МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
16 лютого 2016 року Справа № 814/4386/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Кафанової Г.Г., позивача ОСОБА_1, пр. відповідача Романської І.П. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1
доЦентральний районний військовий комісаріат м. Миколаєва, вул. Шевченка, 45, м. Миколаїв, 54001 провизнання протиправним мобілізаційного розпорядження,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального районного військового комісаріату м. Миколаєва про визнання протиправним мобілізаційне розпорядження від 14.08.2015 року.
Позивач обґрунтовує позов тим, що 14.11.2012 року він досяг граничний вік - 40 років перебування в запасі та відповідно до ст.27,28 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» повинен був бути знятий з військового обліку, тому не належить до жодної категорії щодо військового обов'язку, які зазначені у ч.9 ст.1 вищезазначеного закону.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки він діяв відповідно до Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», тому мобілізаційне розпорядження видано позивачу правомірно.
У судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухав пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи суд прийшов до наступного висновку:
З 10.08.2015 по 13.08.2015 року позивач проходив медичне обстеження у Центральному РВК. Довідка ВЛК свідчить, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі статей 45-б та 64 б графи ІІ Розкладу хворіб визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатний у військовий час.
14.08.2015 року позивач отримав мобілізаційне розпорядження, в якому зазначено Команда ЗГО (загон громадської оборони) № 1 солдат ОСОБА_1 на підставі закону України « Про військовий обов'язок і військову службу» з оголошенням мобілізації зобов'язаний з'явитись у РВК, не чекаючи повістки військового комісаріату.
Відповідно до п.10 ст.1 Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232 від 25.03.1992 року громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з п.1 ст.27 Закону № 2232 у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в районних (міських) військових комісаріатах та відповідних органах інших військових формувань.
Частиною 2 ст.28 Закону № 2232 передбачено, що військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком: 1) перший розряд - до 35 років; 2) другий розряд - до 60 років.
На підставі ст.32 Закону України № 2232 військовозобов'язані, які досягли граничного віку перебування в запасі, а також визнані військово-лікарськими комісіями непридатними для військової служби у воєнний час, виключаються з військового обліку і переводяться у відставку.
Станом на 14.11.2012 року, коли позивачу виповнилось 40 років, ч.2 ст.28 вищезазначеного Закону було передбачено, що граничний вік перебування в запасі до 40 років. Потім в цю статтю були внесені зміни 27.03.2014 року- до 50 років, 22.07.2014 року- до 60 років.
Позивач надав суду особову картку працівника, в якій зазначено, що позивача виключено з військової служби за віком.
Інструкцією з організації ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах п. 3.10. передбачено, що в особових картках на військовозобов'язаних, які досягли граничного віку перебування в запасі, після проведення чергової звірки з відповідними військовими комісаріатами викреслюються дані про військовий облік і робиться відмітка: "Виключений з військового обліку за віком". (Наказ Міністерства оборони № 660 від 15.12.2010).
Таким чином, підприємство повинно було викреслити дані про військовий обов'язок позивача після проведення чергової звірки з відповідними військовими комісаріатами. Облікова картка та військовий білет позивача не містить даних про зняття (виключення) його з військового обліку.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що для зняття з військового обліку позивач повинен був з'явитись до військкомата з військовим квитком. Позивач цього не зробив, тому не був зняти з військового обліку.
Станом на день виникнення спірних правовідносин (серпень 2015) змінилось законодавство та правових підстав для зняття позивача з військового обліку не було, оскільки він не досяг 60 років, тому позивач є військовозобов'язаним. В цій справі судом не вирішується питання, хто допустив бездіяльність, що призвело до того, що позивача не було знято з військового обліку.
Відповідно до ч.4 ст.22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу.
У мобілізаційному розпорядженні зазначено, що у зв'язку з оголошенням мобілізації позивач повинен з'явитись у військкомат тільки в разі введення військового стану .
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Позивач всупереч ст.71 КАС України не довів суду, яку норму права порушив відповідач станом на день виникнення спірних правовідносин, які його права порушенні тим, що йому видано мобілізаційне розпорядження.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко
Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 22.02.2016р.