Постанова № 56090170, 24.02.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
302/575/15а,2а/302/41/15
Номер документу
56090170
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2016 року Справа № 876/6814/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області на постанову Міжгірського районного суду Закарпатської області від 09 червня 2015р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області про перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И Л А:

28.05.2015р. позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі по зменшенню їй розміру призначеної пенсії по віку за Законом України «Про державну службу» з 90 відсотків суми заробітної плати до 70 відсотків суми заробітної плати і з якої було сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі провести перерахунок та виплату призначеної пенсії згідно постанови Міжгірського районного суду від 29.12.2014 року у справі №302/1516/14-а з врахуванням суми заробітку для обчислення пенсії при індексації заробітної плати, матеріальних допомог на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 90 відсотків заробітної плати, з якої було сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, в межах виплати перерахованого розміру пенсій за один місяць та проводити виплату пенсії за зазначеним розрахунком у порядку визначеному законодавством.

Постановою Міжгірського районного суду Закарпатської області від 09.06.2015р. позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, а тому підстав для проведення перерахунку, відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% немає, оскільки при наданні нової довідки про заробітну плату набули чинності зміни до вказаного Закону, які і слід застосовувати.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що з 02.01.2009 року позивачу призначено пенсію по віку, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу".

Постановою Міжгірського районного суду Закарпатської області від 29.12.2014р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015р. визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі щодо неврахування у заробіток при призначенні пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці з включенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 17.06.2014 року з урахуванням здійснених виплат та нараховувати щомісячно з урахуванням довідки Фінансового управління Міжгірської районної державної адміністрації від 16.07.2014 №367 і надалі їй виплачувати пенсію із врахуванням збільшення.

На виконання постанови суду, відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивачки з 16.06.2014 р., в розмірі 70%, в редакції Закону України «Про державну службу», що діяв з 01.10.2011 року.

Позивач звернулася із заявою до відповідача щодо проведеного перерахунку, на що отримала відповідь №18-Ю від10.04.2015 року (а.с.8)

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач неправомірно застосував при проведенні перерахунку пенсії позивачці з 17.06.2014 року розмір 70% від суми заробітної плати, замість передбачених Законом 90%, а тому і зобов'язав відповідача зробити перерахунок пенсії призначеної позивачці з 17.06.2014 року, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, частково відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, виходячи з наступного:

Згідно з положеннями ч.2 ст.37 вказаного Закону (які діяли на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До 01.10.2011 року, тобто на час останнього перерахунку пенсії позивачки ст.37 Закону України «Про державну службу» було передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачка має право отримувати пенсію в розмірі 90 % від розрахованої заробітної плати, оскільки в такому розмірі їй була призначена пенсія, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», яка діяла на час призначення.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що приймаючи рішення та задовольняючи позов суд першої інстанції не застосував вимог ч.2 ст.99, 100 КАС України.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

ст.100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка не заявляла клопотання про поновлення строку звернення до суду, а тому позовні вимоги за період з 17.06.2014р. по 09.10.2014р. слід залишити без розгляду.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи, однак неправильно застосував норми процесуального права, а тому відповідно до ст.202 КАС України апеляційну скаргу слід задоволити частково, а постанову суду - скасувати та прийняти нову, якою позов задоволити частково.

керуючись ст.ст.94, 100, 160, 195 - 197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області - задовольнити частково.

Постанову Міжгірського районного суду Закарпатської області від 09 червня 2015р. по справі №302/575/15а, 2а/302/41/15 - скасувати та прийняти нову, якою позов задоволити частково.

Адміністративний позов в частині вимог про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі по зменшенню позивачці розміру призначеної пенсії по віку за Законом України «Про державну службу» з 90 відсотків суми заробітної плати до 70 відсотків суми заробітної плати і з якої було сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, з врахуванням суми заробітку для обчислення пенсії при індексації заробітної плати, матеріальних допомог на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 90 відсотків заробітної плати, з якої було сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, за період з 17.06.2014р. по 09.10.2014р. - залишити без розгляду.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі по зменшенню ОСОБА_1 розміру призначеної пенсії по віку за Законом України «Про державну службу» з 90 відсотків суми заробітної плати до 70 відсотків суми заробітної плати і з якої було сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 10.10.2014р.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, з врахуванням суми заробітку для обчислення пенсії при індексації заробітної плати, матеріальних допомог на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 90 відсотків заробітної плати, з якої було сплачений єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, починаючи з 10.10.2014р.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Міжгірському районі Закарпатської області та з ОСОБА_1 на рахунок отримувача №31219206781004 УДКСУ у Галицькому районі м.Львова код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007573 Банк отримувача ГУДКСУ у Львівській області Код банку отримувача (МФО 825014 Код класифікації доходів бюджету 22030001, "Призначення платежу" - судовий збір, код 34668371 - 40 (сорок) грн. 20 коп. судового збору, з кожного.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: О.І.Мікула

А.Р.Курилець