Постанова № 56063699, 08.02.2016, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2016
Номер справи
814/3440/15
Номер документу
56063699
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 лютого 2016 р. Справа № 814/3440/15

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївпроект", до за участю: представника позивача: Кузнєцов О.І. представника відповідача: Алейнікова В.М.Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, провизнання протиправним та скасування припису від 07.08.2015р. № 15, визнання протиправною та скасування постанови від 18.08.2015р. № 13/1014-4530-15, В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Миколаївпроект» звернулось до адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування постанови Управління Державно-архітектурно будівельної інспекції у Миколаївській області, якою товариство притягнуто до відповідальності за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил та накладено штраф у розмірі 109620 гривень.

Свої вимоги товариство обґрунтувало тим, що відповідно до п.2 Правил надання технічних умов до інженерного забезпечення об'єкта будівництва щодо пожежної та техногенної безпеки, які затверджені наказом Міністерства оборони України №771 від 14.11.13, фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки може отримати технічні умови на добровільній основі.

Також, позивач вказує на те, що 01.10.14 набув чинності новий ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» (ДБН-2014), яким визначено вичерпний перелік вихідних даних, які надаються замовником, серед яких не зазначено обов'язковим отримання технічних умов пожежної та техногенної безпеки.

Оскільки, другий том робочого проекту було передано замовнику лише 09.12.14, на той час вже не існувало обов'язкової вимоги отримувати технічні умови пожежної та техногенної безпеки, а тому позивач не може бути притягнутий за це до відповідальності.

Відповідач позов не визнав, свої заперечення обґрунтував тим, що ТОВ «Миколаївпроект» передало проект замовнику 02.09.14, що підтверджується Актом приймання-передачі проектної документації №105. На той час діяли ДБН А.2.2.-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво (ДБН-2012), відповідно до п.11 ДБН визначено, що обов'язкові технічні умови на приєднання запроектованого об'єкту до інженерних мереж і комунікацій: технічні умови в частині забезпечення протипожежного захисту об'єкту. Версія про передачу замовнику другого тому робочого проекту лише 09.12.14, тобто після набуття чинності ДБН-2014, з'явилася лише під час судового розгляду цієї справи, і суперечить Акту від 02.09.14. У будь-якому випадку обов'язковість отримання технічних умов протипожежної безпеки передбачена містобудівними умовами та обмеженням забудови земельної ділянки від 01.09.14, виданими Управлінням містобудування та архітектури Миколаївської міської ради.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

ТОВ «Миколаївпроект» зареєстровано в якості юридичної особи 09.02.05. Основними видами діяльності ТОВ «Миколаївпроект» є діяльність у сфері архітектури, надання комбінованих офісних адміністративних послуг та ін.

05.06.14 ТОВ «Миколаївпроект» укладено договір з підприємцем ОСОБА_3 на створення (передачу) робочої проектної документації за об'єктом «Реконструкція магазину продовольчих товарів проспект Жовтневий, 41, м. Миколаїв» (арк.спр.85).

01.09.14 Управлінням містобудування та архітектури Миколаївської міської ради підприємцю ОСОБА_3 видані «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» за об'єктом «Реконструкція магазину продовольчих товарів проспект Жовтневий, 41, м. Миколаїв». В зазначених умовах, окрім іншого, вимагалось забезпечити: «Мінімально допустимі відстані від об'єктів, які проектуються до існуючих будинків та споруд у відповідності з протипожежними нормами, ступенями вогнестійкості погодженням і технічними умовами головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (отримати у встановленому порядку)» (арк.спр.64).

02.09.14 складено Акт приймання-передачі проектної документації, відповідно до якого ТОВ «Миколаївпроект» передав, а підприємець ОСОБА_3 прийняв 2 томи робочого проекту «Реконструкція магазину продовольчих товарів проспект Жовтневий, 41, а м. Миколаїв» (арк.спр.62).

