Справа № 433/3147/15-а
Категорія 81
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.12.2015
Троїцький районний суд Луганської області в особі судді Ляшенко М .А., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
01.12.2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Троїцького районного суду Луганської області із адміністративним позовом про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ протиправними та зобов'язання здійснити певні дії.
В підтвердження своїх вимог зазначає, що перебуваючи на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Жовтневому районі м. Луганськ, вона отримувала пенсію за віком, Пенсію нараховувало та сплачувало позивачці УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області .
З 01.08.2014 року сплату пенсії було припинено.
У відповідності до ст 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 8 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування » передбачає право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг
За Статтею 24 Конситуції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Дії відповідача свідчать про дискримінацію у залежності від місця мешкання.
24.11.2015 року електронною поштою позивачка звернулася до відповідача з заявою щодо сплати позивачці пенсії за віком за період з 01 серпня 2014 року, однак ніякої відповіді 25.11.2015 року не отримала.
В судове засідання позивачка не зявилася, але надала письмову заяву в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, але належним чином був повідомлений. Заперечень від останнього не надходило.
Пленум Верховного Суду України у своїпостанові від 13.06.2007 р.№ 8 «Про незалежність судової влади»роз'яснив, що відповідно до ст.8та22 Конституції Українине підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти , якими скасовуються конституційні права людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст і обсяг встановленихКонституцією Україниі чинними законами прав і свобод.
Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.
Відповідно доРозділу 11 Конституції Україниправо на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2ст. 22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Відповідно до вимогст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Згідно частини 3статті 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 4ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства Українипередбачається, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії .
Ч. 5.ст. 105 КАС Українивстановлює, що адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.
Ч. 2ст. 162 КАС Українинадає суду повноваження при вирішенні справи в разі задоволення позову, а саме: «визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності; зобов'язання відповідача вчинити певні дії .
Таким чином, порушене право Позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень з одночасним його відновленням, шляхом зобов'язання Відповідача провести виплату пенсіїпочинаючи із 01серпня 2014 року .
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.19,22,64,92 Конституції України, ст.18,50,98-100,104-107,122,158- 163Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ щодо невиплати пенсії за віком протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганськ сплатити ОСОБА_1 пенсію за віком за період з 01 серпня 2014 року.
Постанова може бути оскаржено до Апеляційоного суду Луганської області через Троїцький районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя