Ухвала суду № 56090241, 24.02.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
277/1145/15-а
Номер документу
56090241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Дармограй І.І.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

УХВАЛА

іменем України

"24" лютого 2016 р. Справа № 277/1145/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Малахової Н.М.

Моніча Б.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від "29" грудня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Ємільчинського районного суду Житомирської області від 29 грудня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено.

Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області та має з 2007 року статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та є інвалідом війни 2-ої групи. Позивачу надані всі права (пільги та компенсації), що передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року та Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22.10.1993 року.

З 01.01.2015 року ОСОБА_3 відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" за № 76-VIII від 28.12.2014 року припинено виплату компенсації, яка передбачена положеннями п.14 ст.20 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На його заяву про поновлення виплати припиненої компенсації, листом управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області від 08.12.2015 року №3891/07 повідомлено про те, що п.14 ст.4 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року внесено зміни до статті 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України». Оскільки позивач користуєтесь пільгою на житлово-комунальні послуги (100 %) відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виплата компенсації на продукти харчування відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2015 року припинена.

Вказана обставина стала підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання неоднотипних пільг і компенсацій згідно ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пільги ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII було внесено зміни до ст.60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсацій передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.

Міністерство соціальної політики України «Про надання роз'яснень щодо змін у законодавстві» від 13.02.2015 року №1832/0/14-15/20 звернуто увагу, що статтею 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначається право вибору пільг та компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто, пільговик з числа осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, який має право на пільги та компенсації згідно з декількома законами України, може користуватися пільгами та компенсаціями відповідно до одного із вибраних ним законів. Уразі відмови щодо підтвердження громадянином вибору одного із законів України, вважається за доцільне здійснювати компенсаційні виплати та надавати пільги згідно із Законом України, який був першочерговим у визначенні статусу і надавав право на певні пільги і компенсації (а.с. 24-25).

Однак, при розгляді справи з'ясовано, що ОСОБА_3 не пропонувався вибір Закону, згідно якого він хоче отримувати пільги. УПСЗН Ємільчинської РДА Житомирської області вирішило самостійно надавати йому пільги згідно ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

За приписами статті 19 Конституції України - правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституції України та законами України.

У відповідності до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України, на прохання міністерства соціальної політики, в своєму листі №16/6-21 від12.03.2015 року надало роз'яснення з приводу застосування змін до статті 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до яких якщо особі надається певний статус за двома або більше законами України (наприклад, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), а деякі пільги є однотипними, то за особою залишається право вибору кожної окремої пільги за одним із законів. Тобто, громадянам надано право вибору Закону щодо окремої пільги чи компенсації, а не щодо усього комплексу пільг та компенсацій за окремим законом в цілому (і відмови від наданих їм прав на пільги та компенсації за іншим законами загалом) (а сп. 6-8).

Відтак, припиняючи виплату компенсації на продукти харчування у відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідач фактично звузив обсяг його прав, чим перевищив свої повноваження.

Згідно приписів ч.2 ст.71 КАС України, УПСЗН Ємільчинської РДА Житомирської області не довів правомірності прийнятого ним рішення та не спростував вище викладене.

Суд першої інстанції належним чином дослідив представлені докази, надав їм відповідну правову оцінку та зробив обґрунтований висновок про наявність підстав для задоволення позову.

Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, оскільки зводяться лише до тлумачення Управлінням змін до ст.60 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в своєму розумінні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від "29" грудня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Н.М. Малахова

Б.С. Моніч

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11200

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Ємільчинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Шевченка, 2,смт. Ємільчине,Ємільчинський район, Житомирська область,11202

- ,