Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2016 р. Справа №805/142/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12:25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Зикун Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.11.2015 року № 0000884100/5355/10/28-03-41. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що база оподаткування податку на додану вартість при реалізації південноафриканського вугілля визначена відповідно до вимог ст.188 Податкового кодексу України, а саме виходячи з ціни придбання товару, а не з його митної вартості. Просив скасувати спірне податкове повідомлення рішення.
Представник позивача до суду з'явився, через відділ діловодства надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства надав заперечення в якому зазначив, що ціна, за якою ТОВ «ДТЕК Східенерго» було реалізовано ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» у березні 2015 року південноафриканське вугілля, та на підставі якої визначено базу оподаткування з реалізації даного товару на митній території України, є нижчою ніж ціна придбання цього вугілля згідно за даними вантажних митних декларацій за березень 2015 року. Таким чином, податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (ідентифікаційний код 31831942, 85612, Донецька область, Мар'їнський район, м.Курахову, вул.Плеханова, б.34) зареєстровано в якості юридичної особи 17 грудня 2001 року.
26 жовтня 2015 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ДТЕК Східенерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» за період з 01.03.2015 року по 31.07.2015 року, а саме по операціях з придбання та постачання південноафриканського вугілля про що складено акт №186/28-03-41-31831942.
З висновків вбачається, що підприємством порушено вимоги абз.2 п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 15666308 грн., у т.ч. за липень 2015 року - 15666308 грн.
05 листопада 2015 року позивачем до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС подано заперечення №13/2544 на акт перевірки.
16 листопада 2015 року відповідачем надана відповідь щодо залишення висновків про встановлені порушення податкового законодавства без змін.
19 листопада 2015 року контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000884100/5355/10/28-03-41, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 23499462 грн., в т.ч. за основним платежем на 15666308 грн., за штрафними санкціями - 7833154 грн.
25 листопада 2015 року позивачем до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС подана скарга №13/2667 про перегляд та скасування податкового повідомлення-рішення.
06 січня 2016 року Межрегіональним головним управлінням ДФС - центральний офіс з обслуговування великих платників прийнято рішення №134/10/28-10-10-4-33, яким податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.
Судом встановлено, що 12 грудня 2014 року між ТОВ «ДТЕК Східенерго» та DTEK TRADING SA укладено договір №1-2-2014/003, предметом якого є поставка південноафриканського вугілля. 23 грудня 2014 року складена специфікація №4 до вказаного договору.
Судом встановлено, що позивачем придбано по вказаній специфікації південноафриканського вугілля в обсязі 165 тис.тон на загальну суму 11178750 дол.США.
Оплата за товар здійснена шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продавця 14.01.2015 року у сумі 105667308 грн. (по курсу валют 15,77124 грн. за 1 дол.США); 16.01.2015 року у сумі 143126816,38 грн., з них 70755144,70 грн. за договором №1-2-2014/003 від 12 грудня 2014 року,(по курсу валют 15,797967 грн. за 1 дол.США) про що свідчать банківські виписки.
Згідно вантажно-митних декларацій по отриманню вугілля від DTEK TRADING SA протягом березня 2015 року позивачем отримано продукції у кількості 165 тис.тонн, митна вартість якої складає 254754492,06 грн. (в т.ч. 50950898,42 грн.)
04 березня 2015 року між ТОВ «ДТЕК Східенерго» та ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» укладено договір №1-2-2014/008, предметом якого є реалізація південноафриканського вугілля, зокрема, 165 тис.тонн на загальну суму 211707540 грн. (в т. ПДВ 35284590 грн.).
31 березня 2015 року між сторонами складено акт про відшкодування витрат по договору поставки №1-2-2014/008 від 04.03.2015 року на загальну суму 411760,16 грн., у т.ч. ПДВ 68626,69 грн.
Оплата за товар здійснена шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продавця 07.05.2015 року у сумі 60000000грн., 08.05.2015 року у сумі 23925370 грн., 12.05.2015 року у сумі 41846370,00 грн., 14.05.2015 року у сумі 119957351,18 грн.
За вказаною операцією з продажу південноафриканського вугілля ТОВ «ДТЕК Східенерго» було визначено базу оподаткування виходячи з договірної вартості реалізації товару, вказаної у п.4 специфікації №1 до договору №1-2-2014/008 від 04.03.2015 року укладеного із ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго», а саме базова ціна товару за одну тону на умовах поставки зазначені у п.5 даної специфікації до договору встановлюється у розмірі 1122,90 грн. без ПДВ.
Позивачем до контролюючого органу подані декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року, липень 2015 року. З розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, в т.ч. ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» вбачається включення 35353216,69 грн. до податкового кредиту.
Згідно п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
У відповідності до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п.187.8, п.187.11 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.
Датою виникнення податкових зобов'язань за операціями з постачання послуг нерезидентами, місцем надання яких є митна територія України, є дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.
Попередня (авансова) оплата вартості товарів, що експортуються чи імпортуються, не змінює значення сум податку, які відносяться до податкового кредиту або податкових зобов'язань платника податку, такого експортера або імпортера.
Згідно п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком: товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню; газу, який постачається для потреб населення.
Відповідно до п.190.1 ст.190 Податкового кодексу України базою оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу ІІІ Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Отже, виходячи з наведеного, для операцій платника податку з постачання на митній території України товарів, раніше ввезених таким платником податку на митну територію України, база оподаткування визначається за загальним правилом - виходячи з їх договірної вартості але не нижче ціни придбання, без урахування величини митної вартості.
Таким чином, позивачем правомірно визначена база оподаткування з постачання південноафриканського вугілля ПАТ "ДТЕК Дніпроенерго".
Відповідно до положень ч.1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем недоведена правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення від 19.11.2015 року № 0000884100/5355/10/28-03-41, з огляду на це позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно платіжного доручення № 2116422696 від 19.01.2016 року за подання адміністративного позову позивачем сплачено 352491,93 грн. судового збору.
У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 352491,93 грн.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИВ
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС від 19.11.2015 року № 0000884100/5355/10/28-03-41.
Стягнути з Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго" судові витрати у розмірі 352491 (триста п'ятдесят дві тисячі чотириста дев'яносто одна) грн. 93 коп.
Повний текс постанови складено 26 лютого 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кошкош О.О.