Справа № 712/803/16-а
Провадження № 2а/712/56/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2016 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - Троян Т.Є.
при секретарі - Шмагайло Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач 28.01.2016 року звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області провизнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 15 липня 2014 року задоволено її позов до відповідача та визнано відмову УПФУ в м. Черкаси Черкаської області щодо відмови в перерахунку їй пенсії протиправною; зобовязано УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок її пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 23.05.2014 року.
Зазначила, що з урахуванням стажу її роботи на державній службі, з 10 березня 2011 року їй було призначено пенсію в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, але без врахування виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань.
У позові нею порушувалось питання про перерахунок пенсії в частині включення до неї виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.
На час набрання законної сили судовим рішенням стаття 37 ЗУ № 3723-ХII діяла в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, й не містила положень про збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі на один відсоток заробітку, отже обмежена 70 відсотковою ставкою.
25.09.2015 року позивач звернулася до відповідача з проханням провести їй перерахунок пенсії відповідно до рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 15 липня 2014 року в розмірі 90 % від суми заробітної плати.
Листом від 22.10.2015 року № 553/П-10 відповідач повідомив позивача, що постанова Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах виконана і перерахунок пенсії за рішенням суду проведено з 23.05.2014 року в розмірі 70 відсотків від заробітної плати.
При виконанні постанови суду відповідач застосував позивачу при донарахуванні призначеної пенсії норму ЗУ «Про державну службу» в редакції від 27.03.2014 року (70% від заробітної плати).
Просила суд визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% заробітної плати; зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області здійснити за перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням існуючих складових, в розмірі 90 % заробітної плати починаючи з 25 вересня 2015 року.
В судовому засіданні адвокат позивача - ОСОБА_2 підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала письмові заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
ОСОБА_1, перебуває на обліку з 10.03.2011 в управлінні Пенсійного фонду України м. Черкасах та отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90% від заробітної плати працюючого державного службовця.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 15.07.2014 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2014 року зобовязано УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 23.05.2014 року.
25.09.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії відповідно до рішення суду з урахуванням інших виплат у розмірі 90 % від заробітної плати, який існував на дату призначення пенсії.
Листом від 22.10.2015 року № 553/П-10 Управління пенсійного фонду України у м. Черкаси Черкаської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії в розмірі 90 % від заробітної плати, посилаючись на те, що перерахунок пенсії за рішенням суду ОСОБА_1 проводиться з 23.05.2014 року з застосуванням ЗУ «Про державну службу» в редакції від 27.03.2014 року.( 70 % від заробітної плати).
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.03.2003 № 1058-1V визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону № 105 8-ІV нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Працюючи на посаді держслужбовця позивач отримувала заробітну плату, яка серед іншого, включала суми інших виплат, які згідно законодавства, є складовими заробітної плати і з яких відраховувались внески до Пенсійного фонду на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. На всі виплати, нараховані страхові внески.
На день призначення позивачу пенсії, а саме з 10.03.2011 року, діяла норма ст. 37 Закону України «Про державну службу» (від 16.12.1993 № 3723- XII), яка регулювала питання пенсійного забезпечення державних службовців і згідно якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80-90 відсотків (відповідно стажу державної служби) від сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У позивача норма становила 90 відсотків від сум заробітної плати.
Законом України від 27.03.2014 року «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» були внесені зміни до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» у частині визначення розміру пенсії, а саме - з 01.05.2014 року пенсії державним службовцям визначаються в розмірі 70 відсотків від сум заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 22 (частина третя) Конституції України встановила, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року справа №1- 7/99 №1-рп/99, розяснено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно- правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд вважає, що перерахунок відповідачем при обчисленні пенсії позивачу у розмірі 70% є безпідставним, оскільки звернення позивача до пенсійного органу в 2014 році стосувалось не призначення пенсії, а перерахунку раніше призначеної в 2011 році пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням належних виплат, а тому вказаний перерахунок має здійснюватись в раніше призначеному відсотковому розмірі та підстави для зменшення його при перерахунку пенсійної виплати відсутні.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подання позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії відповідно до рішення суду з урахуванням інших виплат у розмірі 90 % від заробітної плати від 25.09.2015р., та враховуючи положення ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з врахування дати подачі нею відповідної заяви, і виходячи з цього, задоволенню підлягають вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії починаючи з 01.10.2015 року, а в іншій частині позовних вимог слід відмовити.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до п.1 ч.1ст.256 КАС Українинегайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України - у межах стягнення за один місяць.
На підставі вищевикладеного, керуючись статями 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст.33,37 Закону України " Про державну службу", ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% заробітної плати.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області здійснити за перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням існуючих складових, в розмірі 90 % заробітної плати починаючи з 01 жовтня 2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченомуст. 186 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий Т.Є. Троян