Справа № 415/7260/16-а
Провадження № 2-а/415/9/16
П О С Т А Н О В А
16.02.16 року Лисичанський міський суд Луганської області
у складі: головуючого - судді Бойко С.Л.
при секретарі Нестеренко С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганській області, треті особи: Головне Управління Державної казначейської служби України у Луганській області, Державна податкова інспекція в м. Лисичанськ Головного управління Міндоходів у Луганській області, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що він перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганської області з 28.05.1991року до червня 2015 року та отримував пенсію згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і станом на 01 лютого 2015 року розмір його пенсії становив 9490,00грн. В січні та лютому 2015 року позивач отримав пенсію в меншому розмірі, оскільки пенсія стала об'єктом оподаткування, а саме в розмірі 15% та відраховано суму військового збору згідно податкового кодексу. З вказаним оподаткуванням позивач не погоджується, оскільки останнє не відповідає вимогам Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме ч.1 п.18 ст. 20 цього Закону, якою визначено, що учасники ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії, мають ряд пільг, в тому числі зі звільненням зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, а тому просить такі дії відповідача визнати незаконними та зобов'язати утриматись від оподаткування пенсії та видати розпорядження про перерахунок пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01.02.2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.
У судове засіданні позивач не з'явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, про причину неявки суд не повідомив.
В ході розгляду справи представник позивача ОСОБА_3 підтримав позовні вимоги, суду пояснив, що з позивача незаконно стягують податок, оскільки чорнобильці звільняються від оподаткування, що передбачено ст. 20 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також уточнив позовні вимоги щодо перерахунку пенсії сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01 лютого 2015 року по 31 серпня 2015 року включно, підтримав їх. У своїх поясненнях посилався на обставини, викладені у позовній заяві, про що надав суду відповідні докази. Надав також письмові пояснення по справі, в яких посилався на те, що відповідно до ст. 1197 ЦК України розмір втраченого фізичною особою внаслідок каліцтва або іншого ушкодження здоров'я заробітку (доходу), що підлягає відшкодуванню, визначається у відсотках від середнього місячного заробітку ( доходу), який потерпілий мав до каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, з урахуванням ступеня втрати потерпілим професійної працездатності. Пенсія позивачу розраховувалась саме за такою формулою, шляхом множення середньомісячного Чорнобильського заробітку на % втрати працездатності, що дорівнюється загальному розміру пенсії від середнього заробітку. Таким чином, Закон визначає пенсію інвалідам Чорнобиля, як відшкодування шкоди, а тому на підставі ст. 165 Податкового Кодексу України не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу: ст. 164.1.3. Податкового кодексу України сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
Представник відповідача Управління ПФУ в м. Лисичанськ начальник юридичного відділу Пугаченко Н.Н. позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.10.2014 року № 71-VIII внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року. Відповідно до п.п. 164.2.19, п.164.2ст. 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення. Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. З 01 січня 2015 року відповідно до ст. 8 Закону України від 28.12.2014 року № 80-У111 «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено в сумі 1218 грн. на місяць. Відповідно до п.168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України. Розмір пенсії позивача станом на 01.01.2015 року складав 9490,00грн. Починаючи з 01.01.2015 року УПФУ в м. Лисичанську при виплаті пенсії у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218грн.х3) зобов'язано утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15%. Пенсія позивачу призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та саме п.18 ст. 20 цього закону та п.23 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» гарантовані компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, встановлюються саме податковим законодавством. Посилання позивача є необґрунтованими, бо спеціальним нормативно-правовим актом у сфері оподаткування є Податковий кодекс України, яким пільги щодо звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, осіб які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не встановлені. З вересня 2015 року податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з позивача не утримується. Просила застосувати щодо адміністративного позову ст.ст. 99,100 КАС України та відмовити позивачу у задоволені позовних вимог.
Представник третьої особи - Лисичанської ДПІ Бадаєва А.Р. у судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволені, посилаючись на те, що позивач відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримує державну пенсію та додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначена після виникнення права на державну пенсію. Виплата пенсій здійснюється з Пенсійного фонду України. Розрахунок податкових зобов'язань з оподаткування доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом ( у тому числі органами ПФУ) відповідно п.168.3 ст. 168 ПКУ. Тому вважає доводи позивача необґрунтованими та просила відмовити у їх задоволені. Додала суду письмові пояснення по справі.
Представник третьої особи - Головного Управління Державної казначейської служби України у Луганські області у судове засідання не з'явився про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши надані сторонами докази, вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Предметом спору в цій справі є визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганські області і на час пред'явлення позову дана справа підсудна Лисичанському міському суду у відповідності до ст.19 КАС України.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є ліквідатором аварії на ЧАЕС, категорія 1, інвалід 2 групи, з втратою ступеню професійної працездатності 80% безстроково, що підтверджується довідкою серії 2-20 СУ № 029406 від 21.06.2007року( а.с.4).
