УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2016 року Справа № 876/6398/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційні скарги Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації та Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015р. по справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківського міського центру зайнятості, Державної виконавчої служби України, Міністерства юстиції України про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними, визнання незаконною постанови та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
30.12.2014р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому з врахуванням змін і доповнень до позовних вимог просить визнати дії та бездіяльність державного виконавця та начальника відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України протиправними; визнати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 26.12.2014 року про закінчення виконавчого провадження (ВП №45652384) незаконною; зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, після відновлення виконавчого провадження, виконати невиконані ним обов'язки, передбачені статтями 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження»; визнання рішення, дії та бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації протиправними; зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію провести перевірку, за участі позивача, за його зверненням від 21.11.2014 року та зобов'язати, у семиденний строк, виконати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.06.2013 р. (20.10.2014р.) справа №2а-3201/12/0970 та подати звіт до суду про виконання цього судового рішення; визнати бездіяльність Івано-Франківського міського центру зайнятості протиправною та зобов'язати у семиденний строк утримати з Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації 3513,88 грн., виплачених позивачу як безробітному та подати звіт.
Позовні вимоги мотивує тим, що 26.12.2014 року державний виконавець без документального підтвердження виконання боржником судового рішення, незаконно та необґрунтовано виніс постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-3201/12/0970, виданого позивачу Івано-Франківським окружним адміністративним судом про зобов'язання Івано-Франківську обласну державну адміністрацію подати до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську корегуючу та скасовуючу звітність до попередньо поданої звітності відносно даних персоніфікованої облікової картки реєстру застрахованих осіб. Крім того, державний виконавець вчиняючи виконавчі дії протиправно, нехтуючи своїми обов'язками, не виконав вимог статтей 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження» та не наклав на боржника штраф, не вніс подання до правоохоронних органів для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом.
Позовні вимоги до Івано-Франківської обласної державної адміністрації мотивовані тим, що відповідач протиправно не здійснив розгляд звернення позивача від 21.11.2014 року у відповідності до вимог закону.
Вимоги до Івано-Франківського міського центру зайнятості мотивовані тим, що в порушення абзацу першого пункту четвертого статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття» останній допустив протиправну бездіяльність не утримав з Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації 3513, 88 грн., виплачених позивачу як безробітному за час вимушеного прогулу з 14.01.2003 року до 01.08.2005 року.
До Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, визначеного позивачем відповідачем за заявленим позовом, вимог не мотивовано.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.04.2015р. позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про закінчення виконавчого провадження ВП №45652384 від 26.12.2014 року. Визнано протиправними дії Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо неналежного розгляду звернення (скарги) позивача від 21.11.2014 року. Зобов'язано Івано-Франківську обласну державну адміністрацію розглянути звернення (скаргу) позивача від 21.11.2014 року у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян». Зобов'язано Івано-Франківський міський центр зайнятості вжити заходів щодо виконання вимог пункту 4 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» щодо утримання з роботодавця 3513 гривень 88 копійок наданих соціальних послуг позивачу як безробітному. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації та Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України оскаржили дану постанову з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
В обґрунтування вимог Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації посилається на те, що по відношенню до ОСОБА_2 роботодавцем виступало Управління капітального будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації, яке не було залучено до участі в розгляді вказаної справи. Тобто, суд першої інстанції вирішив питання, що стосуються прав юридичної особи, яка не брала участі в судовому розгляді.
Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України свої апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до пункту 1.1 Положення про Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 16 квітня 2015 року №1134/к, Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України є самостійним структурним підрозділом Міністерства юстиції України.
Положеннями статті 55 КАС України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії. вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Підставою прийняття зазначеного рішення про закінчення виконавчого провадження слугував лист юридичного відділу Івано-Франківської обласної адміністрації від 15.12.2014 року №976/04-03/107, за наслідками розгляду якого державним виконавцем зроблено висновок про подання Івано-Франківською обласною державною адміністрацією до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області корегуючу та скасовуючу звітність до попередньо поданої звітності відносно даних персоніфікованої облікової картки реєстру застрахованих осіб.
У зв'язку з отриманням повідомлення про фактичне виконання постанови суду з долученими копіями звітності про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, державним виконавцем у відповідності до вимог статей 25, 27, 49 Закону України «Про виконавче провадження» обгрунтовано та підставно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Частиною 3 статті 27 Закону передбачено, що у разі отримання документального підтвердження про повне виконання рішення боржником до початку його примусового виконання державний виконавець закінчує виконавче провадження в порядку, встановленому цим Законом.
Долучена до листа юридичного відділу Івано-Франківської обласної адміністрації від 15.12.2014 року №976/04-03/107 звітність відносно даних персоніфікованої облікової картки реєстру застрахованих осіб складена, скріплена печаткою та подана до Управління Пенсійного фонду в місті Івано-Франківську Департаментом будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної Державної адміністрації, підписана керівником та головним бухгалтером цього Департаменту, що відповідно не підлягає жодному сумніву щодо її достовірності.
Просять скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, позивача, який просить залишити без змін рішення суду та представника Міністерства юстиції України, яка просить задоволити апеляційну скаргу Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, розглянувши та обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Судом першої інстанції встановлено, що 26.11.2014 року позивач подав до Державної виконавчої служби України заяву про примусове виконання виконавчого листа, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом в адміністративній справі №2а-3201/12/0970 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську, Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій та бездіяльності неправомірними (а.с.124).
