Постанова № 55997955, 22.02.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
22.02.2016
Номер справи
263/11007/15-а
Номер документу
55997955
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №263/11007/15-а

Провадження №2-а/263/4/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2016 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Турченка О.В., при секретарі Грачовій О.Ю., розглянувши у письмовому провадженні у м. Маріуполі адміністративну справу за позовом громадської організації «Ініціативна група «Разом» до Маріупольської міської ради про визнання недійсним рішення та його скасування,

В С Т А Н О В И В:

ГО «Ініціативна група «Разом» звернулась до суду з даним позовом, посилаючись на те, що у серпні 2015 року стало відомо про існування рішення Маріупольської міської ради №6/8-596 від 21.06.2011 року, пунктом 6 якого було затверджено перелік відомостей та документів, які складають службову таємницю. Вважає, що це рішення грубо порушує права громадян м. Маріуполя на доступ до публічної інформації, а тому просить суд його скасувати в цій частині.

Представник позивача у судове засідання надала заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, позов підтримала повністю і просила його задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_1 також надала заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги не визнала, оскільки вважає, що позивачем не зазначено, які саме права громадян були порушенні прийнятим рішенням. Окрім того, не зазначено норми законодавства, що були порушені Маріупольською міською радою при прийнятті оскаржуваного рішення, тому що перелік службової інформації нормативно взагалі не визначений. Також у своїх запереченнях зазначила, що позивачем пропущений 6-місячний строк звернення до суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Відповідно до статті 20 та 21 Закону України "Про інформацію", зокрема, за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).

Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (частина перша). Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (частина друга).

Пунктом 3 частини першої статті 6 Закону №2939-VI встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є службова інформація.

Згідно зі статтею 9 Закону №2939-VI відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація: що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень (пункт 1); зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці (пункт 2).

Будь-яким нормативно-правовим актом не визначений точний або примірний перелік інформації, що відноситься до службової, дане питання вирішується кожним органом самостійно.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, згідно п.6 рішення Маріупольської міської ради №6/8-596 від 21 червня 2011 року «Про заходи з реалізації Закону України «Про доступ до публічної інформації» (із змінами, внесеними рішеннями Маріупольської міської ради №6/27-3172 від 16.04.2013 р. та №6/47-5283 від 21.04.2015 р.) затверджений Перелік відомостей та документів, що складають службову інформацію (додаток 5), а саме:

-розпорядження міського голови, розпорядження (накази) керівників самостійних виконавчих органів міської ради;

-розділи (частини) Генерального плану міста Маріуполя, які містять державну таємницю, інформацію з обмеженим доступом;

-доповідні та пояснювальні записки;

-висновки (зауваження) щодо проектів рішень міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови;

-внутрішня службова переписка (запити, відповіді на них, інформаційні та довідкові матеріали, інформація до особистого прийому);

-рекомендації;

-телефонограми;

-протоколи робочих та оперативних нарад;

-запити правоохоронних та контролюючих органів та відповіді на них;

-листи узгодження до проектів рішень та розпоряджень;

-інформація у сфері звязку, інформаційно-телекомунікаційних та компютерних мереж.

За висновком суду, оскаржуваний Перелік за змістом повністю відповідає статті 9 Закону №2939-VI, якою передбачено, що до службової інформації може належати, зокрема, інформація, що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто, протягом розумного строку.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення в частині п.6 Переліку відомостей та документів, що складають службову інформацію, розпорядником якої є Маріупольська міська рада, прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчиненні дії), а тому позовні вимоги ГО «Ініціативна група «Разом» є недоведеними та такими, що задоволенню не підлягають.

Окрім того, відповідно до ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Тобто право на позов має особа, конкретні права, свободи або інтереси якої безпосередньо порушені.

Разом з тим ГО «Ініціативна група «Разом» не доведено належними доказами, що оскаржуване рішення відповідача призвело до звуження обсягу, зменшення чи обмеження існуючих її прав. Європейський суд з прав людини в своїй практиці (рішення від 9 жовтня 1979 року в справі Ейрі (пункт 24), рішення від 13 травня 1980 року в справі Артіко проти Італії (пункт 35), рішення від 30 травня 2013 року в справі ОСОБА_2 проти України (пункт 32)) визначає, щоКонвенція про захист прав людини і основоположних свобод, на яку посилається позивач,призначена для гарантування не теоретичних або примарних прав, а прав практичних та ефективних. Проте імовірність виникнення ситуації порушення прав громадян міста Маріуполя на одержання певної інформації в майбутньому не може слугувати достатньою підставою для висновку про необхідність захисту цього примарного права.

Щодо строків звернення до адміністративного суду, то суд вважає що позивачем дотримано встановленого частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячного строку, оскільки про оскаржуване рішення ГО «Ініціативна група «Разом» дізналось у серпні 2015 року в ході розгляду іншої адміністративної справа, водночас до суду з даним позовом звернулась у вересні 2015 року. При цьому судом взято до уваги ту обставину, що рішення Маріупольської міської ради №6/8-596 від 21.06.2011 року хоча й доступне для ознайомлення на офіційному веб-сайті відповідача, але без зазначення дати його оприлюднення, що є порушенням вимог ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6-9, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову громадської організації «Ініціативна група «Разом» до Маріупольської міської ради про визнання недійсним рішення та його скасування відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя О.В.Турченко