Постанова № 56093980, 23.02.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
818/55/16
Номер документу
56093980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2016 р. Справа №818/55/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Дараган Ю.П.,

представника позивача - Тимофєєва А.О.,

представника відповідача - Савченко В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/55/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фавор"

до Сумської митниці ДФС

про скасування рішення та картки відмови,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фавор" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Фавор") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської митниці ДФС (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Сумської митниці ДФС від 06.01.2016 № 805130000/2016/000002/2 про коригування митної вартості товарів;

- визнати протиправною та скасувати картку відмови Сумської митниці ДФС в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів № 805130000/2016/00005 від 06.01.2016.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що ним 05.01.2016 було подано до митного оформлення митну декларацію № 805130000/2015/000036 на товар прокат плоский з вуглецевої сталі походженням з Китаю. Митна вартість визначена позивачем відповідно до ст. 58 Митного кодексу України за ціною господарської операції, вчиненої у відповідності до вимог зовнішньоекономічного контракту № 343-FTA від 16.07.2015 та становить 123794, 69 доларів США (2971155, 03 грн.), дана митна вартість включає в себе ціну товару по контракту 118059, 22 доларів США (2833500, 03) та вартість перевезення 137655,00 грн.

Проте, 06.01.2016 Сумською митницею ДФС прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 805130000/2016/000002/2, відповідно до якого посадовою особою відповідача було встановлено, що митна вартість товару складає 1, 0900 доларів США за 1 кг, а загальна сумарна вартість партії товару, складає 162130, 96 доларів США. Основний метод не застосовувався тому, що використані декларантом відомості не є об'єктивними та достатньо підтвердженими документально. У зв'язку з прийняттям вказаного рішення, Сумською митницею ДФС була оформлена картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні виписку чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 805130000/2016/00005 від 06.01.2016.

Позивач вважає, що оскаржене рішення відповідача про коригування заявленої митної вартості та картка відмови є протиправними, оскільки вони були прийняті з порушенням визначеного законом порядку, без дотримання основних принципів митного регулювання: законності та визнання рівності та правомірності інтересів усіх суб'єктів господарювання. На думку позивача, в рішеннях належним чином та в повній мірі не обґрунтовано позицію Сумської митниці ДФС стосовно того, що використані декларантом відомості не є об'єктивними та достатньо підтвердженими документально; не зазначено, які ж саме подані декларантом відомості є не об'єктивними, чим це підтверджується, чому подані декларантом документи не є достатнім документальним підтвердженням, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові. В рішеннях відсутні обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених в письмових запереченнях, та зазначив, що позивачем було подано до Сумської митниці електронну митну декларацію № 805130000/2016/000036. В ході митного контролю із застосуванням системи управління ризиками автоматизованої системи митного оформлення "Інспектор - 2006" за вказаною декларацією сформовано митні формальності "Контроль правильності визначення митної вартості товарів" та "Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів" по товару можливе заниження митної вартості (орієнтовний показник митної вартості, розрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 724 - 1.07192 доларів США, заявлено декларантом - 0,8323 доларів США/кг). Спірне рішення про коригування митної вартості прийнято в зв'язку з тим, що декларантом не подано документи, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених в ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України, а в поданих документах відсутні всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Митну вартість скориговано до 1,09 доларів США за вартістю операції з подібним товаром по митній декларації від 02.12.2015 року № 500060006/2015/011712.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 16.07.2015 року між ТОВ "Фавор" (покупець) та Steel Trade Industries Ltd. (продавець) укладено зовнішньоекономічний контракт № 343-FTA (а.с.15-19). Відповідно до умов договору, продавець зобов'язується поставити, а покупець прийняти й сплатити за металопродукцію, визначену в специфікаціях. Загальна вартість контракту 400000 доларів США, умови поставки FОВ Ксинганг/Китай.

Для митного оформлення придбаної партії товару - прокату плоского з вуглецевої сталі завширшки більше 600 мм: жерсть електролітична у рулонах, завтовшки менш як 0,5 мм, біла: 0,22 мм х 972 мм- 32325 кг, 0,22 мм х 712 мм- 4060 кг, покриття оловом 2,0/2,0 г/м2, з обох боків, виділка сіра, твердість ТЗ, 0,19 мм х 926 мм- 36247 кг, покриття оловом 2,0/2,0 г/м2, з обох боків, виділка сіра, твердість ТЗ, 0,22 мм х 712 мм- 53852 кг, покриття оловом 2,0/2,0 г/м2, з обох боків, виділка сіра, твердість ТН415, 0,20 мм х 926 мм- 31680 кг; покриття оловом 2,8/2,8 г/м2, з обох боків, виділка сіра, твердість ТН415, 0,18 мм х 858 мм- 44432 кг, покриття оловом 2,2/2,28 г/м2, з обох боків, виділка сіра, твердість Т4. Стандарт JIS G 3303- 2002", 05.01.2016 року позивачем було подано до Сумської митниці електронну митну декларацію № 805130000/2016/000070 (а.с. 31-32). Загальна вартість товару, згідно поданої декларації, складає 123794,69 доларів США (2971155, 03 грн.). Згідно п. 43 вартість товару визначена за 1 методом - ціною зовнішньоекономічного контракту. До вказаної декларації позивачем додано накладну № 40772683 від 27.12.2015, коносамент № TXG20114 від 15.11.2015, рахунок - фактуру за надання транспортно - експедиційних послуг № LS-3919692 від 04.01.2016, комерційний інвойс № STI-2SINO від 15.11.2015 контракт № 343-FTA від 16.07.2015, специфікацію № 2 від 22.07.2015, специфікацію № 3 від 25.08.2015, інформацію про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товару від 15.11.2015 та декларацію про походження товару № STI-2SINO від 15.11.2015.

