Постанова № 56064039, 26.01.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
808/8365/15
Номер документу
56064039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ФІЛІЯ "ВАСИЛІВСЬКИЙ РАЙАВТОДОР" ДОЧІРНЬОГО ПІДПРИЄМСТВА "ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАВТОДОР" ВІДКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДЕРЖАВНА АКЦІОНЕРНА
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2016 року о/об 12 год. 58 хв.Справа № 808/8365/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Токмакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,

за участю представників:

від позивача - не прибув;

від відповідача - не прибув, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Дочірнє підприємство «Запорізький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - позивач) до Токмакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати нечинним та скасувати як неправомірне податкове повідомлення-рішення Токмакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області № 0002801702 від 24 червня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 64204,26 грн., в т.ч. за основним платежем 6536,86 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 57667,40 грн.;

- визнати нечинним та скасувати як неправомірне податкове повідомлення-рішення Токмакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області №0002811702 від 24 червня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: військовий збір на загальну суму 4216,13 грн. в т.ч. за основним платежем 1472,40 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 2743,73 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податковий орган безпідставно зробив висновки за результатами перевірки, оскільки стаття 127 Податкового кодексу України, застосовується у разі не нарахування та несплати податків платником податків, у тому числі податковим агентом, та зазначає, що в даному випадку податок на доходи фізичних осіб був нарахований, утриманий, але несвоєчасно перерахований, у зв'язку з чим зазначає про відсутність з його боку зазначеного порушення та просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Представник позивача у судове засідання не прибув, 26 січня 2016 року через канцелярію суду подав клопотання в якому просить розглянути адміністративну справу за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання також не прибув, 26 січня 2016 року через канцелярію суду подав заперечення проти позову, відповідно до яких зазначає, що податковим органом, податкові повідомлення-рішення № 0002801702 від 24 червня 2015 року та №0002811702 від 24 червня 2015 року винесені в порядок та у відповідності до чинного законодавства, що також підтверджується у висновках ГУ ДФС у Запорізькій області на скарги позивача.

Разом з тим, представник відповідача 26 січня 2016 року через канцелярію суду подв клопотання в якому просить розглянути справу за його відсутності.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних в справі доказів.

Згідно з частиною 1 статті 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Судом встановлено, що Токмацькою об'єднаною державною податковою інспекцією на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та на виконання вимог пункту 78.1.7 статті 78 Податкового кодексу України, відповідно до відомостей, наданих державним реєстратором про внесення до ЄДР запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи, пов'язане з ліквідацією структурного підрозділу проводилась документальна позапланова виїзна перевірка філії «Василівський райавтодор» дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», код за ЄДРПОУ 26249777, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2014 року по 25 травня 2015 року.

За результатами перевірки складено Акт документальної перевірки від 10 червня 2015 року № 221/22/26249777.

Висновками Акту перевірки встановлено порушення:

- підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, підпункту 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, підпункту 176.2 «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового Кодексу України в частині несплати неперерахування податку на доходи фізичних осіб податковим агентом до або під час виплати доходу на користь іншого платника податку (фізичних осіб), а саме :

- у вигляді заробітної плати за грудень 2013 року, у січні 2013 року, у лютому 2013 року, у березні 2013 року, у квітні 2013 року, у травні 2013 року, у червні 2013 року, у липні 2013 року, у серпні 2013 року, у вересні 2013 року, у жовтні 2013 року, у листопаді 2013 року, у грудні 2014 року.

По результатам перевірки, станом на 25 травня 2015 року встановлена податкова заборгованість по податку з доходів з фізичних осіб (при виплаті заробітної плати) всього у сумі - 6536,86 грн. , у т.ч.: за грудень 2014 року у сумі - 6536,86грн.

На підставі Акту №221/22/26249777 від 10 червня 2015 року було винесене податкове повідомлення-рішення № 0002801702 від 24 червня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 64204,26 грн., в т.ч. за основним платежем 6536,86 гри., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 57667.40 грн., виписане на філію «Василівський райавтодор» ДП Запорізький Облавтодор «ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» отримане філією «Вашдівський-.райавтодоп» ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК « Автомобільні дороги України» 06 липня 2015 року, та повідомлення рішення № 0002811702 від 24 червня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору на загальну суму 4216,13 грн. в т.ч. за основним платежем 1472,40 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 2743,73 грн., виписане на філію «Василівський райавтодор» ДП Запорізький Облавтодор «ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» отримане філією «Василівський райавтодор» ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК « Автомобільні дороги України» 06 липня 2015 року.

09 липня 2015 року позивачем в порядку адміністративного оскарження було подано скаргу до Головного управління ДФС у Запорізькій області № 13/855 від 09 липня 2015 року про скасування податкового повідомлення-рішення №0002801702 від 24 червня 2015 року і податкового повідомлення-рішення № 0002811702 від 24 червня 2015 року, скаргу за № 13/856 про скасування вищевказаних податкових повідомлень - рішень як неправомірних.

02 вересня 2015 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області було прийнято рішення №3427/10/08-01-10-04-13 про залишення скарги ДП «Запорізький облавтодор» без задоволення.

