ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2016 року м. Львів № 813/6567/15
15 год. 46 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у колегіальному складі: головуючий суддя Клименко О.М., суддя Гулкевич І.З., суддя Ланкевич А.З., за участю секретаря судового засідання Дорош Х.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Думич А.М.;
відповідача 1: представник Лесько Н.Р.;
відповідача 2: представник Чабан О.С.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Торговий дім «Майола» до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області про скасування рішення і зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Торговий дім «Майола» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області, у якому з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог просить скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 26220/6/99-99-20-04-02-15- ВПП від 08.12.2015 року Про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення № 26220/6/99-99-04-20-15-ВПП від 08.12.2015р., винесене Державною фіскальною службою України «Про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу» платника податків ПП «Торговий дім «Майола» є незаконним, оскільки не було дотримано п. 10.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Відповідач 1 та 2 подали заперечення на позовну заяву. Заперечення мотивовані тим, що статтею 16 ПК України визначено обов'язки платників податків, зокрема визначено, що платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України, подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки та ін. Виконання зазначених обов'язків законодавства не пов'язано із фінансовим/майновим станом платника податків. Зазначили, що ПП «Торговий дім «Майола» належить до великих платників податків, і відповідачем 1 правомірно винесено рішення № 26220/6/99-99-20-04-02-15-ВПП від 08.12.2015 р. Просять в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представники відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечили, просили в задоволенні позову відмовити повністю з підстав, викладених у запереченнях.
Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження Приватного підприємства «Торговий дім «Майола» - 79018, Львівська область, м. Львів, вул. Городоцька, буд. 155. ПП «Торговий дім «Майола» перебувало на обліку з 2003 року у ДПІ у Франківському районі ГУ ДФС у Львівській області.
08.12.2015 року Державною фіскальною службою України було прийнято рішення № 26220/6/99-99-20-04-02-15-ВПП «Про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу», яким змінено основне місце обліку великого платника податків ПП «Торговий Дім «Майола»» шляхом переведення його на облік з ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.
У рішенні зазначено, що у зв'язку із невиконанням позивачем абз. 4 п. 64.7. ст. 64 глави 6 розділу ІІ Податкового кодексу України та відповідно до абзацу п'ятого цього пункту вирішено змінити основне місце обліку великого платника податків шляхом переведення його на облік до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 23.02.2016 року № 1628061400129 Приватне підприємство «Торговий Дім «Майола» перебуває на обліку у СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС.
Вирішуючи спір, суд керується наступними положеннями чинного законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що великий платник податків - це юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п'ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень.
Відповідно до п. 64.7. ст. 64 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.
У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.
Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.
Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків.
У разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган відповідні контролюючі органи зобов'язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.
Великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.
Алгоритм відбору платників податків для включення до Реєстру на 2016 рік визначається Порядком формування Реєстру великих платників податків, затвердженого наказом Міндоходів України від 27.11.2013 року № 717 (далі - Порядок № 717).
Відповідно до п. 2.1. Порядку № 717 відбір платників податків для включення до Реєстру ВПП на наступний календарний рік здійснюється структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції моніторингу ефективності супроводження великих платників податків, на підставі аналізу інформації:
1) про сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності платника податків за друге півріччя попереднього року та перше півріччя поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації робіт з приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності);
2) про суми сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у другому півріччі попереднього року та першому півріччі поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації роботи з ведення обліку доходів і зборів).
Судом встановлено, що відповідно до інформації про основні показники діяльності юридичних осіб, які відповідають критеріям великого платника податків та підлягають включенню до Реєстру ВПП на 2016 рік сумарні обсяги від усіх видів діяльності позивача за 2-ге півріччя 2014 року та 1-е півріччя 2015 року становлять 745296, 294 тис. грн.
Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 08.09.2015 року № 681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік» Приватне підприємство «Торговий Дім «Майола» включено до Реєстру великих платників податків на 2016 р. Вказаний наказ доведено до відома позивача, що не заперечувалось сторонами.
