Постанова № 56118099, 24.02.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
805/87/16-а
Номер документу
56118099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2016 р. Справа № 805/87/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Шахтарського міського центру зайнятості до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0014941700 від 15.12.2014 в розмірі 2062,66 грн., № 0009381700 від 21.07.2015 в розмірі 443,21 грн., №0009371700 від 21.07.2015 в розмірі 22,52 грн., № 0009361700 від 21.07.2015 в розмірі 140,73 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Шахтарський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0014941700 від 15.12.2014 в розмірі 2062,66 грн., № 0009381700 від 21.07.2015 в розмірі 443,21 грн., №0009371700 від 21.07.2015 в розмірі 22,52 грн., № 0009361700 від 21.07.2015 в розмірі 140,73 грн.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що з 28.04.2015 діяльність Шахтарського міського центру зайнятості була припинена, розрахункові рахунки центру зайнятості закриті. Наказом Донецького обласного центру зайнятості від 14.04.2015 № 79 «Про покладення обов'язків» на виконання наказу Державної служби зайнятості від 14.04.2015 № 80 «Про деякі питання організації роботи переміщених центрів зайнятості Донецької та Луганської областей» були внесені зміни до Положення про Великоновосілківський районний центр зайнятості. Великоновосілківський районний центр зайнятості при оскарженні вимоги № Ю-867-11 від 08.06.2015 дізнався про рішення № 0014941700 від 15.12.2014 про застосування до Шахтарського міського центру зайнятості штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Зазначене рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку, однак скарги залишені без задоволення.

З 19.11.2015 діяльність Шахтарського міського центру зайнятості була поновлена. 24.11.2015 позивачу під підпис були вручені податкові рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0009381700 від 21.07.2015 в розмірі 443,21 грн., №0009371700 від 21.07.2015 в розмірі 22,52 грн., №0009361700 від 21.07.2015 в розмірі 140,73 грн. Як зазначив позивач, суми штрафу та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-867-11 від 08.06.2015, яка винесена на підставі рішення №0014941700 від 15.12.2014. Позивач вважає дії відповідача необґрунтованими оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не застосовуються. Крім того, Донецьким обласний центром зайнятості було одержано висновок Донецької торгово-промислової палати від 24.07.2014 № 2131/12.12-03 про настання форс-мажорних обставин. У зв'язку з чим, позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийняті рішення про застосування штрафних санкцій. З вказаних підстав скасувати спірні рішення.

Представник позивача у судове засідання з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Від представника відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надані письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Згідно з ч. 11 ст. 9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Так відповідачем за несвоєчасну сплату єдиного внеску Шахтарським міським центром зайнятості винесені рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0014941700 від 15.12.2014 в розмірі 2062,66 грн. за період з 21.11.2014 по 11.12.2014, № 0009381700 від 21.07.2015 в розмірі 443,21 грн. за період з 23.01.2015 по 13.03.2015, №0009371700 від 21.07.2015 в розмірі 22,52 грн. за період з 21.03.2015 по 01.04.2015, № 0009361700 від 21.07.2015 в розмірі 140,73 грн. за період з 21.03.2015 по 01.04.2015.

Посилаючись на п.6.8. Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування платники єдиного внеску відповідач вважає, що ним правомірно застосовані норми Закону № 2464 щодо нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Стосовно посилань позивача на положення Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення анти терористичної операції» відповідач зазначив, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 1669 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску за період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, які не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, подали до фіскального органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, не застосовуються. Позивачем надано висновок Донецької ТПП Донецького обласного центру зайнятості, а не Шахтарського міського центру зайнятості, в якому зазначено, що станом на 24.07.2014 деякі населені пункти Донецької і Луганської областей не знаходяться під ефективним контролем органів державної влади України, зокрема й м. Шахтарськ. Однак не підтверджено факту форс-мажорних обставин Шахтарського міського центру зайнятості. З вказаних підстав просив відмовити у задоволенні позовної заяви та розглянути справу без участі представника відповідача.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Шахтарський міський центр зайнятості є юридичної особою, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємстві за № 25327469 з 20.01.1998, після перереєстрації перебуває на обліку Великоновосілківського відділення Мар'їнської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області. Місцезнаходження позивача після перереєстрації є адреса: 85500, Донецька область, селище міського типу Велика Новосілка, вулиця Октябрська, буд. 103, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.31).

