Справа № 127/2029/16-а
Провадження № 2-а/127/130/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.02.2016 м.Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними та зобовязання вчинити дії в порядку адміністративного судочинства, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача про відмову здійснити перерахунок пенсії, виходячи із розміру 90% із врахуванням інших виплат до заробітної плати за період з березня 2007 року по лютий 2009 року включно, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення, виходячи із розміру 90% від сплаченої заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених за період з 01 березня 2007 року по 28 лютого 2009 року індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові умови відповідно до довідки №02-11-29-16/6390 від 26.10.2015 року. Крім того, зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати пенсію виходячи із розміру 90% від сплаченої заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених в 2007-2009 роках премій, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові питання і стягнути різницю між сплаченою та нарахованою пенсією з моменту її призначення по час перерахунку.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що починаючи з 11.03.2009 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці та отримує пенсію згідно з Законом України «Про державну службу».
05.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням інших виплат відповідно до довідки №02-11-29-16/6390 від 26.10.2015 року.
Згідно з листом від 13.11.2015 року №210/К-2 у задоволенні заяви відповідачем було відмовлено. На переконання позивача, така відмова є неправомірною.
У звязку з цим позивач звернулась до суду з цим адміністративним позовом.
Відповідач подав заперечення на позов.
Дослідивши докази та надавши їм належну правову оцінку, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Позивач, починаючи з 11.03.2009 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці та отримує пенсію згідно з Законом України «Про державну службу».
05.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням інших виплат відповідно до довідки №02-11-29-16/6390 від 26.10.2015 року.
Згідно з листом від 13.11.2015 року №210/К-2 у задоволенні заяви відповідачем було відмовлено. При цьому вмотивовуючи свою відмову відповідач послався на положення ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років державній службі та інших надбавок.
Положеннями частин 2-3 статті 2 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Зазначеним положенням Закону кореспондують п.2.2.2, п.2.2.3, п. 2.3.2 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713, де вказано, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, відсоткові або комісійні винагороди, виплачені додатково до тарифної ставки (окладу, посадового окладу), винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.
Також, згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань а також інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Водночас, як вбачається з довідки Державної фінансової інспекції у Вінницькій області матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація виплачена позивачу за період з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року становили 11 211,00 грн. При цьому на всі зазначені виплати було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в України ґрунтується на принципах, згідно з яким ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно ця норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти в межах повноважень і в спосіб, які передбачені законодавством України.
Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України види і форми пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Відповідно до частини 1 ст. 5 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції України та Законів.
Відтак відповідач при перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 зобов'язаний був врахувати всі види оплати праці, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до розділу 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 21.11.2005 року №22-1, затвердженим днем звернення за перерахунком пенсії, проведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Позивач звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про перерахунок пенсії 05.11.2015 року.
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, а тому слід визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, з моменту її звернення до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці з вказаною заявою.
Керуючись ст.ст.10,11,71,86, 93,99,159-163, 183-2 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи із розміру 90% із врахуванням інших виплат до заробітної плати за період з березня 2007 року по лютий 2009 року включно.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.11.2015 року, виходячи із розміру 90% від сплаченої заробітної плати з врахуванням нарахованих та виплачених за період з 01 березня 2007 року по 28 лютого 2009 року індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові питання відповідно до довідки №02-11-29-16/6390 від 26.10.2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці виплачувати пенсію виходячи із розміру 90% від сплаченої заробітної плати із врахуванням нарахованих та виплачених в 2007-2009 роках, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові питання і стягнути різницю між сплаченою та нарахованою пенсією з 05.11.2015 року.
В решті вимог адміністративного позову відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанову суду допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя