ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/57/16
17 лютого 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі судового засідання Цимбал А.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Підволочиського району про скасування рішення військово-лікарської комісії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Військово-лікарської комісії Підволочиського району, в якому просив визнати неправомірними дії військово-лікарської комісії Підволочиського району щодо встановлення діагнозу та винесення постанови військово-лікарської комісії,скасувати постанову військово-лікарської комісії щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у картці обстеження та медичного огляду позивача наявні розбіжності: у записах в графі 1 по батькові вказано «ОСОБА_1», а не «ОСОБА_1»; відсутні дослідження на загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі; відмітка про флюорографію органів грудної клітки датована 23.07.205 р. (висновок військово-лікарської комісії від 22.07.2015 р.); відсутність підпису позивача. Наявність зазначеного, на думку позивача, суперечить наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» та Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві, просив їх задоволити.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на обліку в Підволочиському районному військовому комісаріаті Тернопільської області.
Указом Президента України від 14 січня 2015 року № 15/2015 було оголошено часткову мобілізацію.
У зв'язку із здійсненням заходів щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 з 21.07.2015 р. по 22.07.2015 р. проходив медичний огляд у приміщенні Підволочиської комунальної центральної районної лікарні з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Під час проходження ВЛК, 22.07.2015 р. ОСОБА_1 був викликаний до Підволочиського районного військового комісаріату, де особисто передав Підволочиському районному військовому комісару ОСОБА_2 картку обстеження та медичного огляду, у якій були відсутні аналізи крові та сечі, групи крові та резусу фактору, флюорографії органів грудної клітини, відсутній підпис позивача та постанова військово-лікарської комісії та підписи голови і членів ВЛК.
В той же день, ОСОБА_1 вручено військовим комісаром повістка з наказом про з'явлення 23.07.2015 р. о 09:00 год. До Підволочиського районного військового комісаріату з документами та речами.
Згідно із витягом до наказу військового комісара Підволочиського районного військового комісаріату (по строковій частині) №99 від 23.07.2015 р., на виконання Указу Президента від 14 січня 2015 року №15/2015 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 20 грудня 2014 року «Про рішення деяких оборонно-мобілізаційних питань» солдат ОСОБА_1, ВОС 837037 з 23.07.2015 р. вважається призваним на військову службу і був направлений в м. Мостиська до військової частини 1494.
16.10.5015 р. позивач звернувся із заявою до Тернопільського обласного військового комісаріату про перевірку факту проходження ним військово-лікарської комісії.
Із відповіді Тернопільського обласного військового комісаріату від 21.10.2015 р №5/9025 вбачається, що в діях посадових осіб Підволочиського РВК Тернопільської області зловживань та порушень ними не виявлено. Також, проінформовано позивача про його право на оскарження рішення органу державної влади у порядку підлеглості вищому органу чи посадовій особі, або безпосередньо в суді.
Не погоджуючись з діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законами України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992р. №2232-ХІІ, "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993р. № 3543-ХІІ.
Згідно ст. 39 Закону №2232-ХІІ, призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
В силу ст. 1 Закону № 3543-ХІІ, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону № 3543-ХІІ визначено перелік випадків відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, та затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року N 402.
Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям (п. 1.1. розділу I Положення).
Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
В силу п. 1.1. розділу 2 Положення, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Згідно п. 1.2. розділу 2 Положення, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
В силу п. 2 п. п. 2.1. глави 2 розділу I Положення, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10 розділу I Положення).
До статті 64 «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби» включено: хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки M40 - M54 (кіфоз і лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків, інші дорсопатії). а) зі значними порушеннями функцій - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку; б) з помірними порушеннями функцій - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час (непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально); в) з незначними порушеннями функцій - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час (придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально ); г) за наявності об'єктивних даних без порушень функцій - придатні.
Судом встановлено, що в порушення вимог Положення про військово-лікарську експертизу, у картці обстеження та медичного огляду відсутні аналізи крові та сечі, групи крові та резусу фактору, флюорографії органів грудної клітини, відсутній підпис позивача, що свідчить про неповний медичний огляд, що унеможливлює визначення ступеня придатності до військової служби позивача.
Щодо вимог визнання неправомірними дії військово-лікарської комісії Підволочиського району щодо встановлення діагнозу, суд зазначає
Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що питання визначення придатності військовозобов'язаного до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не в праві перебирати на себе повноваження цього органу.
Відповідно до п.2.10.3 розділу 2 Положення №402, ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
Таким чином, з метою захисту прав позивача в межах спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність законних та обґрунтованих підстав для часткового задоволення позову шляхом зобов'язання Військово-лікарську комісію Підволочиського районного військового комісаріату звернутись до Військово-лікарської комісії Тернопільського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України для проведення стосовно ОСОБА_1 повторного медичного огляду (комісії) військово-лікарською комісією Тернопільського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Проаналізувавши обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову .
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2.Зобов'язати Військово-лікарську комісію Підволочиського районного військового комісаріату звернутись до Військово-лікарської комісії Тернопільського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України для проведення стосовно ОСОБА_1 повторного медичного огляду (комісії) військово-лікарською комісією Тернопільського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України.
3. У задоволенні решти позову відмовити.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військово-лікарської комісії Підволочиського районного військового комісаріату, Тернопільська область, смт Підволочиськ, вул. П.Мстислава,102 (код ЄДРПОУ 02000984) на користь ОСОБА_1, АДРЕСА_1 - 275,60 грн. судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 22.02.2016р.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.