За вказаним виконавчим листом зобов'язано Івано-Франківську обласну державну адміністрацію подати до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області корегуючу та скасовуючу звітність до попередньо поданої звітності відносно даних персоніфікованої облікової картки реєстру застрахованих осіб ОСОБА_2 з врахуванням виплаченого середнього заробітку за час вимушеного прогулу в період з 14.01.2003 року до 01.08.2005 року та з 01.08.2005 року до 19.10.2005 року (а.с.127-128).
01.12.2014 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України відкрито виконавче провадження ВП №45652384 з примусового виконання вищевказаного виконавчого листа та надано боржнику - Івано-Франківській обласній державній адміністрації семиденний строк з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження для самостійного виконання рішення суду (а.с.129-130).
05.12.2014 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією отримано постанову про відкриття зазначеного виконавчого провадження (а.с.132).
15.12.2014 року юридичним відділом Івано-Франківської обласної державної адміністрації листом за № 976/04-03/107 повідомлено відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про повне виконання рішення суду за виданим 19.11.2014 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом виконавчим листом в адміністративній справі №2а-3201/12/0970 та долучено копії звітності. (а.с.135-145).
26.12.2014 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби винесено оскаржувану постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №45652384 з примусового виконання виконавчого листа №2а-3201/12/0970, виданого 19.11.2014 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом у зв'язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом (а.с.146-147).
Підставою прийняття зазначеного рішення про закінчення виконавчого провадження слугував лист юридичного відділу Івано-Франківської обласної адміністрації від 15.12.2014 року №976/04-03/107, за наслідками розгляду якого державним виконавцем зроблено висновок про подання Івано-Франківською обласною державною адміністрацією до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області корегуючу та скасовуючу звітність до попередньо поданої звітності відносно даних персоніфікованої облікової картки реєстру застрахованих осіб ОСОБА_2 з врахуванням виплаченого середнього заробітку за час вимушеного прогулу в період з 14.01.2003 року до 01.08.2005 року та з 01.08.2005 року до 19.10.2005 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутні обставини фактичного виконання в повному обсязі Івано-Франківською обласною державною адміністрацією рішення суду в адміністративній справі №2а-3201/12/0970 та відсутні підстави для закінчення виконавчого провадження ВП №45652384, згідно пункту 8 частини 1статті 49 Закону України «Про виконавче провадження», виходячи з наступного:
П.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» - фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом визначено підставою закінчення виконавчого провадження.
Ч.3 ст.27 цього ж Закону передбачено, що у разі отримання документального підтвердження про повне виконання рішення боржником до початку його примусового виконання державний виконавець закінчує виконавче провадження в порядку, встановленому цим Законом.
Виконавчим листом, виданим 19.11.2014 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом в адміністративній справі №2а-3201/12/0970, боржником визначено Івано-Франківську обласну державну адміністрацію та зобов'язано подати до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області корегуючу та скасовуючу звітність до попередньо поданої звітності відносно даних персоніфікованої облікової картки реєстру застрахованих осіб ОСОБА_2 з врахуванням виплаченого середнього заробітку за час вимушеного прогулу в період з 14.01.2003 року до 01.08.2005 року та з 01.08.2005 року до 19.10.2005 року.
Подання звітності відносно даних персоніфікованої облікової картки реєстру застрахованих осіб ОСОБА_2 особою, яка не є боржником у виконавчому провадженні, встановлено не виконання боржником у виконавчому провадженні ВП №45652384 - Івано-Франківською обласною державною адміністрацією судового рішення, за яким його було зобов'язано особисто вчинити певні дії.
Таким чином, подання вказаної початкової звітності не виконує судове рішення про зобов'язання подати корегуючу та скасовуючу звітність, а тому постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень ДВС України від 26.12.2014 року про закінчення виконавчого провадження ВП №45652384 є протиправною та підлягає скасуванню.
Заслуговує на увагу колегії суддів і висновок суду першої інстанції, що вимога позивача про визнання протиправними дій та бездіяльності державного виконавця та начальника відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України охоплюється вимогами про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.12.2014 року ВП №45652384.
Неможливо також зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому, т.я. відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тому, після відновлення виконавчого провадження, державний виконавець зобов»язаний виконати вимоги ст.75 та 89 Закону України «Про виконавче провадження».
Судом першої інстанції вірно встановлено недотримання Івано-Франківською обласною державною адміністрацією вимог ст.19 Закону України «Про звернення громадян», в частині надання належної відповіді на звернення позивача від 21.11.2014 року (а.с.12), оскільки таке є скаргою на дії та рішення Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, в розумінні статті 3 Закону України «Про звернення громадян», і не підлягає для розгляду Департаментом будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, яким 11.12.2014 року надано позивачу відповідь (а.с. 24).
Обов'язок виконання судових рішень, що набрали законної сили, забезпечується нормами ст.124 Конституції України, ч.2 та 3 ст.14 , 257 та 267 КАС України, а тому безпідставними є вимоги позивача про зобов'язання Івано-Франківську обласну державну адміністрацію виконати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.06.2013 року (20.10.2014 року) в справі №2а-3201/12/0970 та подати звіт до суду про виконання цього судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України - суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову - ч.2 згаданої статті.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційних скаргах.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації та Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України - залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015р. по справі №809/4410/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець
Повний текст виготовлено 26.02.2016р.