15.12.2014 Великоновосілківським відділенням Мар'їнської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області прийнято рішення № 0014941700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Шахтарському міському центру зайнятості нараховані штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 1704,68 грн. та пені в розмірі 357,98 грн. за період з 21.11.2014 по 11.12.2014.

08.06.2015 Великоновосілківським відділенням Мар'їнської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області у відповідності до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» винесено вимогу № Ю-867-11 про сплату боргу (недоїмки) Шахтарський міським центром зайнятості зі сплати єдиного внеску в розмірі 807,58 грн. (а.с.10).

21.07.2015 Великоновосілківським відділенням Мар'їнської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області прийняті рішення: № 0009381700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до Шахтарського міського центру зайнятості нараховано пеню в розмірі 443,21 грн. за період з 21.11.2014 по 13.03.2015; № 0009371700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до Шахтарського міського центру зайнятості нараховано пеню в розмірі 22,52 грн. за період з 21.01.2015 по 01.04.2015; № 0009361700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до Шахтарського міського центру зайнятості нараховано пеню в розмірі 140,73 грн. за період з 21.03.2015 по 01.04.2015 (а.с.12,13,14).

Судом встановлено, що Шахтарський міський центр зайнятості є платником єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі за текстом - Закону № 2464) передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Судом встановлено, що Шахтарський міський центр зайнятості несвоєчасно виконував обов'язок платника єдиного внеску щодо сплати єдиного внеску у періодах з 21.11.2014 по 11.12.2014, з 21.11.2014 по 13.03.2015, з 21.01.2015 по 01.04.2015 та у період з 21.03.2015 по 01.04.2015. Позивач у позовній заяві зазначив, що несвоєчасна сплата єдиного внеску допущена ним у зв'язку з проведенням антитерористичної операції та переміщенням установи на територію, яка підконтрольна українській владі, до смт. Велика Новосілка.

Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 доповнено розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пунктом 9-3 (у наступному 9-4).

Відповідно до п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах, у розумінні вказаної норми та враховуючи положення ст. 25 Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції - це штраф та/або пеня.

Таким чином, пункт 9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464 пов'язує звільнення платників єдиного внеску від штрафу та/або пені за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції з наявністю двох умов, це перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція та штраф та/або пеню застосовано до платника за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

За приписами абзаців першого та другого ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 1 вказаного Закону недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Таким чином, штрафні санкції та пеня не є складовою недоїмки з єдиного внеску.

Суд також зазначає, що для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати, тощо - не потребується, та пунктом 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 не передбачено.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Шахтарськ та смт. Велика Новосілка.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить селище міського типу Велика Новосілка.

Як вже встановлено судом вище, Шахтарський міський центр зайнятості, який розташований у смт. Велика Новосілка, знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводиться антитерористична операція.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.

Таким чином, Шахтарський міський центр зайнятості є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що до Шахтарського міського центру зайнятості не застосовуються штрафні санкції у вигляді штрафу та пені, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у спірний період.

Таким чином, рішення прийняті Мар'їнською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0014941700 від 15.12.2014 в розмірі 2062,66 грн., № 0009381700 від 21.07.2015 в розмірі 443,21 грн., №0009371700 від 21.07.2015 в розмірі 22,52 грн., № 0009361700 від 21.07.2015 в розмірі 140,73 грн. є незаконними, необґрунтованими та такими, що не відповідають критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягають скасуванню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Шахтарського міського центру зайнятості - задовольнити.

Скасувати рішення Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекцієї Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0014941700 від 15.12.2014, №0009381700 від 21.07.2015, №0009371700 від 21.07.2015, № 0009361700 від 21.07.2015.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крилова М.М.