Постанова № 56022414, 23.02.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
812/72/16
Номер документу
56022414
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.3.13

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 лютого 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/72/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання : Кравцовій Т.О.,

за участю

представника позивача Семенюка В.М., дов. № 14 від 13.01.2016

представника відповідача Шаповалова С.Г., дов. № 464/12-14-10 від 04.08.2015

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Союзенергомаш" до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьк Головного управління ДФС у Луганській області про скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

02 лютого 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Союзенергомаш» до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, у якому позивач зазначив, що відповідачем у грудні 2015 року проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача по земельному податку за 2014-2015 роки, за результатами якої складено акт № 1292/12-14-15-03/38141333 від 21.12.2015. Перевіркою встановлено порушення граничних термінів сплати самостійно визначених зобов'язань по земельному податку за квітень-грудень 2014 року та січень-липень 2015 року у сумі 149605,27 грн. На підставі вказаного акта перевірки відповідачем 21.01.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000311503 про нарахування штрафних санкцій у сумі 5966,94 грн за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на строк до 30 календарних днів та податкове повідомлення-рішення № 0000321503 про нарахування штрафу у сумі 17987,19 грн за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на строк понад 30 календарних днів.

Зазначені податкові повідомлення-рішення позивач вважає незаконними оскільки вони суперечать ст. 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», якою звільнено суб'єктів господарювання під час проведення антитерористичної операції, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Зазначає, що товариство здійснює господарську діяльність на промислових майданчиках, розташованих на території м. Сєвєродонецька та перебуває на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку як платник земельного податку.

У зв'язку із зазначеним позивач просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 21.01.2016 № 0000311503 про нарахування штрафних санкцій у сумі 5966,94 грн за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на строк до 30 календарних днів та податкове повідомлення-рішення № 0000321503 про нарахування штрафу у сумі 17987,19 грн за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на строк понад 30 календарних днів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення (а.с. 57), у яких зазначив, що під час камеральної перевірки встановлено порушення позивачем граничних термінів сплати самостійно визначених зобов'язань по земельному податку за квітень-грудень 2014 року та січень-липень 2015 року у сумі 149605,27 грн., вказане є порушенням вимог ст. 57 та ст. 287 Податкового кодексу України та підставою для нарахування штрафних санкцій, встановлених статтею 126 цього Кодексу. Також вказав, що норми Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не підлягають задоволенню, оскільки зазначеним Законом зміни до Податкового кодексу України не внесено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов до такого.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Союзенергомаш» (далі - ТОВ «Союзенергомаш»), ідентифікаційний код 38141333, зареєстровано як юридичну особу 18.05.2012, що підтверджено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, є платником податків та перебуває на обліку в Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області як платник земельного податку. Місцезнаходження юридичної особи м. Дніпропетровськ, вул. Гаванська, буд. 8 (а.с. 9- 18, 89).

Рішенням Сєвєродонецької міської ради № 3178 від 24.10.2013 передано ТОВ «Союзенергомаш» у довгострокову оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 0,2968 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Богдна Ліщіни, буд. 40а, землі промисловості, під будівлю мийки (а.с. 20).

Рішенням Сєвєродонецької міської ради № 3179 від 24.10.2013 передано ТОВ «Союзенергомаш» у довгострокову оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 8,5253 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, просп. Гвардійський, буд. 2а, промислова зона, під будівлі та споруди виробничого комплексу (а.с. 19).

На підставі вказаних рішень між Сєвєродонецькою міською радою та ТОВ «Союзенергомаш» 24.10.2013 укладено договір оренди землі № 4412900000040030026, предметом якого є передача у довгострокову оренду строком на 25 років земельної ділянки площею 8,5253 га, яка знаходиться за адресою: м. Сєвєродонецьк, просп. Гвардійський, буд. 2а, промислова зона, під будівлі та споруди виробничого комплексу (а.с. 90-92).

Також, між Сєвєродонецькою міською радою та ТОВ «Союзенергомаш» 24.10.2013 укладено договір оренди землі № 4412900000040040013, предметом якого є передача у довгострокову оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 0,2968 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Богдна Ліщіни, буд. 40а, землі промисловості, під будівлю мийки (а.с. 93-95).

Позивачем 05.02.2014 подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку податкову декларацію з плати за землю (земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, у якій самостійно визначено щомісячну суму земельного податку та орендної плати, яку позивач зобов'язаний сплачувати до 30 числа, що настає за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України), у загальному розмірі 22461,67 грн. (а.с. 35).

Відповідно до податкової декларації з плати за землю (земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, поданої позивачем до податкового органу 05.02.2015, ТОВ «Союзенергомаш» самостійно визначено щомісячну суму земельного податку та орендної плати, яку позивач зобов'язаний сплачувати до 30 числа, що настає за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України), у загальному розмірі 28154,39 грн. (а.с. 36).

Як вбачається з матеріалів справи, 6 серпня 2014 року Торгово-промисловою палатою України видано ТОВ «Союзенергомаш» сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили № 2206/05-4, яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 01 травня 2014 року для ТОВ «Союзенергомаш» при здійсненні господарської діяльності на території м. Сєвєродонецька Луганської області щодо дотримання норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають, дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с. 34).

