ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2016 р.м.ОдесаСправа № 519/1089/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Барановська З.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Градовського Ю.М.,судді -Лукянчук О.В.при секретарі -Величко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Южненського міського суду Одеської області від 19 листопада 2015 року по справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України у м. Южне Одеської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахування та виплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2015 року ОСОБА_5 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позов до управління Пенсійного фонду України у м. Южне Одеської області (надалі - відповідач, УПФ), в якому просив визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахування та виплати пенсії з 01.08.2014 року.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивач звернувся із заявою до УПФ про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Але при переведені позивача з одного виду пенсії на іншій, пенсія була нарахована невірно, оскільки було взято показник середньої заробітної плати не за останні 3 роки та не був зарахований коефіцієнт заробітної плати, відповідно до довідки, за періоди з 01.04.1994 року по 31.12.1999 року.
Ухвалою Южненського міського суду Одеської області від 09.11.2015 року адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 01.08.2014 року по 15.04.2015 року залишено без розгляду, на підставі ст.100 КАС України.
Постановою Южного міського суду Одеської області від 19.11.2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 04.04.2011 року перебуває на обліку в УПФ та отримував пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
25.07.2014 року позивачу виповнилося 60 років, та він набув пенсійного віку.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати та 04.08.2014 року був звільнений.
01.08.2014 року позивач звернувся до УПФ України в м. Южне Одеської області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію за віком.
З 01.08.2014 року позивачу на підставі розпорядження №107902 було проведено перерахунок пенсії в зв'язку з переходом на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що дії УПФ щодо перерахунку пенсії позивача після переходу з одного виду пенсії на інший відповідають вимогам Закону і не порушують права та інтереси позивача.
Колегія суддів погоджується з цим висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон №1058-ІV), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно ч.2 ст.40 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци 2-6 ч.2 ст.40 Закону).
Частиною 4 ст.42 Закону №1058-ІV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Аналіз чинної норми ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Тобто, правила ч.1 ст.40 Закону №1058-ІV при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показниками Ск та К; у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії, а показник К збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.
Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (величина яка діяла в 2010 році), використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону і є величиною постійною та не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Частиною 3 ст.45 цього Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постанові від 31.03.2015 року (справа №21-612а14).
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що доводи позивача про те, що фахівцями УПФ не було зараховано коефіцієнт заробітної плати, відповідно до довідки, за періоди з 01.04.1994 року по 31.12.1999 року, є хибними, оскільки вказана довідка вже врахована при розрахунку стажу при призначенні пенсії позивачу, даний період не враховується при перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - залишити без задоволення, а постанову Южненського міського суду Одеської області від 19 листопада 2015 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 18 лютого 2016 року.
Головуючий суддя:К.В. Кравченко Суддя: Суддя: О.В. Лукянчук Ю.М. Градовський