В ході перевірки митної вартості товару посадовою особою митного поста "Суми-центральний" електронним листом витребувано у позивача додаткові документи, що підтверджують митну вартість товару (а.с. 29).

Листом від 05.01.2016 року № 14 позивач повідомив Сумську митницю, що усі документи, які підтверджують митну вартість товару, вже надані до митного оформлення товару. Банківські платіжні документи не були надані, оскільки, згідно умов зовнішньоекономічного договору № 343-FТА від 16.07.2015 вартість товару сплачується протягом 90 днів з дня відвантаження. Також не надавалися страхові документи, тому що страхування товару не здійснювалося. Інших документів надати немає можливості (а.с.30).

В ході аналізу наданих документів, з урахуванням орієнтовного показника митної вартості, розрахованого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 724 Сумською митницею визначено митну вартість на рівні 1,0900 доларів США за кг.

В зв'язку з цим Сумською митницею прийнято рішення від 06.01.2016 року № 805130000/2016/000002/2 (а.с.12) про коригування митної вартості товарів, яким вартість товару визначено за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів по ціні 1,0900 доларів США/кг, загальна сума 162130,96 доларів США. Також видано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів від 06.01.2016 року № 805130000/2016/00005 (а.с.13-14).

Підставою для визначення митної вартості товару спірним рішенням стало, на думку Сумської митниці, заниження вартості імпортованого товару, ненаданням підтверджуючих документів та в зв'язку з цим неможливістю визначення вартості товару за основним методом.

Суд не погоджується із таким висновком Сумської митниці, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 49 Митного кодексу встановлено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Частинами 1, 2 статті 52 МК України встановлено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; 2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Згідно із частинами 1, 2 статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості: зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Відповідно до частини 3 статті 53 Кодексу у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); виписку з бухгалтерської документації; ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; копію митної декларації країни відправлення; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Частиною 4 статті 53 МК України визначено, що у разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв'язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи: виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; розрахунок ціни (калькуляцію).

Згідно із частиною 1 статті 54 Кодексу контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Відповідно до частини 1 статті 55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Статтею 57 Митного кодексу України встановлено, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.

Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.

У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.

При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.

Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.

У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 58 МК України метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості.

Разом з тим дискреційні функції митних органів мають законодавчі обмеження у випадках незгоди із задекларованою митною вартістю. До них, зокрема, належить процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості та обов'язок послідовного вибору методів (від першого до резервного) визначення митної вартості.

Водночас, декларант не зобов'язаний надавати повний перелік документів, визначених частинами третьою та четвертою ст. 53 МК України. При цьому, витребування таких документів може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей.

Правову позицію з даного питання було викладено в постановах Верховного Суду України від 29.05.2012 року та 11.09.2012 року, зокрема в останніх було зазначено: "за умови не наведення митним органом доказів того, що документи, подані декларантом для митного оформлення товару є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, а витребування цим органом переліку документів, передбачених пунктом 11 Порядку №1766, без зазначення обставин, які ці документи повинні підтвердити, суд дійшов правильного висновку про протиправність рішення цього органу щодо застосування шостого (резервного) методу визначення митної вартості".

Крім того, підпунктами 16, 17 п. 3 Загального додатку до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур встановлено стандартне правило, що на підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства. У випадках, коли окремі підтверджуючі документи не можуть бути представлені разом з декларацією на товари з причин, які визнані митною службою обґрунтованими, вона дозволяє подачу таких документів протягом визначеного періоду часу.

Так, витребувавши додаткові документи, митним органом не зазначено обставин, які ці документи повинні підтвердити.

Також, матеріалами справи підтверджено, що позивачем, при ввезені на митну територію України товару було надано для митного оформлення весь пакет документів, визначений нормами Митного кодексу України, і крім того надано всі наявні у нього документи, витребувані митним органом для підтвердження митної вартості товару.

Крім того, з аналізу матеріалів справи суд доходить висновку, що митним органом, всупереч ст. 71 КАС України не доведено, що визначити митну вартість товару за 2-5 методом було неможливим.

Крім того, суд зазначає, що відповідачем не надано доказів того, що документи, подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації та не зазначено про такі обставини, зокрема в оскаржуваному рішенні.

Також, судом встановлено, що надані позивачем для митного оформлення документи не містять розбіжності, а їх данні піддаються обчисленню та підтверджують ціну товару.

За таких обставин, суд приходить висновку про те, що оскаржувані рішення відповідача про коригування митної вартості товарів та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення прийняті всупереч вимогам Митного кодексу України та є протиправними.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Сумської митниці, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору в розмірі 2756,00 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фавор" до Сумської митниці ДФС про скасування рішення та картки відмови - задовольнити.

Скасувати рішення Сумської митниці ДФС від 06.01.2016 № 805130000/2016/000002/2 про коригування митної вартості товарів.

Скасувати картку відмови Сумської митниці ДФС в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів № 805130000/2016/00005 від 06.01.2016.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фавор" (40020, м. Суми, вул. Курська, 18, код ЄДРПОУ 30759962, р\р 26008040295100 в ПАТ "УкрСиббанк", м. Харків, МФО 351005) за рахунок бюджетних асигнувань Сумської митниці ДФС (40020, м. Суми, вул. Воровського, 24, код ЄДРПОУ 39420037) судовий збір у розмірі 2 756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складений 26.02.2016.

Суддя (підпис) О.А. Прилипчук

З оригіналом згідно

Суддя О.А. Прилипчук