Ухвала суду № 56129566, 25.02.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2016
Номер справи
825/3678/15-а
Номер документу
56129566
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/3678/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук Л.О. Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Хрімлі О.Г.,

суддів Ганечко О.М.,

Літвіної Н.М.,

при секретарі Архіповій Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Чернігівської міського управління юстиції Чернігівської області Бубенець О.В., Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області про визнання незаконним та скасування рішення, та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» звернулося до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Чернігівської міського управління юстиції Чернігівської області Бубенець О.В., Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області про визнання незаконним та скасування повідомлення про залишення документів без розгляду від 29 липня 2015 року б/н, винесеного державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області Бубенець О.В.; зобов'язання Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області повторно розглянути подані ТОВ «СП «Чексіл-Аріадна» (код ЄДРПОУ 24836358) 29 липня 2015 року документи на підтвердження відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; зобов'язання Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області на підставі повторно поданих ТОВ «СП «Чексіл-Аріадна» (код ЄДРПОУ 24836358) документів здійснити реєстраційну дію по підтвердженню відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» (код ЄДРПОУ 24836358); зобов'язання Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області при проведенні реєстраційної дії по підтвердженню відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно ТОВ «СП «Чексіл-Аріадна» (код ЄДРПОУ 24836358), внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформацію про прийняте засновниками ТОВ «СП «Чексіл- Аріадна» (код ЄДРПОУ 24836358) рішення діяти на підставі модельного статуту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 29 липня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» звернулось до Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області з пакетом документів для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу», але за умови подальшого продовження діяльності товариства на підставі модельного статуту.

Згідно з описом, надані такі документи: реєстраційна картка про підтвердження відомостей про юридичну особу (форма 6); документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи; рішення про продовження діяльності на підставі модельного статуту; оригінал статуту.

29 липня 2015 року державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області Бубенець О.В. винесено повідомлення про залишення документів без розгляду на підставі того, що документи подані не в повному обсязі.

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

З матеріалів справи вбачається, що у протоколі № 30/06/15 загальних зборів учасників ТОВ «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» від 30 червня 2015 року зазначено про те, що розподіл часток між двома учасниками (засновниками) Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» є саме таким: Приватне акціонерне товариство «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» володіє часткою статутного капіталу 60,16 %, що в грошовому еквіваленті становить 2 007 452,57 грн. та Корпорація «ЮНІКОМ АП КЕМІКАЛ КОРПОРЕЙШЕН» володіє - 39,84 % у грошовому еквіваленті 1 329 403,43 грн.

Крім того, 04 серпня 2015 року до Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області надійшов лист від Корпорації «ЮНІКОМ АП КЕМІКАЛ КОРПОРЕИШЕН», в якому зазначено про можливу фальсифікацію документів, які будуть прийняті на загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» 30 червня 2015 року.

Також, як вірно встановлено судом першої інстанції, протокол Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» підписаний лише Приватним акціонерним товариством «Камвольно-суконна компанія «Чексіл».

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

За змістом ч. 1 ст. 6 вказаного Закону передбачено, що державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); надає відомості з Єдиного державного реєстру в порядку та обсязі, встановлених цим Законом; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч. 11 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

У разі якщо юридична особа, засновниками (учасниками) якої затверджено статут, прийняла рішення продовжувати свою діяльність на підставі модельного статуту, юридична особа подає державному реєстратору таке рішення, реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу з відповідною відміткою та примірник оригіналу статуту для проставляння штампу про те, що юридична особа з відповідної дати провадить діяльність на підставі модельного статуту. Такий штамп проставляється державним реєстратором також на примірнику оригіналу статуту даної юридичної особи, що зберігається у реєстраційній справі.

У разі якщо засновниками (учасниками) юридичної особи, що діяла на підставі модельного статуту, прийнято рішення продовжувати свою діяльність на підставі розроблених ними установчих документів, юридична особа подає державному реєстратору таке рішення та реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу з відповідною відміткою. Юридична особа вважається такою, що здійснює діяльність на підставі установчих документів з моменту державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи у порядку, встановленому статтею 29 цього Закону.

Згідно з ч.ч. 6, 8 ст. 19 вказаного Закону, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

У разі якщо документи, що подавалися для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишилися без розгляду, заявник може повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення зазначених документів без розгляду.

За змістом ч.ч. 1-5 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою.

Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена.

Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку.

Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими державними органами.

Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами.

Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.

Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про господарські товариства» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Відповідно до ч. 4 ст. 83 Господарського кодексу України, зміни, які сталися в установчих документах господарського товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.

Згідно з ч. 5 ст. 89 Цивільного кодексу України, зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.

Відповідно до ч. 3 ст. 52 Закону України «Про господарські товариства», зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.

Згідно з ч. 2 ст. 7 вказаного Закону, товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Із системного аналізу наведених законодавчих норм вбачається, що зміни до статуту позивача, пов'язані зі зміною розміру часток статутного капіталу між учасниками, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.

А відтак, з урахуванням того, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не було внесено відомості про такі зміни в установленому законом порядку, то з урахуванням ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», достовірними вважаються відомості, що містяться у ньому.

Як зазначалося вище, у протоколі № 30/06/15 загальних зборів учасників ТОВ «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» від 30 червня 2015 року зазначено про те, що розподіл часток між двома учасниками (засновниками) Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» є саме таким: Приватне акціонерне товариство «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» володіє часткою статутного капіталу 60,16 %, що в грошовому еквіваленті становить 2 007 452,57 грн. та Корпорація «ЮНІКОМ АП КЕМІКАЛ КОРПОРЕЙШЕН» володіє - 39,84 % у грошовому еквіваленті 1 329 403,43 грн.

Водночас, у матеріалах справи наявна копія статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна», затвердженого зборами учасників ТОВ «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» (протокол № 21 від 15 лютого 2006 року), зареєстрованого 16 лютого 2006 року, в якому зазначено, що частки внесків до статутного фонду розділені між учасниками наступним чином: Закритому акціонерному товариству «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» належить 50 % статутного фонду, що складає 1 668 428,00 грн., або ж 1 668 428 голосів відповідно, та Корпорації «ЮНІКОМ АП КЕМІКАЛ КОРПОРЕЙШЕН» належить 50 % статутного фонду, що складає 1 668 428,00 грн., або ж 1 668 428 голосів відповідно.

Таким чином, наданий державному реєстратору протокол Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» від 30 червня 2015 року не відповідає статуту товариства та відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що також не заперечується позивачем.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що державний реєстратор, залишаючи без розгляду документи, подані позивачем 29 липня 2015 року, на підставі того, що документи подані не в повному обсязі, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Чернігівської міського управління юстиції Чернігівської області Бубенець О.В., Реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області про визнання незаконним та скасування рішення, та зобов'язання вчинити певні дії є необґрунтованими та не засновані на нормах права.

Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство «Чексіл-Аріадна» залишити без задоволення, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2016 року - без змін.

Повний текст ухвали виготовлений 26 лютого 2016 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.Г. Хрімлі

Судді О.М. Ганечко

Н.М. Літвіна

.

Головуючий суддя Хрімлі О.Г.

Судді: Літвіна Н. М.

Ганечко О.М.