ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2016 року Справа № 803/7/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
при секретарі судового засідання Гуцалюк І.О.,
за участю представника позивача Ємчика Р.О.,
представника відповідача Ярошика Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ВОГ Рітейл" до Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОГ Рітейл" (далі - ТзОВ "ВОГ Рітейл", позивач, товариство) звернулося з адміністративним позовом до Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 23 жовтня 2015 року №0002123903, №0002133903, №0002143903, №0002153903, №0002163903, №0002173903.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Міжрегіональним Головним управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків проведено фактичні перевірки щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій АЗС з магазинами, що розташовані за адресами: м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 2Г; м. Київ, вул. Солом'янська, 40А; м. Київ, проспект Відрадний, 105; м. Київ, площа Севастопольська, 5; м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 3; м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 16, що належать позивачу, за результатами яких складено акти перевірок, в яких зафіксовано порушення вимог пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, а саме: несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 12 327 350,00 грн. Висновок відповідача мотивований тим, що вибірковою перевіркою зафіксовано випадки вилучення готівкових коштів з РРО шляхом здійснення операції "службова видача" без внесення відповідних записів у книгу обліку розрахункових операцій (надалі книга ОРО) на підставі фіскальних звітних чеків.
На підставі актів перевірок Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків 23 жовтня 2015 року прийнято податкові повідомлення-рішення №0002123903, №0002133903, №0002143903, №0002153903, №0002163903, №0002173903, якими до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 61 636 749,70 грн.
Позивач не погоджується із висновками перевірок та вказаними податковими повідомленнями-рішеннями з тих підстав, що під час перевірок товариства, перевіряючим було надано книги ОРО №3000022083-р/2, №3000022347-р/2, №3000022187-р/2, №3000021292-р/2, №3000022120-р/2, №3000021405-р/2, №3000021380-р/2, №3000022340-р/2, №3000022651-р/2, №3000022586-р/2 заповнені відповідно до вимог законодавства, у яких вчинені записи про оприбуткування готівки на підставі належним чином підклеєних відповідних фіскальних чеків (Z-звітів), тобто здійснено фіксацію повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображено на їх підставі готівку у книзі ОРО. Крім того, рядки 3 "службове внесення" та 4 "службова видача" розділу 2 "Обліку руху готівки та сум розрахунків" належним чином заповнені і відповідають даним фіскальних звітних чеків. Той факт, що операція службова видача здійснювалась підприємством у першій половині доби, а фіскальний звіт друкувався в кінці доби не свідчить про неналежне оприбуткування готівки підприємством, оскільки у пункті 2.6 Положення №637 чітко визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватись.
Таким чином, визначальним для правильного оприбуткування готівки є друк Z-звіту та внесення відповідного запису в КОРО в будь-який момент протягом дня, в якому одержані готівкові кошти, але не пізніше 24 годин. В даному випадку вказані положення законодавства ТзОВ "ВОГ Рітейл" були дотримані.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23 жовтня 2015 року №0002123903, №0002133903, №0002143903, №0002153903, №0002163903, №0002173903.
Представник відповідача у письмових запереченнях та у судовому засіданні адміністративний позов не визнав з тих підстав, що ТзОВ "ВОГ Рітейл" несвоєчасно оприбутковано готівки на суму 12 327 350,00 грн. Вказаний висновок базується на тому, що роздрукування Z-звіту відбувалось близько 24 години. Оскільки, в 24 годині інкасаційні служби не працюють, то кошти залишаються в касі господарської одиниці. На наступний день починається наступна зміна та інкасування всіх коштів (що знаходяться в касі господарської одиниці) в середині дня, при цьому вилучаються і кошти отримані в наступній зміні, що оформляється операцією "службова видача". Проте, Z-звіт не роздруковується, оскільки зміна не завершена, записи в книгу ОРО не вносяться. На думку відповідача, різниця коштів, яка інкасована передчасно перед записом в книзі ОРО та роздрукуванням Z-звіту і є сумою, яка несвоєчасно оприбуткована в книзі ОРО. Вважає, що до товариства обґрунтовано застосовано штрафні санкції та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків на підставі п.20.1, ст.20, п.75.1, ст.75, пп.80.2.3, п.80.0, ст. 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI з наступними змінами та доповненнями (далі ПК України) проведено фактичні перевірки щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій АЗС з магазинами, що належать ТзОВ "ВОГ Рітейл", за результатами яких складено акти та винесено податкові повідомлення-рішення.
