ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2016 року о 15 год. 50 хв.Справа № 808/8725/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
за участю секретаря судового засідання Панасенка О.О.
представників сторін:
позивача - Феняка О.Р.,
відповідача - Сазонова Р.В.
третьої особи - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"
до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП)
третя особа Публічне акціонерне товариство "Державний Ощадний банк України" в особі філії "Запорізьке обласне управління АТ "Державний Ощадний банк України"
про визнання протиправними та скасування постанов в частині
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП), третя особа Публічне акціонерне товариство "Державний Ощадний банк України" в особі філії "Запорізьке обласне управління АТ "Державний Ощадний банк України", в якому позивач після поданої заяви про уточнення позовних вимог просить суд:
Визнати протиправним пункт 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02.11.2015 року №2699 в частинах :
- внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.10.2015 року № 2696 шляхом викладення рядка 5 додатка 1 в новій редакції;
- внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.10.2015 року № 2696 шляхом викладення рядка 5 додатка 2 в новій редакції.
Визнати протиправним пункт 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.12.2015 року №2896 в частинах :
- внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2015 року № 2890 шляхом викладення рядка 5 додатка 1 в новій редакції;
- внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2015 року № 2890 шляхом викладення рядка 5 додатка 2 в новій редакції.
Визнати протиправною Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 11.12.2015 року № 2967 в частинах :
- встановлення ВАТ "Запоріжжяобленерго" в рядку 5 додатку 1 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 11.12.2015 р. № 2967:
відсотку відрахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії, % в розмірі " 0,00";
відсотку відрахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, % в розмірі " 100,00";
- встановлення ВАТ "Запоріжжяобленерго" в рядку 5 додатка 2 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 11.12.2015 р. №2967:
нормативу, розрахованого за плановими обсягами споживання електроенергії у грудні 2015 року, % в розмірі "-";
величини коригування нормативу з урахуванням фактичної структури та обсягів споживання електроенергії у жовтні 2015 року, % в розмірі "-";
величини коригування за понаднормативні втрати, % в розмірі "-";
величини коригування за рівнем розрахунків за електроенергію в січні-жовтні 2015 року, % в розмірі "-";
нормативу, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, % в розмірі " 0,00".
Визнати протиправною Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.12.2015 року №3246 в частинах:
- встановлення в рядку 5 додатку 1 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.12.2015 р. №3246:
відсотку відрахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії, % в розмірі " 0,00";
відсотку відрахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, % в розмірі " 100,00";
- встановлення в рядку 5 додатка 2 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.12.2015 р. № 3246:
нормативу, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, % в розмірі " 0,00".
В обґрунтування позовних вимог зазначають, що оскаржувані постанови прийняті за відсутності підстав, визначених «Порядком визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за врегульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії», затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 13.06.2013 №700 (Порядок № 700). Крім того, вказують, що встановлення нульового коефіцієнту відрахування коштів для позивача протягом розрахункового місяця є упередженим та безпідставним, встановлено з перевищенням повноважень та є порушенням законодавства України.
В судовому засіданні представником позивача надані пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та додаткових письмових обґрунтуваннях, просять позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, надав пояснення аналогічні викладеним в письмових запереченнях та запереченнях на збільшені позовні вимоги В обґрунтування зазначив, що оскаржувані постанови були прийняті Комісією у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, обґрунтовано, не порушуючи прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи в судові засідання не з'являвся, про час та місце розгляду справи повідомлявся неодноразово належним чином, причини неявки суду не повідомив, будь яких письмових заперечень з приводу позовної заяви до суду не надсилав.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що ВАТ "Запоріжжяобленерго" є постачальником електричної енергії за регульованим тарифом і здійснює свою діяльність на території Запорізької області на підставі ліцензії АБ №177342 від 23.08.2005 року та ліцензії на передачу енергії місцевими (локальними) електричними мережами АБ №177341 від 23.08.2005 року.
Також встановлено, що між позивачем та ДП «Енергоринок» укладено договір від 29.08.2007 №4243/02, предметом якого є продаж-купівля електроенергії (а.с.45-52 т.1).
