Постанова № 56030243, 23.02.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
815/6262/15
Номер документу
56030243
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2016 р. Справа № 815/6262/15

Категорія: 12.2 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

при секретарі - Павлюк К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу в частині дисциплінарного покарання,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУ МВС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу №3403 від 28 вересня 2015 року в частині дисциплінарного покарання.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправним та скасовано п.1 наказу начальника ГУ МВС України в Одеській області №3403 від 28 вересня 2015 року в частині звільнення з органів внутрішніх справ за п.64 "є" (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ начальника Хмельницького відділення міліції Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області ОСОБА_2 Зобов'язано ГУ МВС України в Одеській області поновити ОСОБА_2 на посаді начальника Хмельницького відділення міліції Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області.

В апеляційній скарзі Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 10 серпня 2007 року, а з 14 квітня 2015 року - на посаді начальника Хмельницького відділення міліції Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області.

30 червня 2015 року до ГУ МВС України в Одеській області з УВБ в Одеській області надійшла інформація про можливі протиправні дії працівників Хмельницького відділення міліції Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС в Одеській області, які 28 червня 2015 року в м. Одесі по вул. Комінтерна, 35-Б намагались вилучити товарно-матеріальні цінності - тканини.

Наказом ГУ МВС України в Одеській області №2226 від 01 липня 2015 року призначено службове розслідування за вказаною вище інформацією, організацію проведення якого доручено співробітникам ВІОС УКЗ ГУ МВС України в Одеській області.

28 серпня 2015 року начальником ГУ МВС України в Одеській області генерал-майором міліції Лорткіпанідзе Г.Г. затверджено висновок службового розслідування за фактом конфліктної ситуації за участю працівників Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області від 28 серпня 2015 року.

Службовим розслідуванням встановлено порушення начальником Хмельницького відділення міліції Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС в Одеській області ОСОБА_2 вимог ст. 7 та ст. 8 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, п.4.1, п.4.2.4 Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, п.4.1, п.4.2.1, п.7.1.2 Інструкції з організації реагування органів внутрішніх справ на повідомлення про кримінальні, інші правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події, що виразилось у не проведенні роботи за додержанням вимог, установлених вищевказаними інструкціями, не забезпеченні цифрового запису повідомлень, які надходять до чергової частини Хмельницького відділення міліції, не забезпеченні достовірності та повноти переданої до чергової частини Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області інформації, самоусуненні від контролю за реагуванням на повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події, не виїзді на повідомлення про подію, яка могла викликати значний суспільний резонанс та підірвати авторитет органів внутрішніх справ; зроблено висновок про необхідність звільнити ОСОБА_2 з органів внутрішніх справ України за п.64 "є" (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України.

На підставі вищевказаного висновку ГУ МВС України в Одеській області 28 вересня 2015 року виданий наказ №3403 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Хмельницького відділення міліції Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС в Одеській області", пунктом 1 якого начальника Хмельницького відділення міліції Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУ МВС в Одеській області капітана міліції ОСОБА_2 звільнено з органів внутрішніх справ за п.64 "є" (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за порушення вимог ст. 7 та ст. 8 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, п.4.1, п.4.2.4 Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, п.4.1, п.4.2.1, п.7.1.2 Інструкції з організації реагування органів внутрішніх справ на повідомлення про кримінальні, інші правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що при винесенні спірного наказу в частині звільнення позивача з органів внутрішніх справ за п.64 "є" (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, ГУ МВС України в Одеській області діяло у спосіб, що не передбачений Конституцією та законами України; необґрунтовано та без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу в частині, що стосується звільнення позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно п.п."є" п.64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ - особи рядового і молодшого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) за порушення дисципліни.

Отже, такий вид припинення служби в органах внутрішніх справ, як звільнення за пп."є" п.64 Положення, є однією із підстав для звільнення осіб рядового і молодшого начальницького складу.

Статтею 1 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" від 22 лютого 2006 року №3460-ІV, визначено, що службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.

Службова дисципліна в органах внутрішніх справ досягається: створенням належних умов проходження служби особами рядового і начальницького складу; набуттям високого рівня професіоналізму; забезпеченням гласності та об'єктивності під час проведення оцінки результатів службової діяльності; дотриманням законності і статутного порядку; повсякденною вимогливістю начальників до підлеглих, постійною турботою про них, виявленням поваги до їх особистої гідності; вихованням в осіб рядового і начальницького складу високих моральних і ділових якостей; забезпеченням соціальної справедливості та високого рівня соціально-правового захисту; умілим поєднанням і правильним застосуванням заходів переконання, примусу, дисциплінарного та громадського впливу; належним виконанням умов контракту про проходження служби.