В актах перевірки зроблений висновок про порушення товариством пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 року.
Перевіркою АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 2Г, за результатами якої складено акт від 02.10.2015 року, встановлено, що підприємством при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО несвоєчасно оприбутковано готівку у книзі ОРО №3000022083-р/2. Установою банку в березні 2015 року з 10 год. по 20 год. щодня проводилась інкасація готівки, яка своєчасно (до інкасації) не оприбуткована в КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Z-звіти (в тому числі з вже інкасованими коштами) роздруковані та записані (оприбутковані) в КОРО лише в період з 23 год. по 24 год. В акті перевірки зазначено несвоєчасне оприбутковання товариством готівки на загальну суму 80 932,45 грн. за березень 2015 року, яка наведена у додатку до акта перевірки №1. (том.1, а.с.9-13). На підставі вказаного акту перевірки Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників винесено податкове повідомлення-рішення від 23.10.2015 року №0002123903, яким до платника податків згідно з Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки" від 12.06.1995 року № 436/95 застосовано штрафну санкцію у розмірі 404 662,25 грн. (том.1, а.с.7).
Перевіркою АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 40А, за результатами якої складено акт від 02.10.2015 року, встановлено, що підприємством при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО несвоєчасно оприбутковано готівку у книгах ОРО №3000022347-р/2 та №3000022187-р/2. Установою банку в період з 01.08.2015 року по 28.09.2015 року з 15 год. по 22 год. щодня проводилась інкасація готівки, яка своєчасно (до інкасації) не оприбуткована в КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Z-звіти (в тому числі з вже інкасованими коштами) роздруковані та записані (оприбутковані) в КОРО лише в період з 23 год. по 24 год. В акті перевірки зазначено несвоєчасне оприбутковання товариством готівки на загальну суму 4 717 427,54 грн. за серпень-вересень 2015 року, яка наведена у додатках до акта перевірки №1 та №2.(том.1, а.с.16-21). На підставі вказаного акту перевірки Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників винесено податкове повідомлення-рішення від 23.10.2015 року №0002133903, яким до платника податків застосовано штрафну санкцію у розмірі 23 587 137,70 грн. (том.1, а.с.14).
Перевіркою АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Відрадний, 105, за результатами якої складено акт від 02.10.2015 року, встановлено, що підприємством при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО несвоєчасно оприбутковано готівку у книгах ОРО №3000021292-р/2 та №3000022120-р/2. Установою банку в період з 01.08.2015 року по 28.09.2015 року з 16 год. по 21 год. щодня проводилась інкасація готівки, яка своєчасно (до інкасації) не оприбуткована в КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Z-звіти (в тому числі з вже інкасованими коштами) роздруковані та записані (оприбутковані) в КОРО лише в період з 23 год. по 24 год. В акті перевірки зазначено несвоєчасне оприбутковання товариством готівки на загальну суму 2 207 417,00 грн. за серпень-вересень 2015 року, яка наведена у додатку до акта перевірки №1. (том.1, а.с.24-28). На підставі вказаного акту перевірки Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників винесено податкове повідомлення-рішення від 23.10.2015 року №0002143903, яким до платника податків застосовано штрафну санкцію у розмірі 11 037 085,00 грн. (том.1, а.с.22).