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 29.10.2015 року прийнято постанову №2696 «Про алгоритм перерахувань коштів на листопад 2015 року» (а.с.22-24 т.1).
НКРЕКП 02.11.2015 року прийнято постанову №2699 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.10.2015 року №2696», якою встановлено «нульовий» алгоритм перерахування коштів серед інших для ВАТ "Запоріжжяобленерго" та встановлено 100% норматив відрахування коштів на рахунок ДП «Енергоринок» (а.с.11-12 т.1).
Постановою НКРЕКП від 30.11.2015 року №2890 прийнято постанову «Про алгоритм перерахувань коштів на грудень 2015 року» (а.с.64-66 т.1).
Постановою НКРЕКП від 01.12.2015 року №2896 прийнято постанову «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 30.11.2015 року №2890», якою встановлено «нульовий» алгоритм перерахування коштів для позивача та встановлено 100% норматив відрахування коштів на рахунок ДП «Енергоринок» (а.с.67-68 т.1).
Постановою НКРЕКП від 11.12.2015 року №2967 прийнято постанову «Про алгоритм перерахувань коштів у грудні 2015 року та визнання постанови НКРЕКП від 30.11.2015 року №2890 такою, що втратила чинність » (а.с.138-141 т.1).
Постановою НКРЕКП від 30.12.2015 року №3246 прийнято постанову «Про алгоритм перерахувань коштів на січень 2016 року» (а.с.176-178 т.1).
Не погоджуючись із винесеними постановами, позивач звернувся із вищезазначеним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулювання відносини, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначено Законом України "Про електроенергетику" 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР (далі - Закон №575/97-ВР).
Статтею 11 Закону №575/97-ВР визначено, що органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно ст. 11 Закону №575/97-ВР основними завданнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є, зокрема: участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування оптового ринку електроенергії України.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до покладених на неї завдань: бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових відносин на ринку електричної енергії, в межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до п. 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014 Комісія розробляє і затверджує алгоритми розподілу коштів.
Статтею 15 Закону Закон №575/97-ВР передбачено, що купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.
Методологію розрахунку нормативу відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії з урахуванням Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України визначено Порядком визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за врегульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 13.06.2013 №700 (далі - Порядок 700).
Відповідно до п. 2.1.Порядку 700 нормативи відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на розрахунковий місяць затверджуються НКРЕКП і доводяться до відома ПРТ, оптового постачальника електричної енергії та уповноваженого банку, який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників оптового ринку електричної енергії (далі - Уповноважений банк ОРЕ), до початку розрахункового місяця.
Згідно з п. 2.3. Порядку розрахунковий норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ визначається, виходячи з тарифів на передачу електричної енергії, тарифів на постачання електричної енергії, роздрібних тарифів на електричну енергію для споживачів, що мають діяти у розрахунковому місяці, та планових даних на розрахунковий місяць щодо: обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля.
Прогнозовані обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам (додаток 1 до Порядку 700) із зазначенням обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ і цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля, надаються ПРТ до НКРЕКП в електронному та паперовому вигляді не пізніше 25-го (включно) числа місяця, що передує розрахунковому. У випадку, якщо ПРТ доповнює прогнозовані обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам новими або змінює в них старі тарифні групи та відповідно встановлені для них тарифи, НКРЕКП може застосувати їх при розрахунку нормативу.
Пунктом 2.4. Порядку норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ визначається, виходячи з розрахункового нормативу з урахуванням коригування відповідно до фактичних показників (обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупленої поза ОРЕ електричної енергії та цін (тарифів), за якими здійснювалася ця закупівля) у місяці, що передував місяцю, попередньому до розрахункового, а також з урахуванням коригуючих коефіцієнтів за розрахунок ПРТ не в повному обсязі за куповану на ОРЕ електричну енергію та за наявність понаднормативних витрат електричної енергії у мережах ПРТ.
