Справа №592/9941/15-а
Провадження №2-а/592/4/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2016 року м.Суми Ковпаківський районний суд м.Суми у складі :
головуючої-судді ОСОБА_1,
з участю секретаря- Сахненко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій противоправними та зобов»язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
19 жовтня 2015 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом , в якому просить визнати протиправними дії відповідача- Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах ( надалі- УПФУ) щодо відмови при призначенні пенсії врахувати довідки про заробітну плату, видані ДП «Атлантика» від 15.05.2006 за № 633 та №632, зобов'язати відповідача перерахувати призначену йому пенсію на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії від 15.05.2006 № 633 та довідки про заробіток для обчислення пенсії від 15.05.2006 № 632 виданої ДП «Атлантика» починаючи з дати призначення мені пенсії- 25.08.2015 року та зобов'язати відповідача доплатити недоплачений йому розмір пенсі, починаючи з дня її призначення.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає , що з 24.08.2015 отримав право на пенсію за віком, оскільки досяг 60 річного віку, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З метою реалізації свого законного права, що гарантується йому Конституцією України та діючим законодавством, у липні 2015 року він звернувся до відповідача із необхідним пакетом документів та заявою про призначення йому пенсії. До пакету документів наданих відповідачу їм було додано довідку про заробіток для обчислення пенсії, яка видана ДП «Атлантика» 15.05.2006 року, для врахування стажу роботи та заробітку за цей період для призначення йому пенсії.
11.08.2015 він отримав лист відповідача № 349/п про те, що довідку про заробітну плату, видану ТОВ «Атлантика» 15.05.2006 року, відповідачем не було враховано при призначенні йому пенсії, оскільки в ній відсутня інформація про місцезнаходження та адресу, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (довідка не відповідає вимогам додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції порядку станом на 01.01.2015).
Розглянувши підстави відмови у врахуванні вищевказаної довідки, він не погоджується, вважає їх такими, що суперечать діючому законодавству, Конституції України, порушують його права, як громадянина України, а дії відповідача стосовно призначення йому по ній пенсії протиправними .
Як зазначено в довідці , дата її видачі становить 15.06.2006 року , і на той час вона відповідала вимогам додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р за № 1566/11846. Редакція вищевказаного порядку зазнала змін лише у 2015 році, тобто майже через 9 років після її видачі. Додаток 1 змінився лише доданням до нього однієї фрази: «первинні,: документи знаходяться за адресою:..». При цьому форма чи зміст довідки не змінилися, а тому вважає, що дана довідка містить всі необхідні відомості для можливості призначення йому пенсії.
Позивач вважає, що невідповідність форми довідки - це лише формальна причина у відмові її врахування. Справжня причина полягає в тому, що відповідач не має право направити запит до відповідних органів Автономної Республіки Крим, де знаходиться юридична адреса ДП «Атлантика», зокрема до м. Севастополя, оскільки загальновідомим є факт анексії АР Крим російськими військами, а тому і офіційне листування із новоутвореними органами заборонено. Відповідно до ОСОБА_4 державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. 04.08.2011 року ДП «Атлантика» (адреса місцезнаходження, що вказана в довідках про заробіток для обчислення пенсії: вул. Правди, 10, м. Севастополь) (код ЄДРПОУ 00463088) ліквідовано, як юридичну особу за рішенням господарського суду, а всі документи передано до архівної установи, яка на даний час представляє анексуючі органи, що знаходиться за адресою: АРК, пр.-т.: ОСОБА_5, 64, м. Севастополь. Саме тому він позбавлений можливості отримати повторно довідку про заробітну плату, на відміну від відповідача.
Враховуючи той факт, що навіть якщо він затративши чималу кількість зусиль та коштів (оскільки жодна поштова установа не працює з анексованим півостровом) все ж таки надасть відповідачу відповідну довідку, яка передбачена у Додатку 1 в новій редакції, останнім вона не буде також прийнята, оскільки офіційно переписка з анексованим півостровом державним органам заборонена, а довідка посвідчена буде архівною установою (а тому не може бути прийнята для врахування у призначенні мені пенсії), оскільки ДП «Атлантика» ліквідовано, як юридичну особу. Таким чином, він стає заручником безпідставної та неаргументованої відмови відповідача, яка порушує його права та законні інтереси, зокрема, право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на необхідність для врахування вказаної довідки провести перевірку ДП «Атлантика» є безпідставними, оскільки відповідно до статті 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (зі змінами, внесеними Законом України від 31.07.2014 № 1622-VII) заборонено проведення перевірок контролюючими органами підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців. Виключення становлять перевірки, що проводяться Державною фіскальною службою, за наявності дозволу Кабінету Міністрів України або за ініціативи суб'єкта господарювання щодо його перевірки. Зазначений мораторій продовжено також у 2015 році.
Безпідставне, неаргументоване неврахування вказаної довідки призводить до того, що розмір йогої пенсії є суттєво нижчим ніж той, який він би мав право з урахуванням спірних довідок..
В судовому засіданні позивач доводи і вимоги адміністративного позову підтримав в повному обсязі з підстав , зазначених в позові.
Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Сумах -ОСОБА_6 позов не визнала та пояснила , що УПФУ є органом державної виконавчої влади, який здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також містах та районах ( надалі-Положення).
Вважає , що вимоги позивача є безпідставними, виходячи з наступного:
Починаючи з 01.01.2004р. питання пенсійного забезпечення в України регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІУ, який набрав чинності з 01.01.2004р.. Статтею 5 цього Закону визначено, що відносини, які випливають між суб'єктами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються саме його нормами.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанова №22-1 від 25.11.2005р. зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846 (у редакції постанови від 07.07.2014р. №13-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.07.2014р. за № 895/25672 (далі - Порядок), де більш детально визначено порядок звернення за призначенням, перерахунком пенсії.
