Постанова № 56038578, 23.02.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
756/12423/15-а
Номер документу
56038578
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

23.02.2016 Справа № 756/12423/15-а

унікальний № 756/12423/15-а

провадження № 2-а/756/19/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2016 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Маринченко М.М.,

при секретарі Приголовкіну В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити з 01 січня 2011 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати державних службовців згідно довідки Оболонської районної у м Києві державної адміністрації від 03 липня 2015 року № 142 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади та індексації,

встановив:

21 вересня 2015 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що отримає пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». 10 липня 2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади та індексації.

Відповідач листом №13189/06/Н-317 від 20 липня 2015 року відмовив у проведенні вказаного перерахунку з посиланням на те, що для включення в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії зазначених виплат немає підстав, оскільки ці доплати не передбачені чинним законодавством як складові заробітної плати державного службовця.

Позивач вважає вказану відмову у перерахунку пенсії протиправною, оскільки згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям може надаватися матеріальна допомога, а відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №286 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам надається право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціальних-побутових питань та допомогу для оздоровлення, що підтверджує факт того, що вказані допомоги входять в структуру оплати праці працівників органів виконавчої влади. Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» та ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації, об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний в гривнях на території України та який не має разового характеру, тому індексація також входить в структуру оплати праці. Позивач також вказує, що структуру заробітної плати визначено ст. 2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

На підставі викладеного позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку їй пенсії та зобов'язати відповідача здійснити з 01 січня 2011 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати державних службовців згідно довідки Оболонської районної у м Києві державної адміністрації від 03 липня 2015 року № 142 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади та індексації.

В судовому засіданні позивач позов підтримала з підстав наведених в позові.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки представника не повідомив.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 20.12.2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

10 липня 2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою вх.Н-317 про перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки №142 від 03 липня 2015 року, виданої Оболонською РДА в м. Києві, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та індексації заробітної плати, починаючи з 01 січня 2011 року з урахуванням проведених виплат.

Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва листом №13189/06/Н-317 від 20 липня 2015 року відмовило позивачу у проведенні вказаного перерахунку з посиланням на те, що для включення в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії зазначених виплат немає підстав, оскільки ці доплати не передбачені чинним законодавством як складові заробітної плати державного службовця.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, відповіді Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва №13189/06/Н-317 від 20 липня 2015 року, відповідачем при розрахунку пенсії позивачу, проведеного на підставі довідки №19010/05 від 29 грудня 2014 року, до заробітної плати було включено: посадовий оклад - 1151,30 грн., надбавка за ранг - 70 грн., надбавка за вислугу років - 244,26 грн., надбавка за високі досягнення у праці, щомісячні премії, премії до державних свят (виходячи з сум за 60 календарних місяців, поділених на 60) - 3201,71 грн., при цьому основний розмір пенсії позивача з 20 грудня 2010 року склав 3733 грн. 82 коп.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади входять до системи оплати праці державного службовця. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

З довідки Оболонської РДА в м. Києві №142 від 03 липня 2015 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію, вбачається, що заробітна плата позивача станом на 30 листопада 2010 року становила 146520 грн. 73 коп. та включала в себе: посадовий оклад - 1151,30 грн., надбавку за 11 ранг - 70 грн., надбавку за вислугу років (20% за стаж державної служби 35 років) - 244,26 грн., надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (50%) - 732,78 грн., премію - 97770,77 грн., інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація, винагорода за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади) - 46551,62 грн.

На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва неправомірно відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади та індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Разом з тим, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З урахуванням того, що позивач повинна була дізнатися про порушення свого права з часу призначення їй пенсії, а звернулася до суду лише 21 вересня 2015 року, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначених виплат з 21 березня 2015 року.

За таких обставин позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 99, 159-163 КАС України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади та індексації.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 з 21 березня 2015 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати державних службовців згідно довідки Оболонської районної у м Києві державної адміністрації від 03 липня 2015 року № 142 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади та індексації, з урахуванням раніше проведених виплат.

В задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя М.М.Маринченко