Фактичні обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам (додаток 2 до Порядку 700) із зазначенням обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснювалася ця закупівля, а також фактичних та нормативних технологічних витрат електроенергії в мережах у місяці, що передував місяцю, попередньому до розрахункового, надається ПРТ до НКРЕКП в електронному та паперовому вигляді не пізніше 22-го (включно) числа місяця, що передує розрахунковому. У випадку, якщо ПРТ доповнює фактичні обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам новими або змінює в них старі тарифні групи та відповідно встановлені для них тарифи, НКРЕКП може застосувати їх при розрахунку нормативу.
Відповідно до п. 2.5. Порядку у разі відсутності в НКРЕКП інформації, передбаченої пунктами 2.3, 2.4 цього розділу, на дату затвердження нормативів відрахувань коштів відповідною постановою НКРЕКП, а також якщо надана інформація є недостовірною, норматив відрахувань коштів на поточний рахунок такого ПРТ встановлюється на нульовому рівні до усунення ПРТ порушення.
Позивачем надано для долучення до матеріалів справи копії листів від 23.10.2015 року №003-08/16311, від 24.11.2015 р. № 003-08/18580 додатком до яких є інформація щодо прогнозованих обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, яка стала підставою для нормативу, що розрахований за плановими обсягами споживання електроенергії на відповідний місяць, та зазначений в постановах № 2699, № 2890, № 3246 відповідно (а.с.179-180 т.1).
З наданих в судовому засіданні пояснень представника позивача слідує, що станом на час прийняття оскаржуваних постанов надходження коштів від ВАТ «Запоріжжяобленерго» за куповану електричну енергію за період з січня 2015 р. є меншим 100%.
Слід звернути увагу на те, що відповідно до п. 2.7 Порядку коригуючий коефіцієнт за здійснення розрахунків не в повному обсязі за куповану на ОРЕ електричну енергію (К к) визначається, виходячи з відсотка поточної оплати електричної енергії поточного періоду з урахуванням доплат відповідно до довідки ДП "Енергоринок" по надходженню коштів від енергопостачальних компаній за відпущену оптовим ринком електричну енергію, за фактичними даними наростаючим підсумком з початку року до місяця (включно), що передував місяцю, попередньому до розрахункового, підписаної директором (заступником директора) та головним бухгалтером.
Відповідно до додатків 2 до оскаржуваних постанов відповідача позивачу здійснювалося коригування нормативу відрахувань наступним чином: додаток 2 до постанови № 2696 - «-0,75%» (графа 6 рядок 5); додаток 2 до постанови № 2890 - «-0,55%» (графа 6 рядок 5); додаток 2 до постанови № 3246 - «-0,74%» (графа 6 рядок 5).
Суд вважає за необхідне зазначити, що наявності підстав, визначених п. 2.5 Порядку, відповідачем суду не доведено.
Отже, суд дійшов висновку, що хоча відповідач і наділений повноваженнями щодо встановлення алгоритму розподілу коштів, проте оскаржуваною постановою позивачу встановлено «нульовий» алгоритм за відсутності визначених Порядком підстав, що вказує на необґрунтованість та протиправність оскаржуваної постанови в частині, що стосується позивача.
Що стосується оскаржуваних постанов, судом встановлено наступне.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 29.10.2015 №2696 установлено алгоритм перерахувань коштів на листопад 2015 року, згідно з яким установам ПАТ "Державний ощадний банк України" належить перераховувати кошти:
а) що надійшли на поточні рахунки із спеціальним режимом використання структурних підрозділів постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) як оплата електричної енергії - у повному обсязі на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом;
б) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом - на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до нормативів, зазначених у додатку 1 до цієї постанови.
Додатком 1 до постанови від 29.10.2015 №2696 встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на листопад 2015, зокрема для ВАТ «Запоріжжяобленерго» встановлено: відрахування коштів на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом у розмірі 7,55% та відсоток відрахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії у розмірі 92,45% (рядок 5 додатку 1).
Також, додатком 2 до постанови від 29.10.2015 №2696 встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії з урахуванням коригуючих коефіцієнтів на листопад 2015 року для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 7,55% (рядок 5 додатку 2).