Приписами статті 2 Дисциплінарного статуту передбачено, що дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.

Відповідно до ст. 7 Дисциплінарного статуту службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; поважати людську гідність, виявляти турботу про громадян і бути готовим у будь-який час надати їм допомогу; дотримуватися норм професійної та службової етики; берегти державну таємницю; у службовій діяльності бути чесною, об'єктивною і незалежною від будь-якого впливу громадян, їх об'єднань та інших юридичних осіб; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов'язані зі службою; постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; виявляти повагу до колег по службі та інших громадян, бути ввічливим, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють; берегти та підтримувати в належному стані передані їй в користування вогнепальну зброю, спеціальні засоби, майно і техніку.

Згідно зі ст. 12 Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: усне зауваження; зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну посадову відповідність; звільнення з посади; пониження в спеціальному званні на один ступінь; звільнення з органів внутрішніх справ.

Статтею 14 Дисциплінарного статуту встановлено, що при визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо. Звільнення осіб рядового і начальницького складу з органів внутрішніх справ як вид стягнення є крайнім заходом дисциплінарного впливу.

Порядок проведення службових розслідувань визначений Інструкцією про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 12 березня 2013 року №230.

У відповідності до п.2.1 зазначеної Інструкції, підставами для проведення службового розслідування є порушення особами РНС службової дисципліни, у тому числі скоєння кримінальних або адміністративних правопорушень, знищення або втрата службових документів, доручених або охоронюваних матеріальних цінностей, вчинення особами РНС діянь, які порушують права і свободи громадян, службову дисципліну, інші події, пов'язані із загибеллю (смертю) осіб РНС чи їх травмуванням (пораненням), а також події, які сталися за участю осіб РНС і можуть викликати суспільний резонанс.

За змістом п.1.2 Інструкції службове розслідування - комплекс заходів, які здійснюються у межах компетенції з метою уточнення причин і умов подій, що стали підставою для призначення службового розслідування, ступеня вини особи (осіб), якою (якими) вчинено дисциплінарний проступок, а також з'ясування інших обставин.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, висновок службового розслідування на підставі якого прийнято наказ №3403 від 28 вересня 2015 року містить висновки щодо порушення позивачем вимоги ст. 7 та ст. 8 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, п.4.1, п.4.2.4 Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, п.4.1, п.4.2.1, п.7.1.2 Інструкції з організації реагування органів внутрішніх справ на повідомлення про кримінальні, інші правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події, а саме, позивачем було допущено не проведення роботи за додержанням вимог, установленими зазначеними інструкціями, незабезпечений цифровий запис повідомлень, які надходять до чергової частини Хмельницького ВМ, незабезпечена достовірність та повнота переданої до чергової частини Малиновського РВ ОМУ ГУМВС інформації, самоусунення від контролю за реагуванням на повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події, невиїзд на повідомлення про подію, яка могла викликати значний суспільний резонанс та підірвати авторитет органів внутрішніх справ.

Відповідно до п.4.1, п.п.4.2.4 п.4 Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, яка затверджена наказом МВС України від 19 листопада 2012 року №1050 - організація роботи за додержанням вимог, установлених цією Інструкцією, покладається на начальника органу внутрішніх справ, а в разі його відсутності - на особу, яка виконує його обов'язки. Він персонально відповідає за організацію ведення єдиного обліку. Про результати роботи органів внутрішніх справ із заявами і повідомленнями про вчинені кримінальні правопорушення та інші події складається щомісячний звіт. Начальник органу внутрішніх справ зокрема, зобов'язаний для контролю за достовірністю обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, які надходять по телефонній лінії "102" або за допомогою інших засобів зв'язку до чергової частини, забезпечити їх запис та збереження в цифровому вигляді.

