Ухвала суду № 55989669, 17.02.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2016
Номер справи
646/13170/15-а
Номер документу
55989669
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2016 р.Справа № 646/13170/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Сукач Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Червонозаводського районного суду м. Харкова від 09.12.2015р. по справі № 646/13170/15-а

за позовом ОСОБА_3

до Харківської митниці Державної фіскальної служби України

про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил,

ВСТАНОВИЛА:

09 грудня 2015 року постановою Червонозаводського районного суду міста Харкова у задоволенні позову ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови Харківської митниці Державної фіскальної служби у справі про порушення митних правил №228/80700/15 від 22 вересня 2015 року за статтею 485 Митного кодексу України у відношенні ОСОБА_3 - відмовлено.

ОСОБА_3, не погодившись із вказаним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом матеріального та процесуального права, не з'ясування всіх обставин, що мають значення для справи, просив постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи заявлені у апеляційній скарзі вимоги, вказує, що об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України, у діях позивача, як директора ПП "Спецімпекс", відсутня. Зазначає, що випуск у вільний обіг товарів за електронною митною декларацією №807100000/2014/000193 від 05.01.2015 року було здійснено без надання гарантій зобов'язань перед органами доходів і зборів відповідно до розділу Х Митного кодексу України. За таких умов і строк дій вказаних гарантій у 90 календарних днів у спірних правовідносинах застосуванню не підлягає, чому судом першої інстанції не було надано належної оцінки.

Звертає увагу суду також на той факт, що митна декларація №807100000/2014/000193 від 05.01.2015 року була заповнена у відповідності до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №651, відомості у графах 47 та 48 зазначались з огляду на недоліки програмного забезпечення, які не дозволяють декларанту при оформленні митної декларації залишити деякі графи незаповненими. Наведені обставини призвели до покладення на позивача обов'язку, що у спірних правовідносинах відсутній, а саме - сплата різниці між сумами платежів, нарахованих згідно митною вартістю, визначеною декларантом, та митною вартістю, визначеною митним органом.

Вважає, що контролюючим органом також було порушено передбачений чинним законодавством порядок стягнення митних платежів після завершення митного оформлення в частині направлення на адресу ПП "Спецімпекс" податкового повідомлення-рішення.

Харківська митниця Державної фіскальної служби у письмових запереченнях просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін. Вказує, що серед іншого графа 47 електронної митної декларації (далі - ЕМД) №807100000/2015/000193 від 05.01.2015 року була заповнена декларантом ПП "Спецімпекс" самостійно. Дані, внесені до такої декларації, в силу норм частини 8 статті 264 Митного кодексу України, визнаються фактами, що мають юридичне значення. Отже, у ПП "Спецімпекс" виникло зобов'язання щодо сплати усіх митних платежів згідно ЕМД №807100000/2015/000193 від 05.01.2015 року, в тому числі і різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною органом доходів і зборів.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 05.01.2015 року уповноваженою особою ПП "Спецімпекс" до митного оформлення подано електронну митну декларацію (далі по тексту - ЕМД) № 807100000/2015/000193 на товар: "Неткані листи, виготовлені з хімічних синтетичних волокон".

За вказаною митною декларацією Харківською митницею ДФС прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 807000011/2015/000056/1 від 05.01.2015 року, яким збільшено митну вартість задекларованого товару.

22 вересня 2015 року Харківською митницею ДФС винесено постанову у справі про порушення митних правил №228/80700/15, якою директора ПП "Спецімпекс" ОСОБА_3, визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.485 МК України, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 36864,90 грн. (а. с.9).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що звільнення особи, відповідальної за сплату митних платежів, від надання фінансової гарантії як забезпечення сплати митних платежів, відповідно до положення ч. 6 ст. 307 МК України, звільняє цю особу саме від внесення коштів на відповідний рахунок або в касу органу доходів і зборів (грошової застави), та жодним чином не звільняє від належного та вчасного виконання обов'язку зі сплати митних платежів, а відтак оскаржувана постанова є винесеною у відповідності до норм чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, третьої статті 7 Митного Кодексу України, державна митна справа охоплює встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів тощо.

Переміщення товарів через митний кордон України, пред'явлення їх відповідним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, регламентуються митними правилами (пункт 28 частини першої статті 4 Кодексу).