В подальшому, постановою НКРЕКП від 02.11.2015 №2699, зокрема, рядок 5 додатку 1 до постанови від 29.10.2015 №2696 викладено в наступній редакції: встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на листопад 2015, зокрема для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 100%.
Також, рядок 5 додатку 2 до постанови від 29.10.2015 №2696 викладено в наступній редакції: встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії з урахуванням коригуючих коефіцієнтів на листопад 2015 року для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 0,00 %.
В судовому засіданні, а також в своїх письмових запереченнях представник відповідача посилався на лист ДП «Енергоринок» від 30.10.2015 вих. № 01/26-12233, в додатку до якого «Оперативна довідка щодо поточної оплати електроенергії за жовтень місяць на розподільчі рахунки ОРЕ від енергопостачальних компаній станом на станом на 16 годину 30.10.2015» міститься інформація про оплату позивачем купованої електроенергії в поточному місяці з врахуванням авансів в розмірі 820 679 646 грн., або 101,1%.
Також представник відповідача посилався на лист ДП «Енергоринок» від 03.09.2015 вих. № 07/6-10076, в якому також повідомляється про енергопостачальні компанії, які за оперативними даними мають низький рівень розрахунків за куповану на оптовому ринку електричну енергію 2015 року, в якому зазначено, що заборгованість позивача за серпень 2015 року складає 0,0 млн. грн., відсоток сплати 100,1, заборгованість за 8 місяців 2015 складає 613,3 млн. грн., відсоток оплати 89,8.
Проте на думку суду, зазначені листи свідчать, що позивач здійснював розрахунки з відповідачем в серпні та жовтні 2015 року в розмірі більшому, ніж було отримано електричної енергії.
При цьому, суд враховує, що відповідачем в рядку 5 додатку 2 до постанови від 29.10.2015 №2696 в графі «Величина коригування за рівнем розрахунків за електроенергію у січні - вересні 2015 року, %» встановлено для позивача коригуючий коефіцієнт «- 0,75», який відповідно до п. 2.7. Порядку № 700 встановлено у відповідності з наступним: «Коригуючий коефіцієнт за здійснення розрахунків не в повному обсязі за куповану на ОРЕ електричну енергію (Kк) визначається, виходячи з відсотка поточної оплати електричної енергії поточного періоду з урахуванням доплат відповідно до довідки ДП «Енергоринок» по надходженню коштів від енергопостачальних компаній за відпущену оптовим ринком електричну енергію, за фактичними даними наростаючим підсумком з початку року до місяця (включно), що передував місяцю, попередньому до розрахункового, підписаної директором (заступником директора) та головним бухгалтером».
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає що наданими відповідачем доказами не підтверджено правомірність винесення постанови від 02.11.2015 №2699, якою внесено зміни до постанови від 29.10.2015 №2696 та встановлено для позивача норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом на листопад 2015 у розмірі 0%.
А отже позовні вимоги щодо визнання протиправним пункт 1 Постанови НКРЕКП від 02.11.2015 року №2699 в частинах : внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.10.2015 року № 2696 шляхом викладення рядка 5 додатка 1 в новій редакції; внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.10.2015 року № 2696 шляхом викладення рядка 5 додатка 2 в новій редакції є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується оскаржуваної постанови № 2896 від 01.12.2015 року, судом встановлено наступне.
Постановою НКРЕКП від 30.11.2015 №2890 установлено алгоритм перерахувань коштів на грудень 2015 року, згідно з яким установам ПАТ "Державний ощадний банк України" належить перераховувати кошти:
а) що надійшли на поточні рахунки із спеціальним режимом використання структурних підрозділів постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) як оплата електричної енергії - у повному обсязі на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом;
б) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом - на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до нормативів, зазначених у додатку 1 до цієї постанови.
Додатком 1 до постанови від 30.11.2015 №2890 встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на грудень 2015, зокрема для ВАТ «Запоріжжяобленерго» встановлено: відрахування коштів на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом у розмірі 6,28% та відсоток відрахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії у розмірі 93,72% (рядок 5 додатку 1).
