16.02.2016
227/6413/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2016 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого -судді Мавроді Р.Ф.
при секретарі Овчинніковій Ю.О.
за участю
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення неправомірним та зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом (уточнений), в якому просив:
-визнати протиправними дії Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неналежного розгляду його заяви про призначення пенсії;
-визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 листопада 2015 року №4781 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_3, встановивши дату звернення за призначенням пенсії - 16 жовтня 2015 року;
-зобовязати відповідача нарахувати та сплатити пенсію за період з 16.10.2015 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що 16 жовтня 2015 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до норм ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
02 листопада 2015 року відповідачем, після розгляду даної заяви, було прийнято рішення № 4781 про відмову в призначенні пенсії, мотивоване тим, що ним не додані документи, необхідні для розгляду Комісією з питань підтвердження пільгового стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років, в зв'язку з чим, період роботи з 11.07.1995 року по 13.12.1995 року в якості прохідника підземного на ліквідованій шахті «Красноармійська» до пільгового стажу роботи згідно ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» не врахований, тому підстав для призначення пільгової пенсії не має. Вказане рішення він отримав 19 листопада 2015 року. Документи, які необхідні для розгляду Комісією з питань підтвердження пільгового стажу відповідачу він надав 30.11.2015 року. В УПФ його зобов'язали написати нову заяву про призначення пенсії, яка датована 30.11.2015 року та пояснили, що тепер право на пенсію у нього виникає з 30 листопада 2015 року, а не з дня подання попередньої заяви, тобто 16 жовтня 2015 року.
Вважає, що рішення відповідача № 4781 від 02.11.2015 року про відмову в призначенні пенсії винесено в порушення вимог Закону.
Позивач звернувся до суду із заявою, в котрій просив розглянути справу у його відсутність за участю його представника.
В судовому засіданні представник позивача, діюча на підставі договору та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача, діюча на підставі довіреності, позовні вимоги не визнала та вказала, що на час винесення рішення про відмову у призначенні пенсії , управління діяло в межах законодавства оскільки, позивачем не було надано належних документів для призначення пенсії за віком згідно ст..14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Надала письмові заперечення та просила у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Встановлено, що позивач 16 жовтня 2015 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до норм ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
02 листопада 2015 року відповідачем, після розгляду даної заяви, було прийнято рішення № 4781 про відмову в призначенні пенсії, мотивоване тим, що ним не додані документи, необхідні для розгляду Комісією з питань підтвердження пільгового стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років, в зв'язку з чим, період роботи з 11.07.1995 року по 13.12.1995 року в якості прохідника підземного на ліквідованій шахті «Красноармійська» до пільгового стажу роботи згідно ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» не врахований, тому підстав для призначення пільгової пенсії не має. Вказане рішення він отримав 19 листопада 2015 року. Документи, які необхідні для розгляду Комісією з питань підтвердження пільгового стажу відповідачу він надав 30.11.2015 року. В УПФ його зобов'язали написати нову заяву про призначення пенсії, яка датована 30.11.2015 року та пояснили, що тепер право на пенсію у нього виникає з 30 листопада 2015 року, а не з дня подання попередньої заяви, тобто 16 жовтня 2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п.2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення пенсії за віком на пільгових умовах здійснюється у відповідності з раніше діючим законодавством, тобто за Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 06.12.1991 р.
У відповідності до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-Х11 від 05.11.1991 р. працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин та ін., - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені певні строки призначається пенсії - з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а також переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, відповідно до яких переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Нормами даної статті визначені строки розгляду документів про призначення (перерахунок) пенсії територіальним органом Пенсійного фонд, не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулюються також п.п. 5, 6 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, за роз'ясненням яких днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Так, згідно з п. 5 Порядку у разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії.
Ст. 44 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року N 18-1 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Порядок), який визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Відповідно до п. 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (даті - Комісії). Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної інспекції України з питань праці (п. 4 зазначеного Порядку).
Згідно з приписами пункту 11 Порядку для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах за місцем проживання (реєстрації) заяву про підтвердження стажу роботи з відповідними документами, перелік яких встановлений вказаним пунктом Порядку.
Положеннями пунктів 13-16 Порядку встановлено, що управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.
Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті і районі у місті, а також повідомляють заявника про прийняте рішення. Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Таким чином, зазначеним Порядком визначено спеціальну процедуру щодо розгляду питання про підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах. При цьому рішення Комісії можуть бути оскаржені в судовому порядку.
В порушення вимог п. 5 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року відповідач письмово не повідомив заявника про те, які документи необхідно подати додатково, а прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії.
При цьому, відповідачем не було надано допомогу у зборі необхідних документів для підтвердження стажу роботи, як того вимагають положення п. 12 Порядку № 18-1, яким передбачено, що Управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів для підтвердження стажу роботи.
Лише рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах від 25.01.2016 року №3/392 заявнику був підтверджений період роботи з 11.07.1995 р. по 13.12.1995 р. ( з урахуванням фактично відпрацьованого часу під землею) пільгових умовах відповідно до ст..14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» на посаді підземного прохідника на ліквідованій ДВАТ ДП «Гідрошахта Красноармійська» ДХК «Добропіллявугілля».
Таким чином, суд вважає, що рішення відповідача №4781 від 02 листопада 2015 року про відмову в призначенні пенсії позивачу було ухвалено неправомірно та підлягає скасуванню, визначивши датою звернення заявника за призначенням пенсії 16.10.2015 року.
У порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 487,20 грн.
Керуючись ч. 2 ст.11, ст.ст.158-163,186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення неправомірним та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_3 про призначення пенсії.
Визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 листопада 2015 року №4781 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_3, встановивши дату звернення за призначенням пенсії - 16 жовтня 2015 року.
Зобовязати Добропільське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та сплатити пенсію ОСОБА_3 за період з 16.10.2015 року по день призначення пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Добропільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати в розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий суддя Мавроді Р.Ф.
16.02.2016