Особи, які переміщують товари на митну територію України, повинні дотримуватися митних правил, визначених у Кодексі; за порушення (недотримання) цих правил у Кодексі передбачено адміністративну відповідальність.

Так, відповідно ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Згідно п. 1, п. 4 ч. 1 ст. 266 МК України, декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; у випадках, визначених цим Кодексом та ПК України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 271 Митного Кодексу України, мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Пунктом 1 ч.1 ст.276 МК України передбачено, що платником мита є, зокрема, особа, яка ввозить товари на митну територію України чи вивозить товари з митної території України у порядку та на умовах, встановлених цим Кодексом.

А також, відповідно до п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування податком на додану вартість платником податку є зокрема особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до МК України.

Згідно п. 206.1 ст. 206 Податкового кодексу України, під час ввезення товарів на митну територію України суми податку на додану вартість підлягають сплаті до державного бюджету платниками податку до/або на день подання митної декларації безпосередньо на єдиний казначейський рахунок, крім операцій, за якими надається звільнення (умовне звільнення) від оподаткування.

Відповідно до ч. З ст. 75 Митного Кодексу України, для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна серед; іншого сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту.

Відповідно до ст. 278 МК України, датою виникнення податкових зобов'язань із сплати мита у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання органом доходів і зборів у випадках, визначених цим Кодексом та законами України.

Внесення відомостей до митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа здійснюється відповідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, який визначає правила заповнення граф митних декларацій на бланках єдиного адміністративного документа форми МД-2 (далі - Порядок № 651), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №651, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 року за № 1372/21684.

Відповідно до п.п. 3.3 Порядку № 651, графи А, С, D/J, Е/j, F, G, I МД паперового примірника МД та її електронної копії або електронної МД заповнюється посадовими особами митних органів. Інші графи МД заповнюються Декларантом.

Зазначена митна декларація заповнена відповідно до Порядку № 651, отже, як вбачається з матеріалів справи, саме декларантом внесено відомості, зазначені у графах:

9 - "Особа, відповідальна за фінансове врегулювання" - ПП "Спецімпекс";

47 - "Нарахування платежів" - графа заповнюється у разі сплати (необхідності застосування заходів забезпечення сплати відповідно до розділу X МК України) митних платежів;

48 - "Відстрочення платежів" - 27.04.2015.

З викладеного вбачається, що саме Декларантом ПП "Спецімпекс" самостійно зазначено у графі 47 ЕМД № 807100000/2015/000193 від 05.01.2015 року відомості щодо митних платежів, які підлягають сплаті ПП " Спецімпекс" за товар, випущений у вільний обіг. Зокрема, декларантом визначено суму митних платежів, обчислену згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, яка складає 14817,08 грн.; суму митних платежів, обчислену згідно з митною вартістю товарів, визначеною Харківською митницею ДФС, яка складає 27105,38 грн.; а також різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною Харківською митницею ДФС, яка складає 12288,30 грн.

Відповідно до ч. 7 ст. 55 Митного Кодексу України, у випадку незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів орган доходів і зборів за зверненням декларанта або уповноваженої ним особи випускає товари, що декларуються, у вільний обіг за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю цих товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною органом доходів і зборів, шляхом надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу.

Строк дії таких гарантій не може перевищувати 90 календарних днів з дня випуску товару.

Судовим розглядом встановлено та не спростовано позивачем, що товар згідно ЕМД №807100000/2015/000193 від 05.01.2015 року було випущено в обіг саме у відповідності до частини 7 статті 55 МК України з огляду на той факт, що ПП "Спецімпекс" було не згодне з Рішенням про коригування митної вартості товарів від 05.01.2015 року №807000011/2015/000056/1.

Відповідно до частини 1 статті 305 МК України, у випадках, визначених цим Кодексом, виконання зобов'язань осіб, що випливають з митних процедур, забезпечуються шляхом надання органам доходів і зборів забезпечення сплати митних платежів у способи, передбачені для відповідної митної процедури.

За змістом частини 1 статті 309 МК України, забезпечення сплати митних платежів фінансовою гарантією здійснюється у таких формах: 1) надання фінансової гарантії, виданої гарантом (гарантія, що надається у вигляді документа); 2) внесення коштів на відповідний рахунок або в касу органу доходів і зборів (грошова застава).