Перевіркою АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, площа Севастопольська, 5, за результатами якої складено акт від 02.10.2015 року, встановлено, що підприємством при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО несвоєчасно оприбутковано готівку у книгах ОРО №3000021405-р/2 та №3000021380-р/2. Установою банку в період з 01.08.2015 року по 29.09.2015 року з 15 год. по 22 год. 30 хв. щодня проводилась інкасація готівки, яка своєчасно (до інкасації) не оприбуткована в КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Z-звіти (в тому числі з вже інкасованими коштами) роздруковані та записані (оприбутковані) в КОРО лише в період з 23 год. по 24 год. В акті перевірки зазначено несвоєчасне оприбутковання товариством готівки на загальну суму 5 092 575,27 грн. за серпень-вересень 2015 року, яка наведена у додатку до акта перевірки №1. (том.1, а.с.31-35). На підставі вказаного акту перевірки Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників винесено податкове повідомлення-рішення від 23.10.2015 року №0002153903, яким до платника податків застосовано штрафну санкцію у розмірі 25 462 876,35 грн. (том.1, а.с.29).
Перевіркою АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 3, за результатами якої складено акт від 02.10.2015 року, встановлено, що підприємством при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО несвоєчасно оприбутковано готівку у книгах ОРО №3000022340-р/2 та №3000022651-р/2. Установою банку за травень 2015 року з 10 год. по 20 год. щодня проводилась інкасація готівки, яка своєчасно (до інкасації) не оприбуткована в КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Z-звіти (в тому числі з вже інкасованими коштами) роздруковані та записані (оприбутковані) в КОРО лише в період з 23 год. по 24 год. В акті перевірки зазначено несвоєчасне оприбутковання товариством готівки на загальну суму 49 798,16 грн. за травень 2015 року, яка наведена у додатку №1 до акту перевірки. (том.1, а.с.38-42). На підставі вказаного акту перевірки Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників винесено податкове повідомлення-рішення від 23.10.2015 року № 0002163903, яким до платника податків застосовано штрафну санкцію у розмірі 248 990,80 грн. (том.1, а.с.36).
Перевіркою АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 16, за результатами якої складено акт від 02.10.2015 року, встановлено, що підприємством при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО несвоєчасно оприбутковано готівку у книзі ОРО №3000022586-р/2. Установою банку за січень 2015 року з 10 год. по 20 год. щодня проводилась інкасація готівки, яка своєчасно (до інкасації) не оприбуткована в КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Z-звіти (в тому числі з вже інкасованими коштами) роздруковані та записані (оприбутковані) в КОРО лише в період з 23 год. по 24 год. В акті перевірки зазначено несвоєчасне оприбутковання товариством готівки на загальну суму 179 199,51 грн. за січень 2015 року, яка наведена у додатку №1 до акта перевірки.(том.1, а.с.45-49). На підставі вказаного акту перевірки Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників винесено податкове повідомлення-рішення від 23.10.2015 року №0002173903, яким до платника податків застосовано штрафну санкцію у розмірі 895 997,55 грн. (том.1, а.с.43).
Таким чином, як вбачається з вищезазначених актів перевірки, в порушення пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 року, ТзОВ "ВОГ Рітейл" проведено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 12 327 350,00 грн. та згідно з Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки" від 12.06.1995 року № 436/95 до нього застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 61 636 749,70 грн.
Згідно із частиною другою статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних у даній адміністративній справі податкових повідомлень-рішень, з огляду на таке.
Згідно із пунктом 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до значень термінів, наведених у пункті 1.2 глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320), книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) - пристрій або програмно-технічний комплекс, у якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій під час продажу товарів (надання послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
Пунктом 2.6 цього ж Положення визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Абзацом третім статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 року №436/95 (з наступними змінами та доповненнями) установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Таким чином, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображення на їх підставі готівки у книзі ОРО. Невиконання будь-якої із цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абзац третій статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 року №436/95). Вказана правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду України від 26.02.2013 року (справа № 21-7а13), від 01.04.2014 року (справа №21-54а14), яка в силу вимог частини першої статті 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, при вирішенні даного спору, судом підлягав встановленню факт дотримання позивачем порядку оприбуткування готівки шляхом фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображення на їх підставі готівки у книзі ОРО.