Рішенням Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьк № 65/12-14-25-76 від 14.10.2014 розстрочено ТОВ «Союзенергомаш» сплату грошових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб на суму 89846,68 грн з перенесенням термінів сплати, а саме 25.11.2014 - 44923,34 грн, 25.12.2014 - 44923,34 грн (а.с. 104-106)

Дослідженням наданих позивачем платіжних доручень за вересень 2014 року - серпень 2015 року встановлено, що ТОВ «Союзенергомаш» сплачувався земельний податок з юридичних осіб, однак сплата відбувалась з порушенням законодавчо встановлених термінів сплати самостійно узгодженого земельного податку, а також з порушенням строків сплати розстроченого податкового боргу (а.с. 59-72).

Згідно акта № 1292/12-14-15-03/38141333 від 21.12.2015 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності по земельному податку Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзенергомаш» встановлено порушення граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по земельному податку за квітень-грудень 2014 року та січень-липень 2015 року у сумі 149605,27 грн у продовж строків, визначених п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України (а.с. 22-32).

В акті перевірки наведено дані щодо несвоєчасної сплати ТОВ «Союзенергомаш» земельного податку із зазначенням дати виникнення податкового боргу, дати його погашення та терміну затримки погашення податкового боргу. Вказані дані співпадають з даними інтегрованої картки ТОВ «Союзенергомаш» з земельного податку з юридичних осіб (а.с. 76- 82) та правильність їх відображення визнана представником позивача у судовому засіданні.

На підставі вказаного акта Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.01.2016 № 0000311503 про нарахування позивачу штрафних санкцій у сумі 5966,94 грн за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на строк до 30 календарних днів та податкове повідомлення-рішення від 21.01.2016 № 0000321503 про нарахування ТОВ «Союзенергомаш» штрафу у сумі 17987,19 грн за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на строк понад 30 календарних днів (а.с. 29-33).

Вирішуючи питання щодо правомірності прийнятих податкових повідомлень-рішень суд виходить з такого.

Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Однак, Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.

Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України Президентом України не видавався.

Статтею 6 Закону № 1669 встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно до частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» наведеного Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

За результатами аналізу вказаних норм суд вважає, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Крім того, Закон № 1669 прийнято у часі пізніше ніж Податковий кодекс України.

Пунктом 5 ст. 11 Закону № 1669-VII передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» у період з 14.04.2014 до її закінчення.

Остаточний перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, буде затверджено у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції (абз. 3 п. 5 ст. 11 Закону № 1669-VII).

Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р від 30.10.2014, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».

Кабінетом Міністрів України 02.12.2015 прийнято розпорядження № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

Згідно з додатками до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р та № 1053-р від 30.10.2014, до зазначених населених пунктів належить м. Сєвєродонецьк.

Позивач - ТОВ «Союзенергомаш» зареєстровано у м. Дніпропетровськ, однак, здійснює господарську діяльність на території м. Сєвєродонецька, що підтверджується договорами оренди земельних ділянок, а також тим, що спірні податкові повідомлення-рішення прийнято у зв'язку з несвоєчасною сплатою земельного податку за вказані в договорах оренди земельні ділянки.

Враховуючи, що стаття 6 Закону № 1669 звільняє позивача, як такого, що здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, відсутні підстави вважати, що у спірний період часу (травень 2014 року - липень 2015 року, період прострочення термінів сплати земельного податку) у ТОВ «Союзенергомаш» виник податковий борг з вказаного податку.

Відсутність зобов'язання сплачувати земельний податок у вказаний період виключає відповідальність за несвоєчасну його сплату.

Крім того, відповідно до ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Такий сертифікат Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили № 2206/05-4 від 06.08.2014, яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 01 травня 2014 року для ТОВ «Союзенергомаш» при здійсненні господарської діяльності на території м. Сєвєродонецька Луганської області щодо дотримання норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, надано позивачем 27.08.2014 до податкового органу.

З огляду на викладене, оскільки позивач здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м. Сєвєродонецька Луганської області у населеному пункті, на території якого здійснювалась та здійснюється антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, а відповідно на позивача, як суб'єкта господарювання, що здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, поширюються умови звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, а також звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, суд вважає позовні вимоги про скасування податкових повідомлень-рішень від 21.01.2016 № 0000311503 та від 21.01.2016 № 0000321503 обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.

Щодо визначення способу захисту порушеного права суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача-суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.

Згідно з частиною п'ятою цієї статті адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.

Отже, частини четверта та п'ята статті 105 КАС України містять формулювання позовних вимог, що може використати позивач, звертаючись до суду про захист прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними. Перелік позовних вимог не є вичерпним.

Натомість, згідно п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

З огляду на викладене, вирішуючи справу, суд повинен визначитися щодо правомірності чи неправомірності оскаржуваного рішення та встановити правові наслідки протиправності рішення. Такими наслідками згідно з вказаним положенням КАС України є скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Таким чином, можна дійти висновку, що визнання протиправним рішення є передумовою для застосування такого способу захисту порушеного права як скасування рішення як наслідку протиправності рішення.

За таких обставин суд вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача, визнавши протиправними та скасувавши оскаржені податкові повідомлення-рішення.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги є обґрунтованими, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзенергомаш» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн.

Керуючись ст.ст. 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзенергомаш» задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області від 21.01.2016 № 0000311503 про нарахування позивачу штрафних санкцій у сумі 5966,94 грн за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на строк до 30 календарних днів та податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області від 21.01.2016 № 0000321503 про нарахування ТОВ «Союзенергомаш» штрафу у сумі 17987,19 грн за порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на строк понад 30 календарних днів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, будинок 72, ідентифікаційний код 39890583) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзенергомаш» (місцезнаходження: 49127, м. Дніпропетровськ, вул.. Гаванська, буд. 8, ідентифікаційний код 38141333) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано судом 23 лютого 2016 року.

Суддя Т.В. Смішлива