Постанова № 56044744, 18.02.2016, Полонський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.02.2016
Номер справи
681/18/16-а
Номер документу
56044744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 681/18/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" лютого 2016 р.

Полонський районний суд Хмельницької області

в складі головуючого судді - Горщар А.Г.

при секретарі Калінка А.А.

з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полонне адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Полонському районі, за участю третьої особи Великоберезнянської сільської ради про визнання протиправними дій, зобовязання здійснення перерахунку пенсії державного службовця , -

встановив:

13.01.2016 року позивачка звернулась до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень, просила: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Полонському районі (далі УПФ) щодо не включення до розрахунку розміру призначеної для неї пенсії сум матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та на оздоровлення, а також сум індексації грошових доходів у виді заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум вказаних матеріальних допомог та індексації з 01.12.2015 року.

В обґрунтування позову ОСОБА_3 зазначала, що 20.11.2012 року для неї УПФ призначило пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». При обчисленні розміру пенсії не були враховані суми отриманих нею матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та на оздоровлення, а також суми індексації грошових доходів у виді заробітної плати. 10.12.2015 року вона звернулась до УПФ з приводу здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням невключених виплат, але отримала відмову.

В судовому засіданні представник позивачки заявлені вимоги позову підтримав і просив їх задовольнити.

Представник відповідача позов не визнала пояснила, що такі види надбавок, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів не передбачені ст. 33 Закону «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю.

Представник третьої особи до суду не зявився.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Встановлено, що 20.12.2012 року ОСОБА_3 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Для вирахування розміру пенсії особи Великоберезнянською сільською радою Полонського району 20.12.2012 року для УПФ була надана довідка про заробіток позивачки за період з 01.11.2007 року по 01.11.2012 року.

У вказану довідку не були включені суми отриманих ОСОБА_3 матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, у звязку з чим УПФ визначило для позивачки розмір її пенсії без урахування вказаних видів виплат.

10.12.2015 року ОСОБА_3 подала до відповідача заяву про здійснення перерахунку розміру пенсії, надавши нову довідку про її заробіток, в якій були включені отримувані нею під час роботи суми матеріальних допомог та індексації заробітку, однак УПФ відмовило у проведенні перерахунку пенсії з урахуваннях вказаних виплат.

Наведені обставини сторонами визнаються і не заперечуються.

Вирішуючи питання законності дій УПФ суд виходить із наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Згідно з ст. 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю згідно постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна позиція висвітлена в рішенні Верховного Суду України №21-430а11 від 20 лютого 2012 року.

У вказаних правових висновках Верховного Суду України зазначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені особи Конституцією та Законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії УПФ щодо неврахування при розрахунку пенсії позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є протиправними.

За наведених обставин, ОСОБА_3 слід здійснити перерахунок розміру раніше призначеної пенсії з урахуванням вказаних сум.

За положеннями ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсії

слід провести з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії тобто з 01.12.2015 року.

Керуючись наведеним ч.3 ст. 160 ст.161-163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі в Хмельницькій області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_3 матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії для ОСОБА_3 з 01 грудня 2015 року в розмірі 80 відсотків від сум її заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, які зазначені у довідці виданої позивачці Великоберезнянською сільською радою Полонського району 09.12.2015 року № 1435.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному її обсязі.

Головуючий ___