Також, додатком 2 до постанови від 30.11.2015 №2890 встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії з урахуванням коригуючих коефіцієнтів на грудень 2015 року для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 6,28% (рядок 5 додатку 2).
В подальшому, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.12.2015 №2896, зокрема, рядок 5 додатку 1 до постанови від 01.12.2015 №2896 викладено в наступній редакції: встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на грудень 2015, зокрема для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 100%.
Також, рядок 5 додатку 2 до постанови від 01.12.2015 №2896 викладено в наступній редакції: встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії з урахуванням коригуючих коефіцієнтів на грудень 2015 року для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 0,00 %.
Відповідач в обґрунтування своїх заперечень проти позовних вимог посилається на проведення відкритих засідань НКРЕКП від 05.11.2015 р. та 12.11.2015 р., на яких було розглянуто питання стосовно порушення позивачем ліцензійних умов та відсутність з боку позивача заходів, направлених на погашення заборгованості перед ДП «Енергоринок».
Інших доказів, які стали підставою для внесення відповідачем змін до постанови від 30.11.2015 №2890, відповідно до яких позивачу встановлено норматив відрахувань коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на грудень 2015, у розмірі 100% не надано.
При цьому, суд критично відноситься до посилання відповідача на приписи п.3.3 Порядку 700, оскільки останнім не надано доказів, які прямо передбачені в п.3.3. Порядку 700, як підстава застосування до позивача зменшеного нормативу відрахувань на грудень 2015 року.
При цьому, суд враховує, що відповідачем в рядку 5 додатку 2 до постанови від 30.11.2015 №2890 в графі «Величина коригування за рівнем розрахунків за електроенергію у січні-вересні 2015 року, %» встановлено для позивача коригуючий коефіцієнт «-0,55», який у відповідності з п. 2.7. Порядку № 700 встановлено у відповідності з наступним «Коригуючий коефіцієнт за здійснення розрахунків не в повному обсязі за куповану на ОРЕ електричну енергію (Kк) визначається, виходячи з відсотка поточної оплати електричної енергії поточного періоду з урахуванням доплат відповідно до довідки ДП «Енергоринок» по надходженню коштів від енергопостачальних компаній за відпущену оптовим ринком електричну енергію, за фактичними даними наростаючим підсумком з початку року до місяця (включно), що передував місяцю, попередньому до розрахункового, підписаної директором (заступником директора) та головним бухгалтером».
Виходячи із вищезазначеного, суд дійшов висновку, що наданими відповідачем доказами не підтверджено правомірність винесення оскаржуваної постанови від 01.12.2015 №2896, якою внесено зміни до постанови від 30.11.2015 №2890 та встановлено для позивача норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом на грудень 2015 у розмірі 0%.
А отже позовні вимоги щодо визнання протиправним пункт 1 Постанови НКРЕКП від 01.12.2015 року №2896 в частинах: внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2015 року № 2890 шляхом викладення рядка 5 додатка 1 в новій редакції; внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2015 року № 2890 шляхом викладення рядка 5 додатка 2 в новій редакції.
Що стосується оскаржуваної постанови №2967 від 11.12.2015 року, судом встановлено наступне.
Постановою НКРЕКП від 11.12.2015 №2967 установлено алгоритм перерахувань коштів з 11 по 31 грудня 2015 року, згідно з яким установам ПАТ "Державний ощадний банк України" належить перераховувати кошти:
а) що надійшли на поточні рахунки із спеціальним режимом використання структурних підрозділів постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) як оплата електричної енергії - у повному обсязі на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом;
б) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом - на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до нормативів, зазначених у додатку 1 до цієї постанови.
Додатком 1 до постанови від 11.12.2015 №2967 встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на період дії постанови № 2967, зокрема для ВАТ «Запоріжжяобленерго» встановлено: відрахування коштів на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом у розмірі 0,00% та відсоток відрахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії у розмірі 100,00% (рядок 5 додатку №1).
