Справа № 591/8349/15-а
Провадження № 2-а/591/45/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2016 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого - судді Грищенко О.В., секретаря Ханюкової-Липової І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми спр аву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, в якому зазначає, що відповідач неправомірно відмовив їй в перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця. Позивачу призначена пенсія державного службовця з серпня 2009 року, без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. 18.11.2015 року позивач звернулася до УПФУ в м. Сумах із заявою про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку від 09.11.2015 року № 90 про заробітну плату, видану Сумською обласною державною адміністрацією. Згідно з відповіддю УПФУ в м. Сумах від 23.11.2015 року №554/Р в перерахунку пенсії було відмовлено. Просить визнати неправомірною відмову у проведенні перерахунку її пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Суми здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії у розмірі 90% від заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, та індексації, що вказані у довідці, з дня призначення пенсії, тобто з 01.08.2009 року відповідно до ст. 37 Закону України „ Про державну службу ".
В судовому засіданні позивач підтримала заявлені вимоги.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, надавши суду письмові заперечення.
З наданих позивачем письмових доказів та повідомлених ним обставин, а також з письмового заперечення проти позову, наданого відповідачем, вбачається, що позивач є пенсіонером за віком, та з 01.08.2009 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% від суми заробітної плати. До складових пенсії не включені сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються для обчислення пенсії, з якої сплачені страхові внески, та які вказані у довідці від 09.11.2015 року № 90 про заробітну плату, виданій Сумською обласною державною адміністрацією. У зв'язку з цим позивач 18.11.2015 року звернулася з письмовою заявою до відповідача, додавши вказану довідку, та просила провести перерахунок її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у розмірі 90% від суми заробітної плати ( а.с.7). Вказана письмова заява міститься в матеріалах пенсійної справи та була оглянута у судовому засіданні.
23.11.2015 року листом відповідача №554/Р позивачу відмовлено у задоволенні заяви про здійснення перерахунку пенсії з включенням до складу заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення (а.с.6)
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Порядок).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
У відповідності до п.3.2 Порядку, встановлено, що у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.7 розділу І цього Порядку.
Згідно пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Судом встановлено, що відповідачем рішення щодо перерахунку пенсії не приймалося.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідно до статей 44 та 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, викладеної в постанові від 22.04.2014 року.
Таким чином, встановлено, що позивачем до управління ПФУ в м. Сумах заява встановленої Порядком форми та додатками до неї не подавалася, позивач подав заяву довільної форми, яка була розглянута відповідачем відповідно до Закону України «Про звернення громадян», та на яку надана відповідь заявнику. Позивач не позбавлений права звернутися до управління ПФУ в м. Сумах у встановленому законом порядку із заявою відповідного зразку про проведення перерахунку пенсії та додатками до неї, і лише у разі прийняття цим органом рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії, у нього виникають підстави для оскарження такого рішення до суду в порядку адміністративного судочинства. Отже, оскільки рішення про відмову у перерахунку пенсії не приймалося, то на думку суду, позов є необґрунтованим.
На підставі наведеного, керуючись ст.44, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 183-2, 257, 258, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів в порядку, передбаченому ч.2 ст. 186 КАС України, з подачею копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В.Грищенко