Позивач перебував на обліку в управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську з 24 квітня 2008 року до червня 2015року, отримував пенсію по інвалідності від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( а.с.4). Розмір призначеної пенсії складає 9490,00 грн.(а.с.30).
З 01.02.2015 року УПФУ в м. Лисичанську утримано з пенсії позивача податок на доходи фізичних осіб у розмірі 15%, оскільки розмір пенсії позивача перевищує 3654грн.
ОСОБА_6 звернувся з заявою до УПФУ в м. Лисичанську з приводу того, що йому стало відомо про відрахування з його пенсії з 01.02.2015 року податку на доходи фізичних осіб, яке вважає незаконним та просить на підставі ст.165 Податкового кодексу України провести перерахунок та повернути суму незаконно утриманого податку на доходи фізичних осіб (а.с.8).
Листом від 09.11.2015 року № 234/Б-7 управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську повідомило позивача, що у зв'язку зі зміною позивачем місця мешкання та на підставі запиту від 17.06.2015 року № 154 управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області пенсійна справа ОСОБА_6 була відправлена до вищезазначеного управління (атестат від 17.06.2016року № 39290933). В управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанську пенсія ОСОБА_6 виплачена по 30.07.2015року (а.с.6).
Відповідно до п. 18 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Пунктом 23 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам та прирівняним до них особам (ст.7 цього Закону) надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Згідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії не підлягають оподаткуванню.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VIII від 28.12.2014року внесені зміни до Податкового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року.
Відповідно до п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць ), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
З 01 січня 2015 р. відповідно до ст.8 Закону України від 28.12.2014 р. № 80- VIII "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218 грн. на місяць. ¦ .
Тобто, починаючи з 01.01.2015 р. податкові агенти, яким у даному випадку є управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганської області, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн. х 3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.
Згідно п. 168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.
Крім того, п. 168.3 ст.168 Податкового кодексу України встановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом.
Згідно довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії Управління Пенсійного Фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області від 11.01.2016 р. розмір пенсійної виплати урахуванням з індексації складає 9490 грн. Отже, базою оподаткування є 5836 гривень (9490 - 3654,00) до якої застосовується ставка 15% . Розмір податку склав 962,94 грн.(а.с.30).
З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", та саме п. 18 ст.20 цього Закону та п.23 от. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту "гарантовані державою компенсації та пільги - зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства, суд приходить до висновку, що саме податковим законодавством встановлюються пільги зі сплати податків, зборів»
Таким чином, суд зазначає, що Податковим кодексом України та Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" № Т1 -VIII від 28.12.2014 року, які не визнані неконституційними, не передбачено пільг по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, тобто, управління Пенсійного Фонду України в м. Лисичанськ та Чорнобаївському районі Черкаської області є податковим агентом, який нараховує та виплачує пенсію позивачу, та правомірно утримує податок на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування.
Суд вважає помилковим посилання представника позивача ОСОБА_3 про те, що пенсія позивача є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захист" державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема: соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розділ VIII вищезазначеного Закону визначає пенсії і компенсації особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 та відповідно розмежовує поняття пенсій або компенсацій.
Так, статтями 49, 50, 51, 54 даного Закону визначені відповідні пенсії цим особам, та відповідно статтями 48, 52, 53 даного Закону компенсації.
З урахуванням викладеного суд зазначає, що відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи реалізується саме шляхом надання компенсацій та пільг, передбачених цим Законом.
Виплата пенсій (основної та додаткової), визначених цим Законом є складовою соціального захисту цих категорій осіб, а не відшкодуванням шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, вимоги п.п. 165.1.3 п. 165.1 ст.165 Податкового Кодексу України стосовно не включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку сум відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Посилання позивача на те, що він звільнений від сплати податків та зборів всіх видів на підставі ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд не приймає до уваги, з огляду на те, що спеціальним нормативно-правовим актом у сфері оподаткування є Податковий кодекс України, яким пільги щодо звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не встановлені.
Виходячи з вищезазначеного суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню за рахунок держави.
Суд вважає, що позивач не пропустив шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, оскільки згідно до ч.2 ст.99 КАС України він обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
На підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.10.2014 року № 71-VIII, п.п. 164.2.19, п.164.2ст. 164 Податкового кодексу України, керуючись ст. ст. 2, 11,71, 159-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганській області, треті особи: Головне Управління Державної казначейської служби України у Луганській області, Державна податкова інспекція в м. Лисичанськ Головного управління Міндоходів у Луганській області, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя: С.Л.Бойко