Також, в рядку 5 додатку 2 до постанови від 11.12.2015 №2967 встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії на період дії зазначеної постанови для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 0,00 %, при цьому, в інших графах рядку 5 зазначено «-», що свідчить про не встановлення позивачу нормативу відрахувань на поточні рахунки, який має бути розраховано за плановими обсягами споживання електроенергії у грудні 2015 року, %, та не застосовано коригуючи коефіцієнтів.
Відповідач в обґрунтування своїх заперечень проти позовних вимог посилався на наявність у позивача заборгованості за куповану на ОРЕ електричну енергію, внаслідок чого при прийнятті постанови від 11.12.2015 р. № 2967 було застосовано п.3.3 Порядку № 700.
Водночас суд звертає увагу, що відповідачем не надано пояснень з приводу невиконання ним відносно позивача п.2.3. та п.2.4. Порядку 700, у відповідності з якими має встановлюватися розрахунковий алгоритм, який у відповідності з додатком 1 до постанови від 30.11.2015 №2890 передбачав норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на грудень 2015, зокрема для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 6,28% та відсоток відрахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії у розмірі 93,72% (рядок 5 додатку №1).
Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 6.4. укладеного договору купівлі - продажу електричної енергії, укладеного між ДП «Енергоринок» та ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 29.08.2007 №4243/02, передбачено: «Остаточний розрахунок закуплену ЕК (позивач) в ДПЕ (ДП «Енергоринок» електроенергію в розрахунковому місяці здійснюється ЕК до 14-го (включно) числа місяця), наступного за розрахунковим, з поточних або інших (крім поточного із спеціальним режимом використання) рахунків ЕК. У цьому випадку ЕК зобов'язана обов'язково вказати призначення платежу».
З огляду на вищезазначене, заборгованість за електричну енергію, яку позивач отримав у відповідності з умовами договору від 29.08.2007 №4243/02 в листопаді 2015 року сторони могли визначити не раніше 15.12.2016 р.
Пунктом 3.3 Порядку 700 передбачено можливість коригування, відповідачем, у тому числі до нульового рівня, нормативу відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ на таких підставах (для ПРТ, яким встановлено норматив відрахувань коштів на їхній поточний рахунок, розрахований відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Порядку за формулою 2):
1) за інформацією ДП «Енергоринок», підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі наявності простроченої заборгованості ПРТ перед ДП «Енергоринок», яка неврегульована протягом трьох останніх місяців, що передували місяцю, попередньому до розрахункового, норматив відрахування коштів на поточний рахунок такого ПРТ зменшується на 50 % до повного погашення заборгованості;
2) згідно з інформацією ДП «Енергоринок», підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі наявності подальшого зростання простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії після застосування заходів, передбачених підпунктом 1 пункту 3.3 розділу III цього Порядку (за відсутності належного обґрунтування);
3) за результатами моніторингу стану розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до щоденних даних ДП «Енергоринок» у разі неналежного виконання фінансових зобов'язань енергопостачальника щодо сплати платежів відповідно до договорів купівлі-продажу;
4) за зверненням ДП «Енергоринок», підписаним директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі виникнення простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії, у тому числі за договором реструктуризації заборгованості між ПРТ та ДП «Енергоринок»;
5) у разі зміни тарифів на передачу та/або на постачання електричної енергії та/або роздрібного тарифу протягом розрахункового місяця;
6) за обґрунтованим зверненням ПРТ щодо зміни нормативу відрахувань коштів на його поточний рахунок.
Пункт 3.3 Порядку 700 у вказаній редакції було викладено у відповідності з Постановою НКРЕКП № 2563 від 08.10.2015 р. «Про затвердження Змін до Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.11.2015 за № 1341/27786). Відповідно до п. 3 постанова набирає чинності з моменту її офіційного опублікування, яке було здійснено в Офіційний Вісник України 2015, 92 від 27.11.2015.
