Постанова № 56060495, 18.02.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2016
Номер справи
813/6611/15
Номер документу
56060495
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2016 року № 813/6611/15

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.

секретар судового засідання Фуртак А.В.,

за участі представників:

позивача Чорномаз А.В.,

відповідача Хомік В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною,

встановив:

Львівським окружним адміністративним судом отримано позовну заяву, в якій позивач з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1041619,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що контролюючий орган не вжив у встановлені строки передбачених Податковим кодексом України заходів для повернення позивачу надміру сплаченого грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток на загальну суму 1041619,00 грн. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві і в заяві про зменшення позовних вимог.

Відповідач подав письмові заперечення проти позову, в яких зазначено про те, що на виконання п. 2.3 наказу ГУ ДФС у Львівській області від 16.07.2015 року № 437 «Про індикативні показники доходів на ІІІ квартал 2013 року» та наказу від 19.10.2015 року № 663 «Про індикативні показники доходів на грудень 2015 року і на виконання листа ДПА у Львівській області № 19710/7/20-108/303 від 20.07.2011 року «Про забезпечення рівномірного надходження платежів до бюджету» в частині повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) сформовано паспорт-висновок від 06.08.2015 року, повторно - 23.12.2015 року, який передано на погодження до ГУДФС у Львівській області. Як пояснив відповідач станом на 16.01.2016 року інформація щодо погодження висновку не надходила.

В судовому засіданні представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях. Крім того повідомила про те, що кошти, про повернення яких звернувся позивач, зараховано на рахунок його відокремленого підрозділу 29.01.2016 року в повному обсязі.

Дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, засноване на державній власності, підпорядковане і належить до сфери управління Міністерства енергетики і вугільної промисловості України.

Відповідно до відомостей з ЄДРПОУ, ДП НЕК «Укренерго» зареєстроване як юридична особа (код ЄДРПОУ 00100227) в одним із його відокремлених підрозділів є ВП «Західна електроенергетична система (код ЄДРПОУ ВП: 20851817).

На підставі долучених до справи документів (реєстри сплати авансового внеску з податку на прибуток за 2013 рік, за 2014 рік (січень, лютий 2014 року), виписки з розрахункового рахунку ДП НЕК «Укренерго») за 2013 рік позивач сплатив за свій відокремлений підрозділ авансові внески з податку на прибуток на загальну суму 2074088 грн. Водночас за 2013 рік позивач задекларував податку на прибуток на загальну суму 1364207 грн.

За січень, лютий 2014 року ДП НЕК «Укренерго» на підставі п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 01.01.2015 року) сплатило за ВП «Західна електроенергетична система» (за місцем реєстрації останнього) авансових внесків на загальну суму 331738 грн. Однак за 2014 рік діяльність платника була збитковою, у зв'язку з чим у позивача виникла переплата до державного бюджету податку на прибуток на загальну суму 1041619,00 грн. (2074088,00 грн. - 1364207,00 грн.) + 331738,00 грн.).

Відповідно до актів звірки від 07.07.2015 року № 2110-20 та № 2114-20, від 26.01.2016 року № 59-20 на картці особового рахунку ВП «Західна електроенергетична система» ДП НЕК «Укренерго» по коду бюджетної класифікації «податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» обліковується переплата на суму 1041619,00 грн.

На підставі статті 43 Податкового кодексу України ДП НЕК «Укренерго» звернулося до ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС, Головного управління ДКС України у Львівській області з листом від 30.07.2015 року № 05/08-2/8721, в якому просило повернути на поточний рахунок ДП НЕК «Укренерго» переплату, що виникла внаслідок сплати авансових внесків за 2013 рік, січень-лютий 2014 року, на загальну суму 1041619,00 грн. Свою вимогу позивач обґрунтував тим, що у зв'язку зі змінами в податковому законодавстві з 2015 року Податковий кодекс України не містить положень щодо консолідованої сплати податку на прибуток і вже не визначає відокремлені підрозділи юридичної особи платниками цього податку.

Головне управління ДКС України у Львівській області листом від 13.08.2015 року у відповідь повідомило про те, що для повернення коштів з державного бюджету необхідно звертатись до ДПІ у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області.

