КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/13412/15 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мацедонської В.Е., Грищенко Т.М., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2015 року адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ
Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (надалі за текстом - «ПАТ «Укрнафта») звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 000100321 від 09.04.2015 р., яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання із сплати акцизного податку на 16 004 грн. 19 коп.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі Ковельська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області (надалі за текстом - «Ковельська ОДПІ»), посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 24 березня 2015 р. посадовцем Шацького відділенні Ковельської ОДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів ПАТ «Укрнафта» за січень 2015 р.
Результати перевірки оформлено актом № 19/15/00135390 від 24.03.2015 р.
Згідно цьому акту позивачем порушено ст. 213, 214, 215, 216 Податкового кодексу України (надалі за текстом - «ПК України»), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 р. на 12 803 грн. 35 коп.
Такий висновок обґрунтовано наступним.
20 лютого 2015 р. ПАТ «Укрнафта» подано податкову декларацію з акцизного податку із самостійно визначеною сумою, що підлягала сплаті за січень 2015 р.
Згідно Додатку 6 до цієї декларації у січні 2015 р. позивач не включив до бази оподаткування вартість бензину та інших нафтопродуктів на загальну суму 256 067 грн., реалізованого для комерційного використання.
Разом з тим, названі товари продавались через мережу АЗС.
Приймаючи до уваги, що відпуск нафтопродуктів через АЗС є роздрібною торгівлею, зазначена сума є об'єктом оподаткування акцизним податком.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, Ковельською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 000100321 від 09.04.2015 р., яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання із сплати акцизного податку на 16 004 грн. 19 коп., у тому числі 12 803 грн. 35 коп. за основним платежем та 3 200 грн. 84 коп. за штрафними санкціями.
Відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України (тут та надалі у редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) реалізація підакцизних товарів (продукції) - це будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування;
Підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПК України визначено, що платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
За приписами підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України об'єктами оподаткування є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до підпункту 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 ПК України у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.
Згідно пункту 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать, зокрема, нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне.
Відповідно до пункту 216.9 статті 216 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.
Із наведеного випливає, що оподаткуванню акцизним податком підлягають операції з реалізації підакцизних товарів кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
При цьому, на момент виникнення спірних правовідносин чинним законодавством не передбачалось, що фізичний відпуск з автозаправної станції товарів є реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розумінні ПК України.
Такі зміни були внесені лише Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII, який набув чинності 01 січня 2016 р.
На підтвердження того факту, що у січні 2015 р. через мережу АЗС реалізовувались нафтопродукти з метою їх подальшого використання у комерційній діяльності юридичної особи позивачем було надано договір поставки № 26/1341в-АЗС від 01.11.2004 р. за умовами якого ПВАТ «Укрнафта» зобов'язалось здійснити ПТФ «Авіас» поставку паливно-мастильних матеріалів через мережу АЗС, та також акти приймання-передачі товару.
Водночас, в порушення вимог частини 2 статті 71 КАС України Ковельською ОДПІ не доведено правомірність спірного податкового повідомлення-рішення.
За таких обставин, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що при подачі апеляційної скарги Ковельській ОДПІ відстрочено сплату судового збору, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та правил розподілу судових витрат визначених статтею 94 КАС України із скаржника підлягає стягненню в дохід Державного бюджету 80 грн. 39 коп.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2015 року - без змін.
Стягнути з Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 80 (вісімдесят) грн. 39 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 23 лютого 2016 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.