Відповідачем у справі не надано доказів наявності в нього обґрунтованої підстави для застосування до позивача будь-якої підстави, зазначеної в п.3.3 Порядку 700, яка б виникла після набрання чинності Постанови № 2563 від 08.10.2015 р.
Підсумовуючи вищезазначене, а також з огляду на те, що виникнення заборгованості за придбану позивачем в листопаді 2015 року електричну енергію могло бути визначено не раніше 15.12.2015 р., відповідач, приймаючи постанову від 11.12.2015 р. № 2967 не міг мати інформації про наявність заборгованості позивача перед ДП «Енергоринок» за листопад 2015 року, а відповідно в нього були відсутні підстави для встановлення нормативу відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії на період дії зазначеної постанови для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 0,00 %, виходячи з приписів п.3.3 Порядку 700, оскільки змінена редакція зазначеного порядку набрала чинності з 27.11.2015 р.
Інших доказів, які стали підставою для встановлення в постанові від 11.12.2015 №2967 нормативу відрахувань коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на грудень 2015, у розмірі 0% відповідачем до суду не надано.
При цьому, суд враховує, що відповідачем в рядку 5 додатку 2 до постанови від 30.11.2015 №2890 в графі «Величина коригування за рівнем розрахунків за електроенергію у січні-вересні 2015 року, %» встановлено для позивача коригуючий коефіцієнт «-0,55», який у відповідності з п. 2.7. Порядку № 700 встановлено у відповідності з наступним «Коригуючий коефіцієнт за здійснення розрахунків не в повному обсязі за куповану на ОРЕ електричну енергію (Kк) визначається, виходячи з відсотка поточної оплати електричної енергії поточного періоду з урахуванням доплат відповідно до довідки ДП «Енергоринок» по надходженню коштів від енергопостачальних компаній за відпущену оптовим ринком електричну енергію, за фактичними даними наростаючим підсумком з початку року до місяця (включно), що передував місяцю, попередньому до розрахункового, підписаної директором (заступником директора) та головним бухгалтером».
Виходячи із вищезазначеного, суд вважає що наданими відповідачем доказами не підтверджено правомірність винесення постанови від 11.12.2015 №2967, якою встановлено для позивача норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом на грудень 2015 у розмірі 0%, а отже позовні вимоги в цій частині є також обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується оскаржуваної постанови №3246 від 30.12.2015 року, судом встановлено наступне.
Постановою НКРЕКП від 30.12.2015 №3246 установлено алгоритм перерахувань коштів на січень 2016 року, згідно з яким установам ПАТ "Державний ощадний банк України" належить перераховувати кошти:
а) що надійшли на поточні рахунки із спеціальним режимом використання структурних підрозділів постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) як оплата електричної енергії - у повному обсязі на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом;
б) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом - на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до нормативів, зазначених у додатку 1 до цієї постанови.
Додатком 1 до постанови від 31.12.2015 №3246 встановлено норматив відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на січень 2016, зокрема для ВАТ «Запоріжжяобленерго» встановлено: відрахування коштів на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом у розмірі 0,00% та відсоток відрахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії у розмірі 100,00% (рядок 5 додатку 1).
Також, в рядку 5 додатку 2 до постанови від 31.12.2015 №3246 встановлено норматив, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, на період січень 2016 для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 0,00 %, при цьому норматив, розрахований за плановими обсягами споживання електроенергії на січень 2016 року складає 9,94 %, а з урахуванням величин коригування, зазначених в рядку 5 додатку 2 до постанови від 31.12.2015 №3246, а саме - 0,23%, - 1,80% та - 0,74%, норматив відрахування на рахунки мав складати 7,19 %.
Підставою для встановлення нормативу, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, на період січень 2016 для ВАТ «Запоріжжяобленерго» у розмірі 0,00 % в додатку 2 до постанови 3246 зазначено «норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ВАТ «Запоріжжобленерго» зменшено до нульового рівня, у зв'язку з неналежним виконанням фінансових зобов'язань при закупівлі електричної енергії на Оптовому ринку електричної енергії України, лист ДП «Енергоринок» від 30.12.2015 р. № 04/29-14781».
