Постанова № 55996018, 22.02.2016, Шполянський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
22.02.2016
Номер справи
710/1192/15-а
Номер документу
55996018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 710/1192/15-а

провадження № 2-а/710/1/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.02.2016 року Шполянський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого судді КРАВЧУКА В.М.

за участю секретаря ТКАЧЕНКО В.Б.

представників відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шпола Черкаської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Звенигородської міської ради, міського голови ОСОБА_4 про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень неправомірною, отримання грошових винагород до зарплати за неналежне, недобросовісне виконання своїх обов'язків, за бездіяльність та зобов'язання розглянути заяву на пленарному засіданні сесії міської ради в порядку передбаченому Законом з прийняттям належного рішення та скасування рішення міської ради №39-4/VІ від 31.01.2014 року та №52-16/ VІ від 23.01.2015 року в частині надбавок, -

в с т а н о в и в:

Позивачка ОСОБА_3 звернулася в суд з адміністративним позовом, який підтримала в судовому засіданні і просила зобов'язати міського голову ОСОБА_4 та Звенигородську міську раду вчинити дії: підготувати до розгляду та подати на розгляд черговій сесії міської ради «Положення про порядок відчуження та списання майна, що є спільною, комунальною власністю територіальної громади міста Звенигородка» від 09.09.2013 р., яке було підставою для прийняття спірного діючого рішення міської ради №49-15/VІ від 29.10.2014 р.; зобов'язати міського голову ОСОБА_4 та Звенигородську міську раду вчинити дії: внести зміни в діюче рішення міської ради №49-15/VІ від 29.10.2014 р. та викласти в наступній редакції: в заголовку «Про розгляд «Положення про порядок відчуження та списання спільного, комунального майна міста», в преамбулі «Розглянувши пропозиції постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства» щодо розгляду та затвердження «Положення про порядок відчуження та списання майна, що є спільною, комунальною власністю територіальної громади міста Звенигородка» з додатками від 09.09.2013 р.», керуючись ч. 3, ч. 4, ч. 5 ст. 16, ст. 17, ст. 25, п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила: 1) в 30-ти денний термін (вказати конкретну посаду, прізвище, ініціали посадовця/посадовців, який/які будуть готувати до розгляду) підготувати до розгляду та подати на розгляд на черговій сесії міської ради «Положення про порядок відчуження та списання майна, що є спільною, комунальною власністю територіальної громади міста Звенигородка» з додатками від 09.09.2013 р. та прийняти належне законне рішення в порядку передбаченому Законом), 2) згідно п. 5 ч. 3 ст. 50 ЗУ «Про місцеве самоврядування» контроль за виконанням рішення покласти на секретаря міської ради ОСОБА_2 та згідно рекомендації постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства від 09.09.2013 р. - на ОСОБА_3 - секретаря постійної комісії; зобов'язати міського голову та Звенигородську міську раду в рішенні міської ради обов'язково включати терміни виконання прийнятого рішення, при посиланні на статті чинного законодавства - в рішенні міської ради вказувати пункти, частини статей Законів України, на які посилається міська рада, приймаючи конкретне рішення; визнати протиправною бездіяльність Звенигородської міської ради в невиконанні рішення №49-15/VІ від 29.10.2014 р. «Про розробку «Положення…»; визнати протиправною бездіяльність Звенигородського міського голови ОСОБА_4 в невиконанні рішення №49-15/VІ від 29.10.2014 р. «Про розробку «Положення…»; скасувати рішення Звенигородської міської ради №52-16/ VІ в частині надбавок (п. 2, п. 3, п. 4, п. 7) від 23.01.2015 р.

