Ухвала суду № 56090208, 24.02.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
524/4788/15-а
Номер документу
56090208
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2016 р.Справа № 524/4788/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Яковенка М.М.

Суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 15 жовтня 2015 року по справі № 524/4788/15-а за позовомОСОБА_1 до Виконавчого комітету Автозаводської районної ради м.Кременчукапро визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Автозаводського районного суду в м. Кременчуці Полтавської області з позовом до Виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука (далі-відповідач),в якому просиввизнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не нарахування індексації заробітної плати за період з 11.01.2011 по 31.10.2013 виходячи з показників отримуваної ним за попереднім місцем роботи заробітної плати та нарахованої там індексації, з урахуванням раніше виплачених сум індексації; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому індексації заробітної плати за період з 11.01.2011 року по 31.10.2013 року виходячи з показників отриманої ним за попереднім місцем роботи заробітної плати та нарахованої там індексації, з урахуванням раніше виплачених сум індексації; зобов'язати відповідача надати до суду звіт про виконання судового рішення на протязі одного місяця від дати набранням рішенням законної сили.

Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 15 жовтня 2015 року відмовлено в задоволенні позову (а.с.37, 38-42).

Позивач не погодившись із рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на неналежне з'ясування обставин справи та надання ним належної правової оцінки, просить суд скасувати постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 15 жовтня 2015 рокута прийняти нову, якою позов задовольнити. Апелянт посилаючись на положенняп.10 Порядку №1078 та ст. ст. 1 та 2 Закону України «Про оплату праці» вказуючи те, що суми нарахованої індексації є частиною заробітної плати працівника, а тому є обов'язковим до виплати.

Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомленні про дату, час та місце розгляду справи. На апеляційну скаргу від відповідача подані письмові заперечення, в яких відповідач вказує на безпідставне посилання позивача на пункт Порядку, який був прийнятий та набув чинності вже після того, як позивач розпочав свою роботу у відповідача. Просив розгляд справи провести у їх відсутність.

Колегія суддів вважає за можливе провести розгляд справи у відсутність сторін, явка яких обов'язковою не визнавалась, та прийняти рішення за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, щопозивач з 12.07.2006 по 10.01.2011 працював у виконавчому комітеті Крюківської районної ради міста Кременчука на посаді завідувача відділу архітектури, де йому нараховувалась та виплачувалась індексація заробітної плати.

11.01.2011 позивача призначено на посаду завідувача відділу архітектури та будівництва у виконавчий комітет Автозаводської районної ради міста Кременчука, як такий, що перебував у кадровому резерві по переводу з виконкому Крюківської райради.

31.10.2013 року позивача було звільнено з посади за власним бажанням.

Відповідно до Довідки від 18.06.2014 року виданої виконкомом Крюківської райради м.Кременчук, ОСОБА_1 отримував індексацію заробітної плати у період липень - грудень 2010 року.

Відповідно до Довідки виданої виконкомом Автозаводської райради м.Кременчук, позивачу нараховувалась індексація у періоді травень - грудень 2011 року.

Як було встановлено судом першої інстанції,відповідно до пояснень в якості свідка ОСОБА_3, яка працювала головним бухгалтером, індексація заробітної плати розраховувалась позивачу виходячи з базового місяця у якому той був прийнятий на роботу. Індексація нарахована на попередньому місці роботи не зараховувалась у зв'язку з відсутністю на те правових підстав.

Здійснюючи апеляційний перегляд, колегія суддів зазначає, що спірні відносини врегульовано Законом України від 03.07.1991 "Про індексацію грошових доходів населення", постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".

За визначенням ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, у тому числі й оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (ст.3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Згідно зі статтею 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008) у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.

Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

З метою реалізації Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року №1078 був затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Відповідно до положень пункту 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Пунктом 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1 1 і 4 цього Порядку.

У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

Згідно з п.10 2 Порядку № 1078 (в редакції згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Колегія суддів зазначає, що Порядок № 1078 було доповнено пунктом 10-2 лише з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, яка набрала чинності 21.06.2012 року.

Колегія суддів вважає за необхідне вказати, що до 21.06.2012 року механізму індексації заробітної плати для новоприйнятих працівників, в тому числі по переводу з інших установ, урегульовано не було, чинним на той час законодавством не було передбачено збереження індексації для переведених осіб.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено в суді апеляційної інстанції, 12.07.2006 по 10.01.2011 працював у виконавчому комітеті Крюківської районної ради міста Кременчука на посаді завідувача відділу архітектури, де йому нараховувалась та виплачувалась індексація заробітної плати, 11.01.2011 року позивача призначено на посаду завідувача відділу архітектури та будівництва у виконавчий комітет Автозаводської районної ради міста Кременчука, до набрання законної сили вищевказаною постановою.При цьому, позивач була призначена на посаду в порядку переведення (а.с. 34).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що на час прийняття позивача на роботу, у січні 2011 року, у відповідача не було правових підстав (був відсутній вказаний пункт 10-2 Порядку) нарахування індексації заробітної плати позивачу виходячи з показників отримуваної ним за попереднім місцем роботи заробітної плати та нарахованої там індексації, з урахуванням раніше виплачених сум індексації, а тому відповідачем правомірно було застосовано для нарахування індексації базовий місяць - січень 2011 року.

Враховуючи викладене, з огляду на рамки спірного періоду, колегія суддів зазначає, що права на нарахування індексації у позивача у спірному періоді не виникло.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що відповідач у спірних відносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про індексації грошових доходів населення», з дотриманням вимог ч.3 ст.2 КАС України.

Колегія суддів, з урахуванням фактичних обставин справи погоджується з такими висновками суду першої інстанції у повному обсязі.

Відповідно до ст..200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст.2, 11, 159, 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 211-212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргуОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 15 жовтня 2015 року по справі № 524/4788/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Старосуд М.І.