ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"23" лютого 2016 р. Справа № 809/3445/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Боршовського Т.І., за участю секретаря судового засідання Ферштей А.М., представника позивача Кічури Г.В., представника відповідача Нищей Н.Ю., розглянувши в відкритому судовому засіданні заяву Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" від 29.01.2016 року № 20/266 (вх. № 590 від 01.02.2016 року) про відстрочення виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року в адміністративній справі № 809/3445/15 за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про стягнення заборгованості в сумі 4175823,22 грн.
В С Т А Н О В И В:
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року у справі № 809/3445/15 задоволено позов Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про стягнення заборгованості в сумі 4175823,22 грн.
Відповідно до ухвали Львівського апеляційого адміністративного суду від 16.12.2015 року апеляційну скаргу Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" залишено без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року - без змін.
01.02.2016 року Державне міське підприємство "Івано-Франківськтеплокомуненерго" подало до Івано-Франківського окружного адміністративного суду заяву № 20/266 від 29.01.2016 року про відстрочку виконання судового рішення від 24.09.2015 року у справі № 809/3445/15 строком на 10 років.
Заява про відстрочення виконання судового рішення мотивована тим, що на сьогоднішній день у Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» відсутні кошти для виконання постанови суду в повному обсязі. Причиною такого скрутного фінансового становища є те, що основним видом діяльності підприємства є постачання теплової енергії для населення та юридичних осіб. Дебіторська заборгованість за надані послуги з теплопостачання перед Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго» станом на 01.01.2016 року складає 70218358,48 грн., при цьому 33,1 млн. невідшкодована підприємству різниця в тарифах на теплову енергію. Окрім цього, відповідач вказав на те, що на можливість погашення боргу впливає особливий порядок розподілу коштів, які надходять від споживачів послуг, який передбачає певні нормативи перерахування коштів для відповідача. Також заявник зазначив, що стягнення вищезазначеної заборгованості з відповідача на користь Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області в примусовому порядку шляхом накладення арешту на розрахункові рахунки та майно призведе до повного зупинення статутної діяльності підприємства, невиплати працівникам підприємства заробітної плати, несплати обов'язкових платежів до бюджету, унеможливить надання послуг з теплопостачання фізичним та юридичним особам.
Представник Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" в судовому засіданні підтримав заяву про відстрочення виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року.
Представник позивача в судовому засіданні заперечила проти задоволення заяви відповідача, вказавши на те, що податковий борг в даній справі складається з податку на додану вартість, який сплачується споживачами послуг в ціні наданої послуги. Відповідачем не подано жодних доказів вжиття заходів щодо стягнення заборгованості перед підприємством, якщо оплата за надані послуги не була проведена. Окрім цього, представник позивача звернула увагу суду на те, що відповідачем не подано суду доказів того, яким чином, в разі задоволення заяви, вказане комунальне підприємство по закінченню строку відстрочки, зможе виконати судове рішення в цій справі в повному обсязі.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Дослідивши подані заявником в обґрунтування своєї заяви докази в їх сукупності: пояснення представників сторін; копію звіту про нарахування та оплату за спожиту енергію та інші види діяльності за грудень 2015 року по Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго"; копію довідки-розрахунку обсягу заборгованості за минулі періоди з різниці в тарифах на послуги теплопостачання та підігріву води № 20/210 від 25.01.2016 року; копію постанови Комісії НКРЕКП від 25.12.2015 року № 3115 з реєстром нормативів перерахування коштів, - суд дійшов висновку відмовити в задоволенні заяви Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" від 29.01.2016 року № 20/266 про відстрочення виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року в адміністративній справі № 809/3445/15, виходячи з таких мотивів.
За змістом статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, відстрочення виконання рішення - це перенесення його виконання на більш пізній час у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб. Підставами для відстрочення виконання судового рішення для юридичних осіб може бути тимчасове скрутне матеріальне становище, наявність інших боргових зобов'язань та інші поважні причини, які утруднюють чи унеможливлюють вчасне виконання рішення суду. При цьому, суд зазначає, що вирішуючи питання про відстрочення виконання рішення суду необхідно враховувати матеріальні інтереси боржника - юридичної особи, його фінансовий стан, ступінь вини у виникненні і непогашенні боргу, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, так і майнові інтереси кредитора. Вказаний захід є правом суду, який реалізовується у виняткових випадках, для забезпечення повного та безумовного виконання судового рішення.
В даному випадку, заявник на обґрунтування вимог не надав належних і достатніх доказів на підтвердження існування обставин, які можуть бути підставою для відстрочення виконання судового рішення. Так, суд звертає увагу на те, що Державне міське підприємство «Івано-Франківськтеплоенерго» вказує на тяжкий фінансовий стан, наявність значної дебіторської заборгованості споживачів, особливий порядок надходження коштів від споживачів за надані послуги та їх перерахунку по нормативах постачальникам природного газу, однак не надало суду жодних доказів того, що в підприємства відсутні грошові кошти на рахунках, немає як рухомого так і нерухомого майна, на які може бути звернено стягнення в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», Податковим кодексом України. Окрім цього, відповідач не надав суду належних пояснень того, яким чином відстрочення судом сплати податкового боргу в сумі 4175823,22 грн. сприятиме його сплаті після закінчення такого значного терміну відстрочення, а також яких заходів вживає підприємство для сплати цього боргу та інших боргових зобов'язань.
Таким чином, судом не встановлено підстав для відстрочення виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року у справі № 809/3445/15 строком на десять років відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відповідачем не надано належних доказів винятковості обставин, які б слугували підставою для відстрочення виконання судового рішення.
З огляду на вказане, в задоволенні заяви Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" від 29.01.2016 року № 20/266 (вх. № 590 від 01.02.2016 року) про відстрочення виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року в адміністративній справі № 809/3445/15 за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про стягнення заборгованості в сумі 4175823,22 грн. - відмовити.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.
Ухвала в повному обсязі складена 23.02.2016 року.