Позовні вимоги позивачка мотивувала тим, що вона є депутатом Звенигородської міської ради та секретарем постійної комісії Звенигородської міської ради шостого скликання з питань житлово-комунального господарства, тобто є представником інтересів всієї територіальної громади міста. 29 жовтня 2014 року на пленарному засіданні сесії міської ради вона поставила на порядок денний питання про розгляд проекту «Положення про порядок відчуження та списання майна, що є спільною комунальною власністю територіальної громади міста Звенигородка» та запропонувала його депутатам міської ради для розгляду та затвердження. Цей проект Положення комісія розробила та надала міському голові 09.09.2013 року. Законних підстав відмовити в розгляді створеного комісією Положення не було. За внесення вказаного питання на порядок денний та його розгляд депутатами було схвалено та більшістю голосів прийнято. На сесії розглядалось Положення, яке розробила профільна комісія ЖКГ і подала ще в 2013 році, однак в тексті рішення сесії вказана змінена назва Положення, мова йде про розробку іншого Положення з незрозумілих причин, так як вказане в рішенні Положення комісією ЖКГ не розроблялось. Законної підстави для прийняття іншого формулювання Положення, яке вказане в спірному рішенні не існує. Рішення міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень, однак таких дій міським головою по спірному питанню не було здійснено, тому вона вважає бездіяльність міського голови протиправною. Також міським головою не було забезпечено виконання прийнятого сесією міської ради рішення. Крім того, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради. Однак, пленарне засідання 49 сесії міської ради 29.10.2014 року проводив секретар Звенигородської міської ради ОСОБА_2, не маючи на це жодних правових підстав. Депутатам на сесії не оголошувались підстави, згідно яких секретар міської ради зобов'язаний був виконувати повноваження міського голови - проводити пленарне засідання та бути головуючим на сесії. Таким чином, вона вважає, що законних підстав не вносити в листопаді - грудні 2014 року, січні 2015 року на порядок денний питання щодо Положення про порядок відчуження та списання майна, що є комунальною власністю територіальної громади міста Звенигородка і перебуває на балансі комунальних підприємств, засновником яких є Звенигородська міська рада, у міського голови, секретаря міської ради та у міської ради не було. Враховуючи вказані обставини, вона вимушена була звернутися до суду з даним позовом, який підтримала в судовому засіданні і просила його задоволити в повному обсязі.

Представник Звенигородської міської ради позов не визнала і пояснила, що на пленарному засіданні сесії Звенигородської міської ради, яке відбулося 29.10.2014 року було прийнято рішення №49-15/VІ «Про розробку «Положення…», метою якого була підготовка до розгляду та подання на розгляд сесії міської ради «Положення про порядок списання майна, що є комунальною власністю територіальної громади м. Звенигородка і перебуває на балансі комунальних підприємств, засновником яких є Звенигородська міська рада». Відповідно до даного рішення апаратом виконавчого комітету міської ради було розроблене відповідне положення, під час розробки якого було вирішено змінити назву, а саме: «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка». Апаратом виконавчого комітету Звенигородської міської ради був підготовлений аналіз регуляторного впливу проекту регуляторного акта - рішення Звенигородської міської ради «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка». 14 листопада 2014 року в суспільно - інформаційному тижневику «Шевченків край» було опубліковано повідомлення про оприлюднення регуляторного акта. 15 грудня 2014 року термін прийому зауважень та пропозицій щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу був вичерпаний. 27 лютого 2015 року на черговій сесії міської ради було розглянуте питання «Про затвердження «Положення…», за результатами розгляду якого було одноголосно прийняте рішення сесії Звенигородської міської ради №53-37/VІ від 27.02.2015 «Про затвердження «Положення…». На даному пленарному засіданні була присутня позивач ОСОБА_3, яка проголосувала за прийняття вказаного рішення. Таким чином, апаратом виконавчого комітету Звенигородської міської ради були дотримані всі вимоги чинного законодавства при прийнятті регуляторного акта. Щодо вимог позивачки про скасування рішення Звенигородської міської ради №52-16/VІ від 23.01.2015 р. в частині надбавок, то вони є безпідставними і необґрунтованими, поскільки рішення Звенигородської міської ради №52-16/ VІ від 23.01.2015 р. «Про затвердження штатного розпису працівників апарату виконавчого комітету Звенигородської міської ради, встановлення надбавки за інтенсивність, преміювання та надання матеріальної допомоги на 2015 рік» прийнято на пленарному засіданні міської ради у відповідності до чинного законодавства, а саме: Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Постанови КМУ від 09.03.2006 №268 «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». В зв'язку з цим, вона вважає вимоги позивачки необґрунтованими та безпідставними, тому просила в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Представник міського голови позов не визнав і просив в його задоволенні відмовити, поскільки рішення №49-15/VІ від 29.10.2014 «Про розробку «Положення…» було прийняте у відповідності до вимог чинного на той час законодавства, вимоги про внесення до нього змін є безпідставними, поскільки вказане рішення в повній мірі на даний час виконане, так як було розроблено проект Положення, яке оприлюднювалося в засобах масової інформації, а потім 27 лютого 2015 року на пленарному засіданні чергової сесії було проголосовано і прийнято рішення про затвердження Положення, тому вимоги позивачки є необґрунтованими, безпідставними і задоволенню не підлягають.

