Постанова № 56130044, 29.02.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
295/14491/15-а
Номер документу
56130044
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Перекупка І.Г.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"29" лютого 2016 р. Справа № 295/14491/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Одемчука Є.В.

Шевчук С.М.,

при секретарі Єфремовій О.С. ,

за участю позивача ОСОБА_4, представника позивача ОСОБА_5,

представника відповідача Погорлецького Є.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_4 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 16 листопада 2015 року визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_4. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі довідки командира військової частини - польова пошта В-2731 за №6088 від 17.09.2015 р. та п.7 грошового атестату серії ЗУ №031525 з 01.10.2015 р.

В апеляційних скаргах Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_4 посилаються на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. ОСОБА_4 зазначає, що має право на перерахунок пенсії не з 01.10.2015 р., як зазначив суд, а з дати призначення пенсії - 15.05.2015 р. із врахуванням дотримання ним строків позовної давності.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що обов'язок по підготовці та наданню документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій, покладений на структурні підрозділи відповідних Міністерств, звідки звільнені зазначені особи.

Апеляційні скарги підлягають задоволенню частково.

Встановлено, що 03.03.2015 р. наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) №82 підполковника ОСОБА_4 (заступника командира бригади з тилу - начальника тилу 30 окремої механізованої бригади 8 армійського корпусу) відповідно до п. "б" ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з урахуванням вимог ч.8 цієї ж статті звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я (а.с.19).

З 15.05.2015 р. ОСОБА_4 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 70% грошового забезпечення.

10.09.2015 р. позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою про прийняття додаткових документів - довідки командира військової частини - польова пошта В-2731 №6088 від 07.09.2015 р. та грошового атестату серії ЗУ №031525 від 13.05.2015 р. для перерахунку пенсії та направлення довідки до органу Пенсійного фонду України (а.с.13-14). Вказані фінансові документи містять відомості щодо нарахування та виплати позивачеві під час проходження військової служби одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в сумі 52398,9 грн; грошової допомоги на оздоровлення в сумі 7762,8 грн.. матеріальної допомоги в сумі 7762,8 грн., винагороди за участь в АТО в сумі 4407,48 грн., одноразової премії в сумі 8742,36 грн., з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом Житомирського обласного військового комісаріату від 14.09.2015 р. №5920 повідомлено, що документи для призначення пенсії, в тому числі і довідку встановленого зразка про розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням направлено 04.06.2015 р. в Пенсійний Фонд України, куди необхідно звернутися для уточнення основного розміру пенсії та в разі потреби представити додаткові документи, оскільки відповідно до постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" п.23, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

На звернення позивача з приводу перерахунку пенсії від 16.09.2015 р. (а.с.10,11), Головне управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області листом від 25.09.2015 р. №958/П-11 (а.с.8а,9) повідомило про відсутність для цього підстав. В зв'язку з цим, ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Суд першої інстанції визнав неправомірними дії та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі довідки командира військової частини - польова пошта В-2731 за №6088 від 17.09.2015 р. та п.7 грошового атестату серії ЗУ №031525 з 01.10.2015 р.

Колегія суддів частково не погоджується із вказаним висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.

У відповідності до ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців в разі нарахування та сплати з них єдиного внеску, а тому з врахуванням їх розміру має обчислюватись пенсія.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15. Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

При цьому, сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не віднесена до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, визначених ПКМУ № 1294, на які нараховується єдиний соціальний внесок, що підтверджується також довідкою військової частини А0409 від 09.02.2016 р. на запит суду, а тому не може враховуватись для перерахунку пенсії позивачеві на підставі п.7 грошового атестата.

За правилами частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Зважаючи на виникнення обставин, що потягли право позивача на перерахунок пенсії у бік збільшення, у вересні 2015 року, як-то: отримання довідки про додаткові види грошового забезпечення, звернення до військомату, звернення до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області, враховуючи наведену вище норму Закону, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо визначення дати перерахунку пенсії позивача - з 01 жовтня 2015 року.

Стосовно способу захисту порушеного права позивача, то слід зобов'язати відповідача не тільки провести перерахунок, а й виплатити останньому перераховані кошти.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про часткове скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" листопада 2015 р. скасувати в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі п.7 грошового атестата серії ЗУ №031525 та ухвалити у вказаній частині нове рішення про відмову в позові.

Доповнити постанову суду, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплати перерахованої ОСОБА_4 пенсії.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Є.В.Одемчук

С.М. Шевчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "29" лютого 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,11700

3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003

- ,