18.12.14 підприємець ОСОБА_3 подав декларацію про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція магазину продовольчих товарів проспект Жовтневий, 41, в м. Миколаїв», відповідно до якої проектна документація розроблена ТОВ «Миколаївпроект» та затверджена замовником 02.09.14 (арк.спр.90)

04.08.15 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області надано підприємцю ОСОБА_3 «Технічні умови до інженерного забезпечення об'єкта будівництва щодо пожежної та техногенної безпеки» за об'єктом «Реконструкція магазину продовольчих товарів проспект Жовтневий, 41, м. Миколаїв» (арк.спр.66).

07.08.15 Управлінням державно-архітектурно будівельної інспекції у Миколаївській області, за дорученням прокуратури Ленінського району м. Миколаєва, було здійснено позапланову перевірку об'єкту «Реконструкція магазину продовольчих товарів проспект Жовтневий, 41, м. Миколаїв».

Під час перевірки ревізором було встановлено, що робочим проектом «Реконструкція магазину продовольчих товарів проспект Жовтневий, 41, в м. Миколаїв», розробленим ТОВ «Миколаївпроект», не враховані «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» від 01.09.14 Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради щодо отримання технічних умов дотримання протипожежної безпеки ГУ ДСНС України в Миколаївській області, оскільки проектна документація була передана замовнику 02.09.14, а технічні умови ГУ ДСНС отримані лише 04.08.15 (арк.спр.8).

07.08.15 головним державним інспектором Управління державно-архітектурно будівельної інспекції у Миколаївській області винесено на адресу ТОВ «Миколаївпроект» припис №15 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (арк.спр.13).

18.08.15 начальником Управління державно-архітектурно будівельної інспекції у Миколаївській області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №13/1014-4530-15, якою ТОВ «Миколаївпроект» за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, тобто правопорушення, передбачене абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», накладено штраф в сумі 109620 гривень (арк.спр.13).

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність» архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані: додержуватися державних стандартів, норм і правил, вимог вихідних даних на проектування.

Відповідно до ч.1 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Відповідно до ч.1 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотримання вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Суд критично ставиться до наданих позивачем пояснень щодо того, що 02.09.14 було передано 1 том робочого проекту, а 2 том було передано лише 09.12.14 (арк.спр.82). Зазначені пояснення суперечать акту приймання-передачі від 02.09.14, де чітко зазначено про передачу двох томів, суперечать Декларації про початок виконання будівельних робіт, де зазначено, що робочий проект був затверджений замовником 02.09.14 (арк.спр.90), а також не узгоджується з обставинними, викладеними у позовній заяві та попередніх поясненнях.

У будь-якому разі, дата передачі проектної документації 02.09.14 чи 09.12.14 не впливає на правомірність винесених відповідачем рішень, незважаючи навіть на те, що з 01.10.14 діяли інші ДБН-2014, оскільки обов'язковість отримання технічних умов ГУ ДСНС щодо відповідності протипожежним нормам, ступенем вогнестійкості мінімальні допустимі відстані від об'єкту, що проектується до існуючих будинків були саме у цьому випадку встановлена «Містобудівними умовами та обмеження забудови земельної ділянки» від 01.09.14 Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради.

Обов'язковість отримання зазначених технічних умов, у цьому випадку була обумовлена навіть не ДБН, а саме посиланням на їх необхідність у «Містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки» від 01.09.14 Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради.

Розробив та передав (02.09.14 чи 09.12.14) замовнику робочий проект об'єкту «Реконструкція магазину продовольчих товарів проспект Жовтневий, 41, м. Миколаїв» без отримання технічних умов ГУ ДСНС, позивач порушив вимоги ч.1 ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність», ч.2 ст.26, ч.1 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які здійснюють проектування об'єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження категорії складності об'єкта будівництва: проектна організація - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат;

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні позову відмовити.

2. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Суддя В. В. Біоносенко

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 12.02.16

Суддя В.В. Біоносенко