З викладеного вбачається, що звільнення ПП "Спецімпекс" від надання фінансової гарантії як забезпечення сплати митних платежів, відповідно до положення ч. 6 ст. 307 МК України, звільняє таку особу від внесення коштів на відповідний рахунок або в касу органу доходів і зборів (грошової застави), та жодним чином не звільняє від належного та вчасного виконання обов'язку зі сплати митних платежів, самостійно задекларованих у ЕМД.

Отже, позивач, як відповідальна особа, мав сплатити у строк, визначений законом та зазначений у графі 48 ЕМД № 807100000/2015/000193 від 05.01.2015 року, різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товару, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товару, визначеною митницею, однак вказаного обов'язку не виконав.

Відповідно до ст. 319 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 485 МК України, передбачено адміністративну відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплату митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність в діях позивача складу правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, оскільки ОСОБА_3, перебуваючи на посаді директора ПП Спецімпекс", вчинив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, які полягали у несплаті митних платежів у строк, встановлений законом, що спричинило недобори митних платежів на загальну суму 12288,30 грн.

Доводи апеляційної скарги про те, що випуск у вільний обіг товарів за електронною митною декларацією №807100000/2014/000193 від 05.01.2015 року було здійснено без надання гарантій зобов'язань перед органами доходів і зборів відповідно до розділу Х Митного кодексу України, є необґрунтованими.

Відповідно до ч. 7 ст. 55 Митного Кодексу України, у випадку незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів орган доходів і зборів за зверненням декларанта або уповноваженої ним особи випускає товари, що декларуються, у вільний обіг за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю цих товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною органом доходів і зборів, шляхом надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу.

За змістом частини 7 статті 55 МК України, суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності гарантує відповідно до порядку, передбаченого розділом Х МК України, саме сплату різниці між сумою митних платежів.

Згідно частини 9 статті 309 МК України, завершення оформлення митної декларації або документа контролю за переміщенням товарів є підтвердженням прийняття фінансової гарантії як забезпечення виконання зобов'язань перед органами доходів і зборів.

Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось позивачем, що у графі 47 ЕМД №807100000/2015/000193 від 05.01.2015 року ПП "Спецімпекс" самостійно визначено в тому числі різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною Харківською митницею ДФС, яка складає 12288,30 грн. У графі 48 зазначеної ЕМД також визначено кінцевий термін дії гарантії щодо сплати митних платежів, в тому числі різниці між сумами митних платежів, зазначеної у графі 47 ЕМД, - 03 квітня 2015 року.

Тобто, сам факт оформлення ПП "Спецімпекс" ЕМД №807100000/2015/000193 від 05.01.2015 року свідчить про зобов'язання забезпечити сплату усіх митних платежів, нарахованих відповідно до цієї ЕМД.

Посилання представника позивача в суді апеляційної інстанції на відсутність вини позивача ОСОБА_3, як обов'язкового елементу складу правопорушення митних правил, оскільки він не заповнював графу 48 ЕМД №807100000/2015/000193, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки відповідно до договору №55-ДФТ від 18.07.2014 року (а.с.110-112), ПП "Спецімпекс" згідно п. 1, 2 уповноважив ТОВ "Франко Трейд" здійснити декларування грузів ПП "Спецімпекс", директором якого є позивач, та згідно п.2.2.2 договору позивач взяв на себе зобов'язання самостійно сплачувати всі митні платежі та несе всю відповідальність за повноту їх сплати.

Крім того, згідно п. 4.2.1 вищезазначеного договору, ПП "Спецімпекс" несе повну матеріальну та правову відповідальність, яка визнається в безспірному порядку у випадках несвоєчасного або неповного надання виконавцю (ТОВ "Франко Трейд") відомостей, необхідних для оформлення товарів чи інших предметів у митному відношенні, а також надання замовником (ПП "Спецімпекс") або його контрагентом документів, що містять недостовірні чи завідомо неправдиві відомості.

Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Постанову Червонозаводського районного суду м. Харкова від 09.12.2015р. по справі № 646/13170/15-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Сіренко О.І.Судді Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 22.02.2016 р.