Вислухавши позивачку та представників відповідачів, вивчивши письмові матеріали справи, судом встановлено, що на пленарному засіданні сесії Звенигородської міської ради, яке відбулося 29.10.2014 року було прийняте рішення №49-15/VІ «Про розробку «Положення…», яким було вирішено апарату виконавчого комітету міської ради підготувати до розгляду та подати на розгляд на черговій сесії міської ради «Положення про порядок списання майна, що є комунальною власністю територіальної громади м. Звенигородка і перебуває на балансі комунальних підприємств, засновником яких є Звенигородська міська рада», контроль за виконанням рішення покладено на голову постійної комісії міської ради з питань ЖКГ ОСОБА_5 та першого заступника міського голови ОСОБА_6 Відповідно до вказаного рішення апаратом виконавчого комітету міської ради було розроблене відповідне положення, під час розробки якого було вирішено змінити назву Положення, а саме: «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка». У відповідності до ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» рішення Звенигородської міської ради про затвердження розробленого «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка» є регуляторним актом.

Відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» існує процедура прийняття регуляторного акта, а саме: підготовка аналізу регуляторного акта (ст. 8 вказаного Закону); оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій (ст. 9 Закону); прийняття на пленарному засіданні міської ради рішення про схвалення регуляторного акта; офіційне оприлюднення прийнятого регуляторного акту (ст. 12 Закону). Крім того, згідно ст. 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.

На виконання вищевказаних вимог Закону, апаратом виконавчого комітету Звенигородської міської ради був підготовлений аналіз регуляторного впливу проекту регуляторного акта - рішення Звенигородської міської ради «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка».

14 листопада 2014 року в суспільно-інформаційному тижневику «Шевченків край» було опубліковано повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка», з метою обговорення та одержання зауважень і пропозицій. В повідомленні також зазначалося про те, що зауваження та пропозиції приймаються протягом одного місяця з дня оприлюднення проекту регуляторного акту та аналізу регуляторного впливу поштою на адресу розробника регуляторного акту.

12 листопада 2014 року на офіційному сайті Звенигородської міської ради у розділі «Регуляторна політика», підрозділ «Проекти регуляторних актів» був оприлюднений аналіз регуляторного впливу проекту регуляторного акта - рішення Звенигородської міської ради «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м.Звенигородка», проект рішення міської ради «Про затвердження «Положення…» та саме «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка».

15 грудня 2014 року термін прийому зауважень та пропозицій щодо проекту регуляторного акту та відповідного аналізу регуляторного впливу закінчився, однак будь-яких зауважень, заперечень чи пропозицій від позивачки ОСОБА_3 не надходило, що не заперечувалося особисто позивачкою в судовому засіданні.

На черговій сесії Звенигородської міської ради, яка відбулася 27 лютого 2015 року було розглянуте питання «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка», за результатами розгляду якого було одноголосно прийняте рішення сесії Звенигородської міської ради №53-37/VІ від 27.02.2015 «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка». На даному пленарному засіданні була присутня позивачка ОСОБА_3, яка також проголосувала «за» прийняття рішення, що не заперечувалося позивачкою в судовому засіданні.

