Суду України, викладеними в його ухвалі від 28 вересня 2015 року у справі №21-5496а15.

З урахуванням обґрунтувань позивача та встановлених обставин, суддя вважає, що підстави для звільнення його від сплати судового збору відсутні, відтак клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню, у зв'язку із чим відмовляє у задоволенні останнього.

Керуючись ст.ст. 87, 160, 165 КАС України, суддя,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про звільнення від сплати судового збору, - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя: Г.П. Самойлюк