Як зазначено судом першої інстанції, в штаті Хмельницького ВМ відсутня чергова частина, не ведеться журнал єдиного обліку, який наявний лише в Малиновському РВ ОМУ ГУМВС та відсутня лінія "102". Проте, під час апеляційного розгляду справи, апелянтом було надано копію штату (витягу) Малиновського районного відділу Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області (І категорія, м. Одеса), затвердженого наказом МВС №447 від 14 травня 2013 року, відповідно до якого у черговій частині Хмельницького відділу міліції передбачено 8 посад (а.с.186-188), а тому суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку щодо необґрунтованості твердження апелянта стосовно невиконання позивачем обов'язку з контролю за роботою чергової частини та не забезпечення цифрового запису інформації.

Крім того, відповідно до пункту 10 Функціональних обов'язків начальника Хмельницького відділу міліції Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області (додаток до наказу РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області №360 від 09 червня 2015 року) саме начальник безпосередньо організовує роботу чергової частини ВМ і несе персональну відповідальність за якісне виконання підпорядкованим особовим складом покладених на нього завдань, стан дисципліни, додержання законності режиму таємності (а.с.124).

Також, Інструкцією з організації реагування органів внутрішніх справ на повідомлення про кримінальні, інші правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події, яка затверджена наказом МВС України від 22 жовтня 2012 року №940 передбачено, що при надходженні до ОВС заяв чи повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події працівники чергових частин (далі - черговий) міськрайлінорганів з'ясовують час, місце, характер та інші обставини того, що сталося, організовують збір слідчо-оперативних груп (далі - СОГ), оперативних груп (далі - ОГ), інших нарядів та направляють їх на місця подій (п.2.1).

За організацію реагування на повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події, достовірність, повноту і своєчасність подання інформації до вищих ОВС та інших центральних органів виконавчої влади відповідають начальники ОВС, керівники органів досудового розслідування або особи, які виконують їх обов'язки (п.4.1). З метою організації належного реагування на кримінальні правопорушення та інші події, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, забезпечення взаємодії з іншими правоохоронними органами та органами виконавчої влади, своєчасного інформування на місця подій обов'язково виїжджають начальники ГУМВС, УМВС, міськрайлінорганів, керівники органів досудових розслідувань або особи, які виконують їх обов'язки, - при отриманні повідомлень про вбивства, розбої, кримінальні правопорушення, учинені із застосуванням вогнепальної зброї чи вибухівки, кримінальні правопорушення та інші події, що можуть викликати суспільний резонанс (п.п.4.2.1 п.4.2).

Контроль за діяльністю ОВС щодо реагування на повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події здійснюють начальники ГУМВС, УМВС, міськрайлінорганів, їх заступники, начальники штабів, відповідальні по ОВС, а керівники структурних підрозділів - на підставі графіків цілодобового контролю за роботою добових нарядів та за напрямами оперативно-службової діяльності (п.п.7.1.2 п.7.1).

З наведеного слідує, що з метою організації належного реагування на кримінальні правопорушення, на місця подій обов'язково виїжджають начальники ГУМВС, УМВС, міськрайлінорганів, керівники органів досудових розслідувань або особи, які виконують їх обов'язки, - при отриманні повідомлень, зокрема, про події, що можуть викликати суспільний резонанс.

Отже, враховуючи те, що ситуація, яка виникла на складі по вул. Комінтерна, 35, а саме прибуття членів громадської організації "Рада громадської безпеки" у кількості 40 чоловіків, які заблокували роботу СОГ та заявили про незаконну спробу вилучення тканин працівниками міліції могла викликати значний суспільний резонанс та підірвати авторитет міліції, як органів державної влади України, позивач був зобов'язаний виїхати на місце подій, а тому колегія суддів вважає, що позивачем було безпідставно проігноровано такий виїзд, тобто не було організовано належного реагування на кримінальне правопорушення, що в свою чергу не відповідає вищенаведеним нормам Інструкції з організації реагування органів внутрішніх справ на повідомлення про кримінальні, інші правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події, що і стало підставою для винесення відповідачем оскаржуваного наказу та помилково не було встановлено судом першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що матеріалами службового розслідування доведено факт порушення позивачем службової дисципліни, що не сумісно з роботою у правоохоронних органах, а отже оскаржуваний наказ №4303 від 28 вересня 2015 року щодо притягнення його до дисциплінарної відповідальності та про звільнення при винесені яких було дотримано порядок накладення дисциплінарного стягнення, а саме проведено службове розслідування з метою з'ясування обставин дисциплінарного проступку є правомірним.

З урахуванням викладеного, колегія судів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу в частині дисциплінарного покарання відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 23 лютого 2016 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний