Постанова № 56086573, 12.02.2016, Недригайлівський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
12.02.2016
Номер справи
582/104/16-а
Номер документу
56086573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/582/3/16

Справа № 582/104/16-а

Копія

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2016 року

Суддя Недригайлівського районного суду Сумської області Жмурченко В.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Недригайлівського районного суду Сумської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі та просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області про відмову призначити пенсію державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки від 03 грудня 2015 року за №08-28-7362, виданої Головним управлінням статистики у Сумської області, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця, з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати з урахуванням довідки від 03 грудня 2015 року за №08-28-7362, виданої Головним управлінням статистики у Сумської області за 24 календарних місяців (шляхом ділення на 24 календарних місяців) при складові заробітної плати у розмірі 90 відсотків. Крім того ОСОБА_1 просить суд стягнути з Державного бюджету на користь неї витрати по сплаті судового збору.

18 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, (на підставі довідки Головного управління статистики у Сумській області від 03.12.2015 року №08-28-7362), позивачка отримала листа від 31.12.2015 р. за №37/А, яким їй відмовлено у задовленні заяви про здійснення перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з такою позицією відповідача, ОСОБА_1 просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області про відмову призначити пенсію державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки від 03.12.2015 р. №08-28-7362, виданої Головним управлінням статистики у Сумської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної на підставі с. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця, з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати з урахуванням довідки від 03 грудня 2015 року за №08-28-7362, виданої Головним управлінням статистики у Сумської області за 24 календарних місяців (шляхом ділення на 24 календарних місяців) при складові заробітної плати у розмірі 90 відсотків, стягнути з Державного бюджету на користь позивача витрати по сплаті судового збору.

Представник відповідача УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області надав до суду заперечення, в якому просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, мотивуючи тим, що відповідно до ст.33 ЗУ "Про державну службу" матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є складовою частиною заробітної плати, а тому її не враховують під час обчислення пенсії за ст. 37 цього Закону.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 37-1 вказаного вище закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 даного закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 ЗУ "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 6 та ч. 7 зазначеної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а саме п.п. 3 ст. 2 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога та індексація заробітної плати, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Законів України "Про державну службу" та Закону України «Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Вважаю, що для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" та Закону України «Про оплату праці" є загальними.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11) де вказано, що за змістом норм статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"від 26.06.1997 № 400/97-ВР, статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що з 25 серпня 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області і отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу" .

Згідно довідки від 03 грудня 2015 року за №08-28-7362, виданої Головним управлінням статистики у Сумської області про складові заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати за період з 01.08.2009 р. по 31.07.2011 р. становить 10864 грн. 00 коп. (а.с.10).

При цьому, до складу заробітної плати, з якої обчислювалась пенсія позивача, не увійшли матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відмова УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати позивачу є неправомірною.

Тому, враховуючи те, що у грудні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, а листом 31.12.2015 р. за №37/А в задоволенні заяви ОСОБА_1 було відмовлено (а.с.11), суд вважає за можливе зобов'язати УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області провести вищевказаний перерахунок пенсії з 01.01.2016 р.

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України адміністративна справа розглянута в межах позовних вимог.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст.ст. 8, 9, 10, 11, 99, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду в Недригайлівському районі Сумської області, викладене в листі від 31 грудня 2015 року №37/А про відмову ОСОБА_1 врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, що зазначені у довідці №08-28-7362, виданої Головним управлінням статистики у Сумської області про складові заробітної плати, здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 відсотків.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця ОСОБА_1, з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати з урахуванням довідки від 03 грудня 2015 року за №08-28-7362, виданої Головним управлінням статистики у Сумської області за 24 календарних місяців (шляхом ділення на 24 календарних місяців) при складові заробітної плати у розмірі 90 відсотків.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Недригайлівський районний суд Сумської області шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя:підпис З оригіналом згідно

Суддя: В. Д. Жмурченко