ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2016 року о 16 год. 56 хв.Справа № 808/212/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Семененко М.О.
за участю секретаря судового засідання Бірюкової І.В.
за участю представників:
позивача - Волкова О.В.,
відповідача - не з'явився,
третьої особи - Варбанської Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Умвельт Запоріжжя»
до Запорізького міського управління юстиції
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Товариство з обмеженою відповідальністю «Умвельт-Запоріжжя»
про скасування державної реєстрації,
ВСТАНОВИВ:
14 січня 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Умвельт Запоріжжя» (далі - позивач) до Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Запорізької області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Товариство з обмеженою відповідальністю «Умвельт-Запоріжжя» (далі - третя особа), в якому позивач просить суд відмінити державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремондіс-Запоріжжя» (ЄДРПОУ 35924440, 69068, м.Запоріжжя, вул. Іванова, 99) в частині перейменування на Товариство з обмеженою відповідальністю «Умвельт-Запоріжжя» (ЄДРПОУ 35924440, 69068, м. Запоріжжя, вул.Іванова, 99).
В судовому засіданні 17.02.2015 протокольною ухвалою суду замінено відповідача Реєстраційну службу Запорізького міського управління юстиції Запорізької області на належного Запорізьке міське управління юстиції.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що державним реєстратором неправомірно проведено реєстраційну дію по реєстрації зміни назви ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» на ТОВ «Умвельт - Запоріжжя» (код ЄДРПОУ 35924440), оскільки на момент проведення такої реєстраційної дії в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців була наявна інформація про юридичну особу - ТОВ «Умвельт Запоріжжя» (код ЄДРПОУ 40054140), а тому державним реєстратором фактично було зареєстровано іншу юридичну особу за тотожною назвою, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду письмові пояснення, в яких проти задоволення позовних вимог заперечив в повному обсязі та зазначив, що державним реєстратором правомірно проведено реєстраційну дію по зміні назви юридичної особи ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» на ТОВ «Умвельт - Запоріжжя», оскільки назви ТОВ «Умвельт - Запоріжжя» та ТОВ «Умвельт Запоріжжя» відповідно до приписів чинного законодавства не можуть вважатися тотожними, у зв'язку з тим, що відрізняються наявністю знаку тире, а тому державний реєстратором правомірно зареєстровано зміну назви третьої особи. Крім того, зазначив, що на виконання приписів чинного законодавства подані для реєстрації змін назви документи направлялись до Державної реєстраційної служби України, за результатом розгляду яких було отримано повідомлення про відсутність підстав для залишення поданих документів без розгляду. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи проти позову заперечила. В обґрунтування заперечень зазначила, що державним реєстратором правомірно проведено реєстраційну дію по зміну назви ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» на ТОВ «Умвельт-Запоріжжя», а посилання позивача є безпідставними, оскільки назви даних підприємств не є тотожними, а сам факт зміни назви третьої особи на ТОВ «Умвельт-Запоріжжя» жодним чином не порушує права та законні інтереси позивача. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що 17 листопада 2015 року до державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції звернулось ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» (код ЄДРПОУ 35924440) з заявою про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зокрема, ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» просило зареєструвати зміну назви юридичної особи на ТОВ «Умвельт - Запоріжжя».
За результатами розгляду поданих документів державним реєстратором було прийнято рішення про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи та змінено назву юридичної особи ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» на ТОВ «Умвельт-Запоріжжя».
Позивач, не погодившись з діями державного реєстратора по проведенню вищевказаної реєстраційної дії, вважаючи нову назву ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» тотожною своїй назві, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, врегульовані нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон №755, тут і в подальшому в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин)).
Відповідно до ст.2 Закону №755 відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Статтею 3 Закону №755 встановлено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), політичних партій, державних органів та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Об'єднання громадян, політичні партії, державні органи та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, здійснює реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видає виписку з Єдиного державного реєстру, оформлену державним реєстратором відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за місцезнаходженням юридичної особи.
Згідно ч.ч.1-2 ст.4 Закону №755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців являє собою засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
За змістом ч.1 ст.6 Закону №755 державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводить державний реєстратор.
Порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, врегульований ст.19 Закону № 755.
Відповідно до ч. 1 даної статті у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Згідно з абз.4 ч.2 даної статті якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною місцезнаходження та/або найменування юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення таких змін.
З матеріалів справи судом встановлено, що третьою особою для проведення реєстраційної дії державному реєстратору було подано: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; рішення про внесення змін до установчих документів; статут; нову редакцію установчих документів; копію квитанції, виданої банком; копію квитанції, виданої банком (за публікацію); документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст.27 Закону №755 підставою для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, крім іншого, є наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися.
Вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу затверджено наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2012 №368/5 (далі - Вимоги №368/5).
Відповідно до п.1.5 Вимог №368/5 найменування юридичної особи не може бути тотожним найменуванню іншої юридичної особи.
Розділом ІІІ Вимог №368/5 закріплено правила написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
Відповідно до п.3.1 Вимог №368/5 назва юридичної особи береться у лапки та зазначається безпосередньо після організаційно-правової форми суб'єкта господарювання (крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, державних, комунальних організацій, закладів, установ). Використання лапок у найменуванні юридичної особи не є ознакою для визначення тотожності найменувань.
Згідно п.3.2 Вимог №368/5 при написанні найменування юридичної особи використовуються:
3.2.1. Літери українського алфавіту - при написанні найменування українською мовою.
3.2.2. Літери латинського алфавіту - при написанні найменування англійською мовою.
3.2.3. Розділові знаки та символи: лапки (" "), крапка (.), кома (,), двокрапка (:), дужки /( )/, апостроф ('), дефіс (-), тире (-), коса риска (/), знак оклику (!), знак питання (?), номер (№), плюс (+), знак рівняння (=), зірочка (*), ет комерційна (@).
3.2.4. Цифри: арабські (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0) та римські (I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, L, C, D, M).
Використання інших символів, розділових знаків у найменуванні юридичної особи не допускається.
Також, в п.3.3 Вимог 368/5 зазначено, що великі та малі літери, використані в установчих документах та при заповненні реєстраційної картки, вважаються тотожними.
Враховуючи викладені приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність тотожності в назвах юридичних осіб «Умвельт Запоріжжя» та «Умвельт-Запоріжжя», оскільки в друга назва юридичної особи містить додатковий знак тире (-), що виключає тотожність власних назв вищевказаних юридичних осіб.
Крім того, судом встановлено, що Відділом державної реєстрації бізнесу Управління державної реєстрації бізнесу Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України, на виконання Положення про здійснення державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, було перевірено документи подані 17.11.2015 державному реєстратору для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» та за результатами проведеної перевірки державний реєстратор дійшов висновку про відсутність підстав для залишення поданих документів без розгляду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що державний реєстратор РЕєстраціної служби Запорізького міського управління юстиції при проведенні реєстрації змін назви ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» на ТОВ «Умвель-Запоріжжя» діяв обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, в порядку адміністративного судочинства можуть бути оскарженні будь-які рішення (нормативно-правові акти чи правові акти індивідуальної дії), дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, проте, задоволенню підлягають лише ті позовні вимоги про скасування рішень суб'єктів владних повноважень, які породжують безпосередні права та обов'язки для позивача та порушують його законні права та інтереси.
Проте, під час судового розгляду справи позивачем не обґрунтовано, яким саме чином було порушено його права та законні інтереси у зв'язку з проведенням державної реєстрації зміни назви ТОВ «Ремондіс Запоріжжя» на ТОВ «Умвель - Запоріжжя».
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Умвельт Запоріжжя»
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Умвельт Запоріжжя» відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.О. Семененко