ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
22 лютого 2016 року
м. Дніпропетровськ
справа № 808/8450/15
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Богданенко І.Ю., ознайомившись з матеріалами справи, апеляційною скаргою державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року у справі за позовом приватного підприємства «Наукове промислово-комерційне об’єднання «Тата» до державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,–
ВСТАНОВИВ:
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року позовні вимоги задоволені. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 03 червня 2015 року №0000732203.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, 02 грудня 2015 року державна податкова інспекція у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області подала апеляційну скаргу.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2016 року апеляційну скаргу залишено без руху, в зв’язку з невідповідністю вимогам частини 6 статті 187 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору та запропоновано надати документ про сплату судового збору. Для усунення недоліків встановлений 15 денний строк з моменту отримання ухвали.
Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення, державна податкова інспекція у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області отримала копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху 01 лютого 2016 року, представник відповідача отримав копію ухвали 29 січня 2016 року (а.с. 187, 188).
У межах строку, встановленого для усунення недоліків апеляційної скарги, державна податкова інспекція у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області подала клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване відсутністю коштів на оплату судового збору та не затвердженням кошторису інспекції станом на 14 січня 2016 року.
Також, відповідач вказує, що неповинен сплачувати судовий збір за подання до суду апеляційної скарги, оскільки до 01 вересня 2015 року органи ДФС були звільнені від сплати судового збору. Зазначене, на думку відповідача, підтверджується позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 30 червня 2015 року №21-598а15.
Наведені доводи є безпідставними, оскільки постанова Верховного суду України винесена з урахуванням положень Закону України «Про судовий збір» у редакції, до набрання чинності змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору».
Положеннями Закону України «Про судовий збір», у редакції чинній на час подання апеляційної скарги, пільги щодо сплати судового збору органами ДФС не встановлені.
Відповідно до частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
За змістом статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може звільнити від сплати судового збору чи відстрочити сплату судового збору на певний строк.
При цьому, заявник відповідного клопотання повинен навести доводи і подати докази на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Якщо бюджетні установи діють як суб’єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Зазначена позиція підтримується Вищим адміністративним судом України у постанові Пленуму від 05 лютого 2016 року №2 «Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору».
За таких обставин, клопотання про звільнення від сплати судового збору, є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Отже, недоліки апеляційної скарги відповідачем не усунені.
Відповідно до частини 3 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Оскільки недоліки апеляційної скарги державною податковою інспекцією у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області не усунені, апеляційну скаргу необхідно повернути.
Керуючись статтями 108, 187, 189, 212 Кодексу адміністративного судочинства України,–
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року – повернути.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду протягом двадцяти днів.
Суддя І.Ю. Богданенко