Постанова № 56068475, 25.02.2016, Монастирищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
25.02.2016
Номер справи
702/256/16-а
Номер документу
56068475
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №702/256/16-а

Провадження №2а/702/7/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2016 року м. Монастирище

Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Ротаєнко Д.С.,розглянувши в порядку скороченого письмового провадження в м.Монастирище адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області про визнанняти протиправними дії та зобов"язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач 22.02.2016 року звернулася в суд із адміністративним позовом до відповідача про визнанняти протиправними дії та зобов"язання вчинити дії. Підставою для звернення вважає те, що 02 жовтня 2008 року помер її чоловік, ОСОБА_2. Доказом чого служить свідоцтво про смерть серії 1-СР №105186, видане відділом реєстрації актів цивільного стану Монастирищенського районного управління юстиції Черкаської області 03 жовтня 2008 року. Шлюб їхній було зареєстровано 09 грудня 1979 року Бачкуринською сільською радою Монастирищенського району Черкаської області, про що 09.12.1979 року видано свідоцтво про укладення шлюбу серії 1-СР №360124, в повторний шлюб вона не вступала. За життя її чоловік в період з 30.07.1989 по 26.10.1989 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав дозу опромінення. Внаслідок чого отримав статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3. Крім того, її чоловік став інвалідом 1 групи внаслідок захворювання повязаним із участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 15.02.2016 року вона звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Монастирищенському районі із заявою про призначення їй пенсії, як дружині військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Листом від 18.02.2016 року №690/01-3 Управління ПФУ в Монастирищенському районі Черкаської області повідомило про неможливість призначення їй пенсії, так як померлий не набув статусу військовослужбовця, так як був призваний на військові збори. Відповідно до абз.6 п.3 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування дружини, якщо вони не взяли повторний шлюб, військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли після звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення жінками-50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років для жінок. Аналогічні положення містяться і в ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обовязків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконання інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років. Згідно Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", громадяни України поділяються на такі категорії, а саме:-військовозобов'язані-особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Військовозобов'язані, призвані на збори, зараховуються до особового складу Збройних Сил, на них розповсюджується дія військового Статуту і вони несуть військові обов'язки.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань. Пунктом 5 ст.1 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову служб)" визначено загальні визначення категорій громадян, які перебувають або перебували на військовій службі. Закон України "Про Статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є спеціальним законом, який визначає статус окремої категорії громадян у зв'язку з певними обставинами. Оскільки ОСОБА_2 в цей період проходив військову службу, то на нього розповсюджувалася дія військового статуту. Весь час знаходження на зборах, він перебував на території військової частини. З огляду на викладене вважає, що відмова Відповідача призначити пенсію є незаконною, у звязку із чим вона змушена звернутись до суду. Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області у відмові їй, ОСОБА_1, у призначенні їй пенсії відповідно до п.З Розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області призначити їй, ОСОБА_1, пенсію, відповідно до п.3 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, починаючи з 15 лютого 2016 року.

24.02.2016 року від управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області надійшло заперечення, відповідно до якого згідно п.3 Прикінцевих положень, розділу XY Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" дружини, якщо вони не взяли повторний шлюб, військовослужбовців, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов»язків) чи після звільнення із служби але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов»язків військової служби (службових обов»язків ) захворювання, пов»язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов»язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 20 років для жінок. Відповідно до ст.2 Закону України «Про військовий обов»язок і військову службу» визначено вичерпний перелік видів військової служби, в якому такий вид військової служби, як перебування військовозобов»язаних на військових зборах відсутній. Військовозобов»язані можуть бути призвані на військові збори, але в цей час вони не набувають статусу військовослужбовців. Тобто, абз.5 п.3 Прикінцевих положень, розділу XY Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування на дружин померлих військовозобов»язаних учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які були призвані на спеціальні збори, не поширюється. Просить відмовити у задоволенні позовної заяви стороні позивача із зниженням пенсійного віку, ОСОБА_1, як дружині особі, яка померла, ліквідатора (військовослужбовця), смерть якого пов»язана із захворюванням, пов»язаним з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, як такій, що не має на це законодавчо, визначеного права, повністю.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження. Встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 3, має право на пільги і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.11-копія посвідчення №099665), інвалідом першої групи (а.с.18-довідка до акту огляду МСЕК серія 6ЧК №139089).