Відповідачем надано до матеріалів справи копію листа ДП «Енергоринок» від 30.12.2015 р. № 04/29-14781, згідно з яким зазначено заборгованість позивача станом на 29.11.2015 р. перед ДП «Енергоринок» в розмірі 750 806 795 млн.грн. (а.с.27-28 т.2).
Як зазначалося вище, відповідно до пункту 6.4. укладеного договору купівлі - продажу електричної енергії, укладеного між ДП «Енергоринок» та ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 29.08.2007 №4243/02, остаточний розрахунок закуплену ЕК (позивач) в ДПЕ (ДП «Енергоринок» електроенергію в розрахунковому місяці здійснюється ЕК до 14-го (включно) числа місяця), наступного за розрахунковим.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що посилання відповідача на лист ДП «Енергоринок» від 30.12.2015 р. № 04/29-14781, як на підставу застосування п.3.3 Порядку 700 є необґрунтованим та безпідставним, оскільки заборгованість зазначена в ньому не могла виникнути в період дії п.3.3 Порядку № 700, з урахуванням внесених змін. Крім того, лист від 30.12.2015 р. № 04/29-14781 не містить підпису головного бухгалтера, що є умовою для застосування його інформації для зниження нормативу відрахування ВАТ «Запоріжжяобленерго» в січні 2016 року.
А отже позовні вимоги щодо визнання протиправною Постанову НКРЕКП від 30.12.2015 року №3246 в частинах: встановлення в рядку 5 додатку 1 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.12.2015 р. №3246: відсотку відрахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії, % в розмірі " 0,00"; відсотку відрахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, % в розмірі " 100,00"; встановлення в рядку 5 додатка 2 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.12.2015 р. № 3246: нормативу, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, % в розмірі " 0,00" є обґрунтованими та такими, що також підлягають задоволенню.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірність свого рішення.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваних постанов відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при їх прийнятті.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" .
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У судовому засіданні, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 86, 158, 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" - задовольнити повністю.
Визнати протиправним пункт 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02.11.2015 року №2699 в частинах :
- внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.10.2015 року № 2696 шляхом викладення рядка 5 додатка 1 в новій редакції;
- внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.10.2015 року № 2696 шляхом викладення рядка 5 додатка 2 в новій редакції.
Визнати протиправним пункт 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.12.2015 року №2896 в частинах :
- внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2015 року № 2890 шляхом викладення рядка 5 додатка 1 в новій редакції;
- внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2015 року № 2890 шляхом викладення рядка 5 додатка 2 в новій редакції.
Визнати протиправною Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 11.12.2015 року № 2967 в частинах :
- встановлення ВАТ "Запоріжжяобленерго" в рядку 5 додатку 1 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 11.12.2015 р. № 2967:
відсотку відрахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії, % в розмірі " 0,00";
відсотку відрахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, % в розмірі " 100,00";
- встановлення ВАТ "Запоріжжяобленерго" в рядку 5 додатка 2 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 11.12.2015 р. №2967:
нормативу, розрахованого за плановими обсягами споживання електроенергії у грудні 2015 року, % в розмірі "-";
величини коригування нормативу з урахуванням фактичної структури та обсягів споживання електроенергії у жовтні 2015 року, % в розмірі "-";
величини коригування за понаднормативні втрати, % в розмірі "-";
величини коригування за рівнем розрахунків за електроенергію в січні-жовтні 2015 року, % в розмірі "-";
нормативу, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, % в розмірі " 0,00".
Визнати протиправною Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.12.2015 року №3246 в частинах:
- встановлення в рядку 5 додатку 1 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.12.2015 р. №3246:
відсотку відрахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії, % в розмірі " 0,00";
відсотку відрахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, % в розмірі " 100,00";
- встановлення в рядку 5 додатка 2 до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.12.2015 р. № 3246:
нормативу, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, % в розмірі " 0,00".
Судові витрати в сумі 5192 грн. присудити на користь Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії,що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП).
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя І.В.Шара