Ухвала суду № 56129793, 24.02.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
822/5966/15
Номер документу
56129793
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/5966/15

Головуючий у 1-й інстанції: Салюк П.І.

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

24 лютого 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Сапальової Т.В. Граб Л.С. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Нечаюк Т.В.,

позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача Осадчука С.В.

представника відповідача Ходаковського Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

В жовтні 2015 року Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у якому просить суд зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановити для фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 коефіцієнт "зеленого" тарифу з урахуванням введення в експлуатацію Кунівської ГЕС - 3 квітня 2013 року.

Хмельницький окружний адміністративний суд постановою від 18 листопада 2015 року адміністративний позов задовольнив повністю.

Не погодившись з ухваленим судом першої інстанції рішенням Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг оскаржила його в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права в умовах неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, що призвело до прийняття неправильного рішення, порушив питання про скасування постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року по справі №822/5966/15 та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Позивач скористався правом регламентованим положеннями статті 191 КАС України та надав письмові пояснення на апеляційну скаргу (2060/16 від 23.02.2016), в яких зазначив, що апеляційна скарга не обґрунтована, а суд першої інстанції дослідив всі факти, які мають значення для вирішення справи, застосував правові норми, які підлягають застосуванню до правовідносин, що склалися та прийняв законне та обґрунтоване рішення.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог статті 195 КАС України.

Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду, заслухавши суддю-доповідача, осіб, що прибули до суду апеляційної інстанції, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, відповідно до договору купівлі-продажу від 13 серпня 2007 року ОСОБА_2 є власником Кунівської гідроелектростанції.

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Хмельницькій області проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах, на підставі якого складено акт №06/21-03-4-А від 23 січня 2012 року про здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю). Згідно акту реконструйована Кунівська ГЕС (електроустановки Кунівської ГЕС) призначені для подальшого постачання електричної енергії в мережу ПАТ "Хмельницькобленерго". Технічний стан електрообладнання Кунівської ГЕС в повній мірі відповідає вимогам проекту та чинної нормативно-технічної документації. Порушень вимог законодавства, під час заходу державного нагляду (контролю) не виявлено та дозволено підключення електроустановок ФОП ОСОБА_2 (Кунівської ГЕС) до мережі електропередавальної організації.

13 березня 2012 року позивач звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики із заявою, в якій просив видати йому ліцензію на провадження діяльності з виробництва електроенергії.

Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 22 березня 2012 року №264 фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 видано ліцензію на право провадження діяльності з виробництва електричної енергії на території України строком дії десять років.

Позивачем 03 квітня 2013 року до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області подано Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації (реєстраційний номер ХМ142130940435).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 23 травня 2013 року №618 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 встановлено "зелений" тариф на електричну енергію, вироблену на об'єктах енергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, до 01 січня 2030 року.

Листом інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області №7/22-258 від 04 лютого 2014 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 повідомлено, що датою прийняття об'єкта в експлуатацію є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.

Позивач 12 лютого 2014 року та 03 березня 2014 року звертався до голови НКРЕ з листами в яких просив переглянути "зелений тариф" на Кунівській мікроГЕС, вказуючи, що електростанція знаходиться на грані зупинки.

Листом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 10 липня 2015 року позивачу було надано роз'яснення, згідно якого Комісія зробила висновок, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 03 квітня 2013 року вважається введеними в експлуатацію такі об'єкти електроенергетики, як електрична підстанція та електрична мережа, що необхідні для приєднання Кунівської ГЕС до мереж ПАТ "Хмельницькобленерго". Сама ж Кунівська ГЕС, як об'єкт електроенергетики електрична станція, була готова до експлуатації 23 січня 2012 року згідно з актом Держенергонагляду. Таким чином, при розрахунку "зеленого" тарифу для Кунівської ГЕС застосовується коефіцієнт "зеленого" тарифу 1,2.

Незгода позивача з таким висновком відповідача слугувала зверненню з цим позовом до суду.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивачем зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації №ХМ142130940435 в Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю 03 квітня 2013 року, відтак датою введення в експлуатацію Кунівської ГЕС потрібно вважати дату реєстрації декларації, а саме 03 квітня 2013 року, натомість відповідач прийняв до уваги дату згідно акту Держенергонагляду від 23 січня 2012 року.