Відповідно до свідоцтва про смерть серії 1-СР №105186 від 03.10.2008 року ОСОБА_2, помер 03 жовтня 2008 року (а.с.7).

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб 09.12.1979 року. Після укладення шлюбу позивачу присвоєне прізвище «Коновал», що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.8).

Згідно копії паспорту на ім'я позивача, остання після смерті чоловіка повторний шлюб не реєструвала (а.с.5).

Згідно відповіді №2156 від 11.08.2004 року, виданої Галузевим державним архівом Міністерства Оборони України, по архівним документам військової частини №61753 ОСОБА_2 у складі частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період із 30.07.1989 року (наказ №421) по 26.10.1989 року (наказ №597) (а.с.9).

Відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії відповідно до п.3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (а.с.6копія відповіді Управління позивачу).

Згідно Експертного висновку №13768 від 17.11.2008 року смерть ОСОБА_2 пов"язана з виконанням обов"язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.19).

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є спеціальним законом, який застосовується до спірних правовідносин та чітко визначає коло осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до яких відносився і чоловік позивача. Його статус як ветерана війни не є спірним, отже позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ч.3розділу 15 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що дружини військовослужбовців, які померли від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно дост.16 Закону України«Про пенсійне забезпечення», військовослужбовці, особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконання: інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, яз померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язки чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконання інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки-після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки-після досягнення 50 років і при стажі роботи не меші 20 років.

Позивач доказів наявності необхідного стажу роботи не надав, у відмові відповідача не зазначено підставу- відсутність трудового стажу.

Згідно ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»до військовослужбовців належать: військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори.

Таким чином суд вважає, що дії управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області є протиправними щодо відмови в призначенні позивачу дострокової пенсії є протиправними, оскільки таке право ОСОБА_1 закріплене законом та підтверджене доказами, наявними вматеріалах справи. Про правильність тлумачення діючого законодавства свідчить і судова практика: ухвала ВАС від 19.06.2014 року у справі №411/543/13-а, від 29.05.2014 року в справі № к/9991/6248/12-с, від 20.05.2014 року у справі № к/9991/4251/12-с та інші.

Разом з тим, відповідно до останньої судової практики Вищого адміністративного суду України ( Поставнова від 18 червня 2015 року К/800/54600/14 та інші) та Київського апеляційного адміністративного суду повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 2 частини 1 цієї норми у разі задоволення адміністративного позову суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.

Умови та порядок призначення пенсії, в тому числі пенсій за віком на пільгових умовах, врегульовані Законами № 1058-IV та № 1788-ХІІ. Згідно зі статтею 81 Закону № 1788-ХІІ призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

На підставі зазначених нормативних актів, УПФ при вирішенні питання про дострокове призначення пенсії за віком наділене дискреційними повноваженнями, при цьому при наявності звернення, суб'єкт владних повноважень повинен прийняти рішення. Як свідчать матеріали справи, рішення по зверненню позивача від 15.02.2016 року не приймалося, а лише листом від 18.02.2016 року повідомлено про відсутність підстав до призначення пенсії

З урахуванням зазначених обставин, суд вважає за необхідне задоволити частково позовні вимоги, змінивши визначення способу захисту порушеного права: "Із зобов'язання УПФ достроково призначити пенсію на зобов'язання прийняти рішення за зверненням позивача від 15.02.2016 року з урахуванням положень законів № 796-ХІІ, № 1058-ІV та встановлених судом обставин, а саме того, що вона має правові підстави до набуття права на дострокову пенсію за віком у зв'язку із смертю внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".

У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

На підставі викладеного, керуючись Законами України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.8, 9, 10, 11, 12, 18, 21, 69, 71, 86, 94, 99, 159, 160, 162, 163, 183-2, 256 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області по відмові ОСОБА_1 у призначенні їй пенсії відповідно до п.3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 лютого 2016 року про дострокове призначення пенсії і прийняти рішення з урахуванням встановлених судами обставин і норм права, на підставі Законів України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя:Д. С. Ротаєнко