Постанова № 56005353, 18.02.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.02.2016
Номер справи
345/335/16-а
Номер документу
56005353
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/335/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.02.2016 м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі

Головуючого судді Л.Б.Юрчака

секретаря Пукіш В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі провизнання неправомірними діїУПФУ в Калуші та Калуському районі щодо перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання дій управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує тим, що з 2012 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі як пенсіонер і отримує пенсію по віку посадової особи місцевого самоврядування. Стаж служби в органах місцевого самоврядування становить більше 10 років і пенсія була призначена виходячи із розміру 80% від заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування. В листопаді 2014 року вона звернулась в суд із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі з вимогою провести перерахунок пенсіїз 01.08.2012 р. і включити до заробітку, з якого обчислювалась пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Постановою Калуського міськрайонного суду від 05.12.2014р. позов задоволено частково. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015 р. рішення Калуського міськрайонного суду скасовано та ухвалено нове, згідно якого дії управління ПФУ визнано незаконними та зобов'язано починаючи з 19.05.2014 р. здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно доЗУ «Про державну службу»з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально побутових питань та індексації заробітної плати.

20.01.2016 р. вона звернулась до відповідача із заявою, в якій просила повідомити про проведений перерахунок.

З отриманих документів їй стало відомо, що при проведенні перерахункупенсії враховано 70% від суми заробітної плати, з якої проводився розрахунок пенсії, а не 80% , як при призначенні, оскільки 05.07.2012 р. було прийнятоЗакон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

З такими діями управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районіне погоджується і вважає їх незаконними, оскільки відповідно до ст.22,64 Конституції Україниправо на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі іЗаконом України « Про державну службу» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. ІІри проведенні їй перерахунку пенсії УПФ України в м. Калуші та Калуському районі повинно було застосувати положення ст. 37 «Про державну службу» в редакції , яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до п.2 розділу 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 05.07.2012р., якщо внаслідок прийняття цього Закону розмірпенсії зменшується,пенсіявиплачуєтьсявранішевстановленому розмірі.

Тому просить постановити рішення, яким визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Кзлуському районі щодо проведення їй перерахунку та зменшення пенсійних виплат з 80% до 70% від суми її заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесокназагальнообов'язковедержавнесоціальнестрахуваннята страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування й зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі провести їй перерахунок пенсії з урахуванням 80% від сумизаробітної плати, з якої було сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне та соціальне страхування, з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань починаючи з 19.05.2014р.

Позивачка в судове засідання не з»явилася, однак подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, просить їх задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, подав до суду письмове заперечення на позов, просить справу слухати у його відсутності , в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов слід задовольнити , виходячи з наступних підстав.

Позивачка з 2012 року знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районіі отримувала пенсію відповідно доЗакону України "Про державну службу"в розмірі 80 відсотків суми її посадовогоокладу з урахуванням надбавок, передбаченихЗаконом "Про державну службу".

Постановою Львівського апеляційного адміністративногосудувід 24 березня 2015 року, яка набрала законної сили, визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області щодо не включення ОСОБА_1до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати під час обчислення-пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районіІвано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію відповідно доЗакону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з 19 травня 2014 рокута виплатити недоплачену пенсію. ( а.с.4-7).

У січні 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови суду і отримала відповідь, що їй здійснено перерахунок пенсії з урахуванням виплат зазначених в постанові Львівського апеляційного адміністративногосудувід 24.03.2015 р., однак вказаний перерахунок здійснено виходячи з 70% місячного заробітку ( а.с.8).

Відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу", №3723-XII(в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

Саме із зазначених норм закону позивачу, як державному службовцю нарахована та виплачувалась пенсія.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни доЗакону України "Про державну службу".

Так, відповідно до ч. 1ст. 37Закону України "Про державну службу"в редакціїЗакону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні"пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, з 1 квітня 2014 року положення ч. 1ст. 37 Закону України "Про державну службу"щодо призначення пенсії державним службовцям у розмірі 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв»язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулюєст. 37-1 Закону України "Про державну службу",положення якої щодо перерахунку пенсії у зв»язку із прийняттямЗакону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні"змін не зазнали.

Згідно з приписамист. 37-1 Закону України "Про державну службу"у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюєтьсявиходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади тарангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. ВнесеніЗаконом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні"зміни дост. 37 Закону України "Про державну службу"щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до ч. 1, 2ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.

Таким чином суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення із врахуванням ст.. 99 КАС України, перерахунок та виплату пенсії слід провести з 03.08.2015 р.

Враховуючи вищевикладене та керуючисьст.37,37-1 Закону України «Про державну службу»,Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.ст.1,2,5,11,71,72,122,159-163,167,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити. Визнати дії Управління Пенсійного фонду України вм. Калуші та Калуському районі щодо перерахунку та зменшення пенсійних виплат ОСОБА_1, з 80% до 70% від суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 80% від суми її заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, із врахуванням фактично отриманих нею сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок та страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 3 серпня 2015 року

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд протягомдесятиднів з часу її отримання.

СУДДЯ: