ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2016 року м.Житомир справа № 806/5089/15
категорія 10.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чернова Г.В.,
секретар судового засідання Халімончук С.С.,
за участю: представника позивача Циганенко А.Ю.,
представника відповідача Стеценко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" до Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №10 від 31.08.2015 р.,
встановив:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просить скасувати рішення Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №10 від 31.08.2015 про повернення коштів Фонду згідно акту планової перевірки від 17.08.2015 в частині повернення страхових коштів в сумі 1804,14 грн та нарахованих штрафних санкцій в сумі 902,07 грн.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що Новоград-Волинською міською виконавчою дирекцією Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку по страхових коштах ФССзТВП Центр поштового звязку № 4 Житомирської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (ЦПЗ № 4) за період з 01.04.2014 по 30.06.2015 та складено акт від 17.08.2015. Висновком акту було встановлено, що застрахованій особі ОСОБА_3 неправомірно виплачено допомогу по вагітності і пологах за листком непрацездатності від 11.02.2015 як постраждалій 4 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а мала б бути виплачена допомога на загальних підставах, внаслідок чого сума переплати склала 1804,14 грн. 31.08.2015 винесено рішення № 10 про повернення коштів згідно акту планової перевірки. Проте такий висновок є необгрунтованим, а рішення незаконним, оскільки допомога призначена на підставі належним чином оформленого листка непрацездатності та відповідно до норм Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування","Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов з підстав, зазначених у ньому та просив його задовільнити.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позову з мотивів, викладених в письмовому запереченні.
Вислухавши представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного висновку.
17.08.2015 Новоград-Волинською міською виконавчою дирекцією Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Новоград-Волинська міська виконавча дирекція ФССзТВП) проведено планову перевірку Центру поштового зв'язку № 4 Житомирської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" по страхових коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.04.2014 по 30.06.2015 та складено акт перевірки, яким встановлено порушення ч.2 ст.31 розділу 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в редакції № 77-VIII від 28.12.2014 - 1804,14 грн.
З акту вбачається, що при виплаті допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_3 згідно листка непрацездатності №873742, виданого Ємільчинською центральною районною лікарнею 11.02.2015 року як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесеної до 4 категорії за 180 календарних дні, порушено ч.2 ст.31 розділу IV Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105 в редакції № 77-УІІІ від 28.12.2014 року, яким передбачено, що для призначення допомоги особам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи додаються копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу.
Так, як Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-УІІІ виключено ст.2 та ст.23 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесені до 4 категорії, втратили пільги.
Внаслідок чого надані копії відповідних посвідчень та інших документів не підтверджують право на пільгу оплати матеріального забезпечення допомоги по вагітності та пологах за 180 календарних днів. Сума переплати матеріального забезпечення складає: 180 днів - 126 днів = 54 дні * 38.03 грн. =2053,62 грн.
Також у даному страховому випадку порушено п.2 ч.4 ст.19 розділу IV Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105 в редакції № 77-VIII від 28.12.2014 року - допомога по вагітності та пологах надана менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку, яка становить 40,01 грн. (1218,00 грн/30,44).
Сума недоплати матеріального забезпечення складає:
40,01 грн.* 126 днів = 5041,26 грн;
38,03 грн. * 126 днів = 4791,78 грн;
3041,26 грн. - 4791,78 грн. = 249,48грн/недоплата/
Загальна сума переплати матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_3 складає: 2053,62 грн. / переплата / - 249,48 грн. / недоплата /= 1804,14 грн (а.с.30-34).
Не погоджуючись із таким висновком, Центр поштового звязку № 4 Житомирської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" подало заперечення до акту (а.с.35-36).
31.08.2015 Новоград-Волинською міською виконавчою дирекцією Житомирського обласного відділення ФССзТВП прийнято рішення № 10 про повернення коштів Фонду згідно акта планової перевірки від 17.08.2015.
Згідно даного рішення позивача зобов'язано усунути виявлені актом перевірки порушення законодавства про соціальне страхування, які допущені після 01.01.2015 року шляхом перерахування страхових коштів в сумі 1868,19 грн (в тому числі 1804,14 грн - прим.суду), а також штрафних санкцій згідно абзацу 1 частини 6 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105 (в редакції Закону України від 28.12.2014 року № 77- VIII, який набрав чинності з 01.01.2015 року) в сумі 934,10 грн (з них 902,07 грн оспорюваного штрафу (1804,14 грн*50%/100%) - прим.суду)) до Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Загальна сума страхових коштів, яка підлягає для сплати становить 2802,29 грн (а.с.37-38).
08.09.2015, 24.09.2015 позивачем оскаржено рішення № 10 в частині повернення страхових коштів в сумі 1804,14 грн та нарахованих штрафних санкцій в сумі 902,07 грн до виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно (а.с.39-41, 44-47), проте скарги даними органами залишено без задоволення (а.с.42-43, 48-51).
Перевіряючи рішення № 10 на предмет його правомірності та обгрунтованості в оскаржуваній частині, суд зауважує наступне.
Відповідно до ч.1 ст.25, ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (у редакції, яка діяла на момент видачі листка непрацездатності), допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.
Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Порядок призначення та виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності врегульований ст.30 Закону та нею передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
Згідно п.2.1, 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23 червня 2008 року N 25, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має також право звертатися за необхідності до робочих органів відділень Фонду щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана:
- приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг;
- приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг;
- здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за власною ініціативою, так і у зв'язку із зверненням застрахованих осіб;
- вживати заходів по своєчасному наданню на підприємстві застрахованим особам матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
- брати участь у перевірках, що здійснюються на підприємстві робочими органами відділень Фонду з питань правильності використання страхових коштів, надавати контролюючим органам необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;
- здійснювати заходи по усуненню виявлених комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та контролюючими органами порушень з питань надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, використання страхових коштів.
За змістом ч.1 ст.31 Закону, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи, зазначені в абзаці шостому частини першої статті 25 цього Закону, додають копії відповідних посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу (ч.2 ст.31 Закону).
При цьому, згідно пункту 8.3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 р. N 455 (Інструкція № 455), за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Отже, з викладених норм законодавства вбачається, що саме на лікарів покладена безпосередня відповідальність за видачу та правильність заповнення листків непрацездатності, у тому числі пов'язаних з вагітністю і пологами.
В свою чергу роботодавець в особі комісії (уповноваженого) із соціального страхування, зобовязаний прийняти рішення про виплату допомоги за наявності лікарняного листа та пакету необхідних документів, підтверджуючих пільги, які не викликають сумніву у їх правильності.
Крім листка непрацездатності серії АГЗ № 873742 на ОСОБА_3, до комісії ЦПЗ № 4 було подано копію посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, та довідку з сільської ради про віднесення с.Чміль до радіаційної зони відповідно до вимог ч.2 ст.31 розділу IV Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с.86-89), за результатами розгляду яких прийнято рішення про призначення матеріальної допомоги ОСОБА_3 (а.с.90-91).
Під час огляду лікарняного листа судом встановлено, що він відповідає вимогам Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 р. N 532/274/136-ос/1406.
Також необхідно відзначити, що будь-яких доказів недійсності або ж неправомірності виданого лікарняного листа на ім'я ОСОБА_3 на момент прийняття рішення про виплату допомоги, недійсності посвідчення пільговика 4 категорії - у комісії були відсутні.
За таких обставин, коли лікарняний лист відповідав вимогам Інструкції N 532/274/136-ос/1406, а інші документи були чинними, підстав для їх неприйняття у комісії не було.
Крім того, необхідно зазначити, що повноваження щодо контролю за видачею та правильністю заповнення лікарняних листів, згідно пункту 8.1 Інструкції N 455, покладені у межах своєї компетенції на Міністерство охорони здоров'я України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, профспілки та їх об'єднання. Комісія (уповноважений) із соціального страхування в розумінні даної норми не є тим органом, який здійснює такий контроль.
Враховуючи все вищевикладене, порушення ч.2 ст.31 розділу IV Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105 в редакції № 77-УІІІ від 28.12.2014 року, відсутнє в зв'язку із тим що ОСОБА_3 до комісії подано всі необхідні підтверджуючі документи на отримання допомоги в зв'язку із вагітністю та пологами.
Що стосується посилання відповідача на те, що в зв'язку із виключенням Законом України від 28.12.2014 року ст.2 та ст.23 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії втратили пільги, суд зазначає наступне.
Так статтею 23 даного Закону до її виключення дійсно були передбачені компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4. Проте, питання періоду, за який виплачується допомога по вагітності та пологах застрахованій особі 4 категорії, дана стаття не врегульовувала. На момент видачі листка непрацездатності діяла норма ч.1 ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої жінкам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки. Посвідчення ОСОБА_3 та визначений ним статус потерпілої від ЧАЕС 4 категорії скасовано не було.
За таких обставин, прийняття рішення ЦПЗ № 4 Житомирської дирекції УДППЗ "Укрпошта" про нарахування за листком непрацездатності, в якому вказано період виплати допомоги 180 днів, здійснено правомірно та на підставі діючого законодавства України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано доказів правомірності своїх дій та прийнятого рішення № 10 в частині повернення страхових коштів в сумі 1804,14 грн та нарахованих штрафних санкцій в сумі 902,07 грн, що стосуються призначення допомоги в зв'язку з вагітністю і пологами ОСОБА_3, з огляду на що, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовільнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №10 від 31.08.2015року в частині повернення страхових коштів в сумі 1804,14 грн та нарахованих штрафних санкцій в сумі 902,07 грн.
Стягнути з Новоград-Волинської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на користь Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" сплачений судовий збір в розмірі 1218грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г.В. Чернова
Повний текст постанови виготовлено: 17 лютого 2016 р.