Так, 17 вересня 2015 року ДП «Запорізький Облавтодор» «ВАТ «ДАК» «Автомобільні дороги України»» звернулося з повторною скаргою №09/1179 на податкове повідомлення-рішення №0002801702 від 24 червня 2015 року та №0002811702 від 24 червня 2015 року до Державної фіскальної служби України.

Державна фіскальна служба України прийняла Рішення про результати розгляду повторної скарги №20459/6/99-99-10-01-03-15 від 28 вересня 2015 року у якому вирішила залишити без змін податкові повідомлення-рішення Токмацької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 24 червня 2015 року №0002801702, №0002811702 та рішення ГУ ДФС у Запорізькій області від 02 вересня 2015 року №3427/10/08-01-10-04-13 про результати розгляду первинної скарги, а скаргу ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» - без задоволення.

Не погоджуючись з такими діями податкового органу Дочірнє підприємство «Запорізький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» з вернулося до суду з позовом.

Суд приходить до висновку про правомірне застосування податковим органом штрафу на підставі пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.

Пунктом 31.1 статті 31 Податкового кодексу України визначено, що строком сплати податку та збору визначається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податків і завершується останнім днем строку протягом якого такий податок повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається несплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до пункту 54.2 статті 54 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом ІV цього кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб, у відповідності до вимог підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом регламентовано пунктом 168.1 статті 168 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 168.1.6 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном «граничний термін сплата до бюджету» розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.

За правилами підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок (підпункт 176.2 а) пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України).

За вимогами підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

При цьому, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (підпункт 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Згідно з положеннями підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, податок, який підлягає утриманню з нарахованого, але не виплаченого (не наданого) доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки місячного податкового періоду, тобто 10 календарних днів для сплати податкового зобов'язання, починають розраховуватись після 20 числа (як граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання місячної податкової декларації), незалежно від того, чи передбачено подання самої декларації.

При цьому факт відсутності місячної податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб не впливає на розрахунок граничних строків сплати вказаного податку, які становлять 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Таким чином, податковий агент зобов'язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податків, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені Податковим Кодексом України для місячного податкового періоду.

Пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету, а у разі вчинення втретє - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Враховуючи, що у за грудень 2013 року, у січні 2013 року, у лютому 2013 року, у березні 2013 року, у квітні 2013 року, у травні 2013 року, у червні 2013 року, у липні 2013 року, у серпні 2013 року, у вересні 2013 року, у жовтні 2013 року, у листопаді 2013 року, у грудні 2014 року позивачем допущено несплату (неперерахування) нарахованого податку на доходи фізичних осіб у встановлені Податковим кодексом України строки для місячного податкового періоду, який підлягав сплаті (перерахуванню) незалежно від того чи відбулась виплата заробітної плати та утримання з неї податку у цей період, суд приходить до висновку про правомірне застосування відповідачем штрафних санкцій на підставі пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України та у розмірах, передбачених зазначеною нормою, у зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню.

Доводи позивача про те, що відповідальність за несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб передбачена статтею 126 Податкового кодексу України, а не пунктом 127.1. статті 127 Податкового кодексу України, суд вважає необґрунтованими, оскільки пункт 126.1 статті 126 Податкового кодексу України передбачає відповідальність у вигляді штрафу до платників податків, які не сплатили узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, до кола яких податкові агенти не віднесені.

Разом з тим, на момент перевірки , станом на 25 травня 2015 року військовий збір за листопад 2014 рік у сумі 233,13грн, за грудень 2014 року в сумі - 1239,27 грн. до бюджету не сплачений.

Відповідно до підпункту 1.4 статті 161 розділу XX 2Перехідні положення» Податкового кодексу України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Відповідно п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 1.6 статті 161 розділу XX «Перехідні положення2 Податкового кодексу України платники збору зобов'язані забезпечувати виконання зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 Кодексу.

Відповідно підпункту 176.2 «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зокрема зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за рахунок.

Відповідно до Акту №221/22/26249777 від 10 червня 2015 року встановлено несплата військового збору податковим агентом під час виплати доходу фізичним особам у вигляді заробітної плати у сумі 1472,40 грн., у т.ч. за листопад 2014 року у сумі 233,13 грн., за грудень 2014 року у сумі - 1239,27 грн.

Відповідно до матеріалів адміністративної справи на момент перевірки станом на 25 травня 2015 року військовий збір за листопад 2014 року у сумі 233,13 грн., за грудень 2014 року у сумі - 1239,27 грн. сплачено не було.

Відповідно підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента нараховується пеня.

Відповідно підпункту 129.4 статті 129 ПКУ пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.

Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 11 цього Кодексу.

Частина 2 статті 71 КАС України встановлює, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тобто на підставі зазначеного слідує, що несплати (неперерахування) позивачем нарахованого податку на доходи фізичних осіб у встановлені Податковим кодексом України строки для місячного податкового періоду, який підлягав сплаті (перерахуванню) незалежно від того чи відбулась виплата заробітної плати та утримання з неї податку у цей період, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення №0002811702 від 24 червня 2015 року та № 0002801702 від 24 червня 2015 року не підлягають скасуванню, а адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.В. Татаринов