Відповідно до пункту 6 частини ІІІ Наказу №417 від 28.08.2013 року "Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій" внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
Як вбачається з матеріалів справи, у фіскальних звітних чеках (Z-звітах) товариством відображено операції "службове вилучення" коштів у дні, в які податковим органом встановлено неоприбуткування готівки.
В судовому засіданні було оглянуто належним чином завірену копію книги ОРО №3000022083-р/2 та встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у березні 2015 року, на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 2Г, роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.67-77).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000022347-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у серпні-вересні 2015 року, на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 40А, роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.78-98).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000022187-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у серпні-вересні 2015 року, на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 40А, роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.99-119).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000021292-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у серпні-вересні 2015 року (на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Відрадний, 105) роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.120-144).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000022120-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у серпні-вересні 2015 року ( на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Відрадний, 105), роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.145-165).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000021405-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у серпні-вересні 2015 року ( на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, площа Севастопольська, 5), роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.166-191).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000021380-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у серпні-вересні 2015 року (на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, площа Севастопольська, 5), роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.192-217).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000022340-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у травні 2015 року ( на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 3) роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.218-228).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000022651-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у травні 2015 року (на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 3) роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.229-242).
При огляді належним чином завіреної копії книги ОРО №3000022586-р/2 встановлено, що фіскальні звітні чеки (Z-звіти), в тому числі за дні, у які податковим органом встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у січні 2015 року (на АЗС з магазином, розташованих за адресою: м. Київ, проспект Генерала Ватутіна, 16) роздруковані, підклеєні до розділу 1 книги ОРО, а відповідні записи внесені до розділу 2 вказаної КОРО, копії відповідних сторінок книги ОРО та фіскальні звітні чеки (Z-звіти), приєднані до справи (том.1, а.с.243-254).
Отже, оприбуткування готівки проведено у повному обсязі, так як у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображення на їх підставі готівки у книзі ОРО, що і було зроблено позивачем.
Інкасація готівки оформлялась операцією «службова видача». При цьому, рядки 3 «службове внесення» та 4 «службова видача» розділу 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» у всіх книгах ОРО належним чином заповнені і відповідають даним фіскальних звітних чеків. Тобто, суми операцій "службова видача", які зазначені податковим органом в актах перевірки та які вважалися неоприбуткованими, відображені позивачем як у Z-звітах, так і в КОРО.
Той факт, що операція "службова видача" здійснювалась підприємством у першій половині доби, а фіскальні звіти друкувалися в кінці доби не свідчить про неналежне оприбуткування готівки підприємством, оскільки у пункті 2.6 Положення № 637 чітко визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Тобто, визначальним для правильного оприбуткування готівки є друк Z-звіту та внесення відповідного запису в КОРО в будь-який момент протягом дня, в якому одержані готівкові кошти, але не пізніше 24 години. В даному випадку вказані положення законодавства ТзОВ "ВОГ Рітейл" були дотримані, тому підстав вважати, що позивач неоприбуткував готівку у загальному розмірі 12 327 350,00 грн. відсутні.
Отже, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що доводи податкового органу про порушення позивачем пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи, відтак, з наведених вище підстав, виходячи з наданих суду статтею 162 КАС України повноважень, адміністративний позов підлягає до задоволення повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 23 жовтня 2015 року №0002123903, №0002133903, №0002143903, №0002153903, №0002163903, №0002173903.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015 року, частину першу статті 94 КАС України було викладено у такій редакції: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків слід стягнути судовий збір в сумі 924 551,25 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення №497 від 15 січня 2016 року.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків від 23 жовтня 2015 року №0002123903, №0002133903, №0002143903, №0002153903, №0002163903, №0002173903.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ВОГ Рітейл" судовий збір у розмірі 924 551 (дев'ятсот двадцять чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 25 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідк
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 17 лютого 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддя Т.М. Димарчук