Судом першої інстанції зауважено, що відповідно до листа ПАТ "Хмельницькобленерго" №04-71 від 04.02.2014 року, підтверджено факт, що Кунівська ГЕС, Ізяславського району зареєстрована, як виробник електроенергії (мікроГЕС) після надання всіх документів, у тому числі декларації про ввід в експлуатацію та інструкції про взаємовідносини і зазначено, що паралельна робота з ПАТ "Хмельницькобленерго" розпочата з 02 грудня 2013 року.

Колегія суддів Вінницького апеляційного адмініністративного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначає Закон України «Про електроенергетику», який регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про електроенергетику», державне управління в електроенергетиці здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі.

Згідно із статтею 11 Закону України «Про електроенергетику», державне регулювання діяльності в електроенергетиці Державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики, відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.

Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Статтею 12 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що основними завданнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, є забезпечення проведення цінової та тарифної політики в електроенергетиці в межах повноважень, визначених законодавством.

Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про електроенергетику», «зелений» тариф встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах) з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями). "Зелений" тариф встановлюється для кожного суб'єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії та для кожного об'єкта електроенергетики (або для кожної черги будівництва електростанції (пускового комплексу).

"Зелений" тариф для суб'єктів господарювання, які експлуатують мікро-, міні- або малі гідроелектростанції, встановлюється на рівні роздрібного тарифу для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року, помноженого на коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої відповідно мікро-, міні- або малими гідроелектростанціями.

Коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії, встановлюється для електроенергії, виробленої мікрогідроелектростанціями , введених в експлуатацію з 01.04.2013 по 31.12.2014 коефіцієнт "зеленого" тарифу становить 2,00.

Нормою вказаної статті передбачено, що "зелений" тариф не може бути менший за фіксований мінімальний розмір "зеленого" тарифу, який на кожну дату встановлення роздрібних тарифів для споживачів перераховується у національну валюту за офіційним валютним курсом Національного банку України на таку дату.

Відповідно до частини 14 статті 17-1 Закону України "Про електроенергетику", підтвердженням факту та дати введення в експлуатацію об'єкта електроенергетики, у тому числі черги будівництва електричної станції (пускового комплексу), що виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), є виданий уповноваженим органом сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, або зареєстрована відповідно до законодавства декларація про готовність об'єкта до експлуатації.

Отже положеннями зазначеної статті передбачено, що датою введення в експлуатацію об'єкта електроенергетики є: 1) або дата видачі уповноваженим органом сертифіката, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, 2) або дата реєстрації відповідно до законодавства декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Наведеною вище нормою не передбачено випадку, що датою з якої встановлюється коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії, виробленої мікрогідроелектростанціями, є здійснення планового заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах, на підставі якого складено акт №06/21-03-4-А від 23 січня 2012 року про здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю).

Аналізуючи вищезазначене, колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що датою введення в експлуатацію Кунівської ГЕС потрібно вважати дату реєстрації декларації, а саме 03 квітня 2013 року, що узгоджується з вимогами статті 17-1 Закону України "Про електроенергетику".

В той же час, як встановлено судом першої інстанції, відповідач розрахунок "зеленого" тарифу здійснив 23.01.2012 із застосуванням коефіцієнту "зеленого" тарифу 1,2. Натомість, як зазначалось вище, коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії, встановлюється для електроенергії, виробленої мікрогідроелектростанціями , введених в експлуатацію з 01.04.2013 по 31.12.2014 - становить 2,00.

Оскільки відповідач в порушення чинного законодавства України не здійснював розрахунок позивачу "зеленого" тарифу на електричну енергію із застосуванням коефіцієнту "зеленого" тарифу для Кунівської ГЕС, як такої, що введена в експлуатацію з 01.04.2013 по 31.12.2014, то позовна вимога про зобов'язання відповідача встановити для фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 коефіцієнт "зеленого" тарифу з урахуванням введення в експлуатацію Кунівської ГЕС - 3 квітня 2013 року, підлягає задоволенню.

При цьому, задоволення позовних вимог саме у такий спосіб не є втручанням суду у дискреційні повноваження відповідача та спрямовано на адекватний захист порушених законних прав позивача.

Аргументи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає такими, що не впливають на суть законного та обґрунтованого рішення суду першої інстанції.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення суду першої інстанцій є законними і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних відносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 29 лютого 2016 року.

Головуючийсуддя Боровицький О. А. Судді Сапальова Т.В. Граб Л.С.