А саме, п.З ч. 2.1 Розділу II зазначеного Порядку визначено, що за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Так, гр. ОСОБА_2 надав довідки про заробіток для обчислення пенсії №632 від 15.05.2015р. та №633 від 15.05.2015р. з зазначенням сум заробітної плати за період з червня 1981 року, по травень 1986 року.
Надавши правову оцінку наданим довідкам позивача було повідомлено про неможливість врахування данних довідок, оскільки дані довідки не відповідають вимогам додатку №1 до Порядку та надано копії бланку відповідно до Додатку №1 Порядку, для усунення недоліків. Однак період роботи позивача , вказаний в зазначених довідках , був врахований в стаж його роботи при призначенні пенсії.
Відповідно до ст. 44ч.3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Суд . заслухавши пояснення сторін , вивчивши матеріали справи , вважає , що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено : 15.05.2006 року Державним підприємством "Атлантика" ( м. Севастополь , вул.Правди , 10) ОСОБА_2 видані довідки за №632 та №633 про заробіток для обчислення пенсії за період з червня 1981 року по травень 1986 року , включно (а.с.8,9).
Листом від 11.08.2015року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням даних, вказаних в вищезазначених довідках , посилаючись на те , що зазначені довідки не відповідають вимогам додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов2язкове державне пенсійне страхування" , а саме не міститься інформація про місцезнаходження та адресу , за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам ( а.с. 10).
Згідног даним фотокопії ОСОБА_4 державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ДП "Атлантика" припинило свою діяльність 04.08.2011 (а.с. 11-12).
Згідно повідомленнч УПФУ в м. Сумах при призначенні пенсії позивачу , його страховий стаж склав 25 років 5 місяців 2 днів , в тому числі і стаж роботи за період з 19.021981р. по 27.11.1986 року, тобто період роботи , за який нарахована заробітна плата , зазначена в довідках за №632 і №633.
Згідно листа Сумської дирекції Українського державного підприємства поштового зв2язку "Укрпошта" від 12.11.2015 р., адресованого на ім"я позивача, починаючи з 27.03.2014 р. пошта з материкової частини України , Кримською стороною не приймається і не повертається у зворотному напрямку.
Відповідно до Конституції України, Україна є суверенною, незалежною, демократичною, соціальною і правовою державою, де людина її здоров'я, честь і І гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльностіт держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України здійснюється згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншими законодавчими актами, що регламентують пенсійне забезпечення окремих категорій осіб, Указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України та іншими нормативними актами.
Підставою для прийняття відповідних документів є звернення заявника, який набув права на призначення певного виду пенсії (набуття відповідного пенсійного віку, встановлення групи інвалідності, смерті годувальника) або проведення її перерахунку.
Перелік документів, що подаються при зверненні за призначенням (перерахунком) пенсії передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (із змінами) (надалі-Порядок).
Відповідно до ч. З ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» умови, норми і порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. '
Відповідно до п. 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005р. № 22-1 орган, що призначає пенсію, має право в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість видачі документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Такі перевірки не є плановими, а тому можуть проводитися Пенсійним фондом в будь-який час. Законодавством не встановлено чітких вказівок на строки стосовно проведення даних перевірок.
Пенсійний фонд проводить зустрічну перевірку на підставі первинних бухгалтерських документів, за результатами якої складається акт перевірки щодо достовірності довідки про заробітну плату. У разі встановлення розбіжностей у сумах з наданим документом вираховується сума надміру сплачених коштів (переплата).
Положеннями ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що органи, які призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. за № 22-1, для призначення (перерахунку) пенсії подається довідка про заробітну плату встановленої форми.
Така довідка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то необхідні довідки видаються правонаступниками цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
Згідно п.2.10 Порядку у випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
З урахуванням наведеного, а також враховуючи загальновідомий факт - анексія АР Крим, позивач позбавлений можливості отримати довідку про розмір його заробітної плати для нарахування йому пенсій за віком за формою , встановленою Порядком. Однак, діюче законодавство передбачає можливість нарахуваня позивачу пенсію за віком на підставі довідки про розмір заробітної плати , яка видана без додержання форми , встановленої Порядком. Проведення перевірок превнних документів є правом відповідача , а не обов"язок. Для перевірки обгрунтованості даних , викладених в спірних довідках , відповідач відповідно до вимог Порядку і Закону України " Про пенсійне забезпечення" має право використати своє право і здійснити перевірку.
Враховуючи наведене , суд вважає , що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов2язкове державне пенсійне страхування", ст..ст. 2,6,11,17,18,160,161, 163 КАС України , суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати противоправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Суми щодо відмови у врахуванні ОСОБА_2 пенсії на підставі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії , виданих ДП «Атлантика» від 15.05.2006р. №633 та 15.05.2006р. №632.
Зобов»язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України м. Суми перерахувати призначену ОСОБА_2 пенсію на підставі довідок про заробіток для обчислення пенсії від 15.05.2006р. №633 та від 15.05.2006р. за № 632 , виданих ДП «Атлантика» , починаючи з дати призначення пенсії , а саме з 25 серпня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку в Харківський апеляційний адміністративний суд через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її проголошення.
Повним текст постанови виготовлений 22 лютого 2016 року.
Суддя Л.М. Труханова