На виконання вимог ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» рішення Звенигородської міської ради №53-37/VІ від 27.02.2015 «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м.Звенигородка» було опубліковане 06 березня 2014 року в суспільно-інформаційному тижневику «Шевченків край» №18-19. Крім того, вказане рішення і Положення 06 березня 2014 року було розміщено на офіційному сайті Звенигородської міської ради в розділі «Документи», підрозділ «Рішення міської ради».

Таким чином, дослідивши процедуру прийняття рішення «Про затвердження «Положення…» вбачається, що апаратом виконавчого комітету Звенигородської міської ради були дотримані всі вимоги чинного законодавства при прийнятті регуляторного акта, а саме: рішення Звенигородської міської ради №53-37/VІ від 27.02.2015 «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка».

Отже, враховуючи, що процедура прийняття рішень №49-15/VІ від 29.10.2014 та №53-37/VІ від 27.02.2015 на сесіях Звенигородської міської ради не була порушена, після прийняття рішення №49-15/VІ від 29.10.2014 «Про розробку «Положення…» було розроблено проект Положення, який оприлюднювався в офіційному виданні та надавався термін для подання зауважень і пропозицій, після чого питання про затвердження Положення було винесено 27 лютого 2015 року на порядок денний чергової сесії міської ради, на пленарному засіданні якої було прийнято рішення №53-37/VІ від 27.02.2015 «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Звенигородка», тому бездіяльність Звенигородського міського голови та Звенигородської міської ради відсутня.

Що стосується вимог позивачки про скасування рішення Звенигородської міської ради №52-16/VІ від 23.01.2015 р. в частині надбавок, слід зазначити, що на 52 сесії Звенигородської міської ради Черкаської області VІ скликання 23 січня 2015 року було прийнято рішення «Про затвердження штатного розпису працівників апарату виконавчого комітету Звенигородської міської ради, встановлення надбавки за інтенсивність, преміювання та надання матеріальної допомоги на 2015 рік». Вказане рішення прийняте у відповідності до вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Постанови КМУ від 09.03.2006 №268 «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Будь-яких порушень прийняття вказаного рішення в судовому засіданні не було встановлено, тому підстави для скасування рішення в частині встановлення надбавок відсутні.

Заслухавши пояснення позивачки та представників відповідачів, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши та оцінивши їх у єдності і сукупності, враховуючи, що процедура прийняття регуляторного акта рішення Звенигородської міської ради «Про затвердження «Положення про порядок списання майна (способом ліквідації, безоплатної передачі, відчуження), яке належить до комунальної власності територіальної громади м.Звенигородка» не була порушена та проведена у відповідності до вимог чинного законодавства, позивачкою не заявлялися зауваження та пропозиції у встановлений термін після оприлюднення проекту Положення, нею було проголосовано «за» прийняття рішення про затвердження вказаного «Положення…», тому в зв'язку з дотримання вимог чинного законодавства під час процедури прийняття регуляторного акта бездіяльності міської ради та міського голови не вбачається, законні підстави для скасування рішення Звенигородської міської ради №52-16/VІ від 23.01.2015 р. в частині надбавок відсутні, тому виходячи з встановлених судом обставин і визначених відповідно до них правовідносин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Постанови КМУ від 09.03.2006 №268 «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», керуючись ст.ст. 6, 17, 71, 160-163, 186 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Звенигородської міської ради, міського голови ОСОБА_4 про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень неправомірною, отримання грошових винагород до зарплати за неналежне, недобросовісне виконання своїх обов'язків, за бездіяльність та зобов'язання розглянути заяву на пленарному засіданні сесії міської ради в порядку передбаченому Законом з прийняттям належного рішення та скасування рішення міської ради №39-4/VІ від 31.01.2014 року та №52-16/ VІ від 23.01.2015 року в частині надбавок - відмовити.

Повний текст постанови проголошено 22.02.2016 р. о 16-30 год. в приміщенні залу судових засідань №1 Шполянського районного суду Черкаської області.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Суддя В.М.Кравчук