У свою чергу ДПІ у Галицькому районі м. Львова не надала жодної відповіді на згадане вище звернення позивача, надміру сплаченого податку на прибуток на зазначену вище суму позивач також не отримав, у зв'язку з чим останній звернувся з позовом до суду.

Вже під час розгляду справи в суді позивачу повернено з бюджету переплату з податку на прибуток в сумі 1041619,00 грн. Зокрема, згідно з карткою особового рахунку ВП «Західна енергетична система» 29.01.2016 року на нього з державного бюджету надійшли кошти в сумі 1041619,00 грн.

У період з 01.01.2016 року по 02.02.2016 року значені кошти (сума переплати податку на прибуток) з особової картки ВП «Західна енергетична система» в повному обсязі перераховано на картку особового рахунку ДП НЕК «Укренерго» за місцем реєстрації, на підтвердження чого долучено акт від 09.02.2016 року № 694-20.

Разом з тим, позивач вважає, що у період до 28.01.2016 року відповідач все ж протиправно зволікав з поверненням надміру сплаченого податку, що власне і зумовило звернення до суду.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 01.01.2015 року) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Якщо сума авансових внесків з податку на прибуток, сплачена при виплаті дивідендів відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу, перевищує суму авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом, сума перевищення зараховується у зменшення авансових внесків, визначених цим пунктом, у наступних звітних місяцях до повного її погашення.

У разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, він має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такий платник податку авансових внесків у другому - четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов'язання визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до контролюючого органу в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до п. 43.1., п. п. 43.3-43.6 ст. 43 Податкового кодексу України (в редакції, чинній у період виникнення спірних відносин) помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Відповідно до п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 року № 787 Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Таким чином, надміру сплачений до бюджету податок платник повинен отримати з відповідного бюджету протягом двадцяти днів з дня подання платником відповідної заяви.

Повернення надміру сплачених грошових зобов'язань покладено орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, але цей обов'язок він може виконати тільки підставі отриманого від контролюючого органу висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Суд встановив, що із заявою про повернення надміру сплаченого податку на прибуток на загальну суму 1041619,00 грн. позивач звернувся до ДПІ у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області 30.07.2015 року. Згадана заява платника надійшла на адресу контролюючого органу 03.08.2015 року, а кошти (надміру сплачений податок на прибуток) фактично зараховано на рахунок його відокремленого підрозділу тільки 29.01.2016 року.

Двадцятиденний строк з дня подання платником заяви про повернення надміру сплаченого податку завершився 23.08.2015 року. Не пізніше п'яти робочих днів до цієї дати, тобто до 14.08.2015 року включно відповідач був зобов'язаний підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання ГУ ДКС у Львівській області.

Як повідомив відповідач, отримавши згадану заяву він на виконання п. 2.3 наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 16.07.2015 року № 437 «Про індикативні показники доходів на ІІІ квартал 2013 року» та наказу від 19.10.2015 року № 663 «Про індикативні показники доходів на грудень 2015 року і на виконання листа ДПА у Львівській області № 19710/7/20-108/303 від 20.07.2011 року «Про забезпечення рівномірного надходження платежів до бюджету» в частині повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) сформував паспорт-висновок від 06.08.2015 року, повторно - 23.12.2015 року, який передав на погодження до Головного управління ДФС у Львівській області. Як пояснив відповідач станом на 16.01.2016 року інформація щодо погодження висновку не надходила.

Таким чином відповідач у межах встановленого строку не скерував Головному управлінню ДКС у Львівській області висновку щодо повернення коштів, натомість направив його вищестоящому органу для погодження, що в підсумку спричинило необґрунтовану затримку у поверненні платнику надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток. Відтак у період з 15.08.2015 року по 28.01.2016 року відповідач допустив протиправну бездіяльність.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі досліджених в судовому засіданні доказів та встановлених на їх підставі обставин справи суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своєї бездіяльності у період з 15.08.2015 року по 28.01.2016 року яка полягала у неподанні висновку для повернення надміру сплаченого податку. Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1041619,00 грн. у період з 15.08.2015 року по 28.01.2016 року.

Стягнути з бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області судовий збір, сплачений за подання позову в сумі 16842 (шістнадцять тисяч вісімсот сорок дві) гривні 29 копійок.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.