Відповідно до п. 3.3 та п. 3.4 Порядку № 717 великі платники податків, які не обліковуються в контролюючих органах, що здійснюють супроводження великих платників податків, самостійно визначають нове основне місце обліку шляхом подання до обраного відповідного контролюючого органу заяви за формою № 1-ОПП не пізніше 15 листопада поточного року.
Щодо великих платників податків, які самостійно не визначилися з вибором контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, та не подали до самостійно обраного відповідного контролюючого органу заяви за формою № 1-ОПП у визначений пунктом 3.3. цього розділу термін, Міндоходів України має право приймати рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган.
Відповідно до п. 10.22. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588, якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, з урахуванням таких особливостей:
1) у разі отримання платником податків повідомлення про включення платника податків до Реєстру великих платників податків такий платник податків зобов'язаний не пізніше 15 листопада поточного року подати до вказаного у такому повідомленні контролюючого органу за новим місцем обліку заяву за формою № 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр.
Платник податків, якого включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, подає заяву за формою № 1-ОПП до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, за самостійно обраним новим основним місцем обліку;
2) якщо платник податків не подав заяви за формою № 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр, до контролюючого органу за новим місцем обліку, стосовно такого платника податків Центральний контролюючий орган приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган. Рішення надсилається платнику податків, а інформація про направлення рішення надсилається до відповідних контролюючих органів (за місцем обліку платника податків та новим основним місцем обліку, яке визначено у рішенні).
Після отримання інформації про надсилання рішення про зміну основного місця обліку платника податків контролюючий орган за попереднім місцем обліку здійснює передачу облікової справи платника податків у 10-денний строк після прийняття такого рішення, а контролюючий орган за новим місцем обліку - взяття на облік протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення незалежно від того, отримана чи ні облікова справа такого платника податків від контролюючого органу за його попереднім місцем обліку;
3) після взяття на облік платника податків, включеного/не включеного до Реєстру великих платників податків, контролюючий орган за новим місцем обліку протягом 5 робочих днів надсилає повідомлення за формою № 15-ОПП (додаток 14) до фінансових установ, у яких відкриті рахунки такого платника податків.
Дані про взяття на облік платника податків, включеного/не включеного до Реєстру великих платників податків та відомості щодо якого містяться в Єдиному державному реєстрі, передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцем обліку із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік.
Позивачем не надано доказів, що підтверджували б факт звернення позивача до контролюючого органу із заявою за формою № 1-ОПП про взяття на облік, а тому у відповідача, з огляду на вимоги п.п. 2 п. 10.22. вищезазначеного Порядку обліку платників податків і зборів, були наявні правові підстави для прийняття рішення від 08.12.2015 року № 26220/6/99-99-20-04-02-15 ВПП. Відтак, доводи позивача про недотримання відповідачем 1 п. 10.4. вказаного Порядку, суд вважає необґрунтованими.
Враховуючи вищенаведене та з урахуванням п. 3 ст. 2, ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що відповідач 1 при прийнятті спірного рішення діяв на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно.
Суд враховує також і те, що відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 71 КАС України, ці обставини повинен довести суб'єкт владних повноважень, який є відповідачем, оскільки саме з встановленням цих обставин пов'язана правомірність прийнятих рішень.
Позивач не надав належних та допустимих доказів протиправності дій відповідача при прийнятті спірного рішення при зверненні до суду за захистом своїх прав, а відтак не довів обґрунтованість та законність підстав для задоволення позовних вимог. Натомість, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності винесеного ним рішення, відтак спірне рішення слід визнати таким, що відповідає вимогам частини 3 статті 2 КАС України. Отже, підстави для задоволення вимог позивача щодо скасування рішення Державної фіскальної служби України № 26220/6/99-99-20-04-02-15- ВПП від 08.12.2015 року Про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу, у суду відсутні.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтовані, тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
З урахуванням положень ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 29.02.2016 року.
Головуючий суддя Клименко О.М.
Суддя Гулкевич І.З.
Суддя Ланкевич А.З.