ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2016 р. Справа № 818/3593/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Федоренко І.М., Медяник А.О.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.11.2015р. по справі № 818/3593/15
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену у листі №7777-66/29-15-СГ від 11.06.2015 року про обов'язкову державну експертизу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 в оренду орієнтовною площею 38,67 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля) для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Басівської сільської ради Сумського району Сумської області; зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 в оренду орієнтовною площею 38,67 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Басівської сільської ради Сумського району Сумської області.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.11.2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги діючого законодавства. Крім того, позивач вказує, що при прийнятті рішення суд першої інстанції керувався законодавством, зокрема, ч.1 ст.150 Земельного кодексу України та ст. 9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації", яким не встановлено обов'язкової державної експертизи проекту землеустрою. Також, на думку скаржника, той факт, що вказана земельна ділянка є цінними грунтами, не є підставою вважати дану земельну ділянку особливо цінною земельною ділянкою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що наказом Головного управління Держземагенства у Сумській області від 13.10.2014року №18-4796/16-14-СГ наданий дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 38,67 га, в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Басівської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.13).
14.10.2014року ОСОБА_2 звернувся до ТОВ "Координат-БС" із заявою про виконання роботи по розробці проекту землеустрою (а.с.11, зворотній бік).
На підставі вказаної заяви, товариством "Координат-БС" був виконаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2.(а.с.8-29).
Відповідно до висновку управління Держземагенства у Сумському районі Сумської області від 09.12.2014 року №7579/01-30, управління погодило проект землеустрою та вважало за можливе відвести в оренду ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 38,6719га, для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля).
Проте, листом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.06.2015 року №7777-66/29-15-СГ відмовлено ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою, на підставі того, що земельна ділянка, яка йому відводиться в оренду, належить до земель агровиробничої групи ґрунтів з шифром 53 д, які відносяться до особливо цінних груп ґрунтів, а тому проект землеустрою підлягає обов'язковій державній експертизі.
Не погодившись з вищезазначеною вимогою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вимога головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладена у листі №7777-66/29-15-СГ від 11.06.2015 року, про обов'язкову державну експертизу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 в оренду орієнтовною площею 38,67 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Басівської сільської ради Сумського району Сумської області, є обґрунтованою, а тому відсутні підстави для її скасування.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 загальною площею 38,6719 га, для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), вказана земельна ділянка є землею агровиробничої групи з шифром 53д, а тому відноситься до особливо цінних ґрунтів (а.с.27-28). Згідно переліку особливо цінних груп ґрунтів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 06.10.2003 № 245 „Про затвердження особливо цінних груп ґрунтів" шифр 53д -це чорноземи типові мало гумусні та чорноземи сильнореградовані середньосуглинкові.
Матеріалами справи, зокрема, висновком управління Держземагенства у Сумському районі Сумської області від 09.12.2014 року №7579/01-30, встановлено, що проект землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_2 земельної ділянки загальною площею 38,6719га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля) було погоджено у встановленому порядку із Управлінням Держземагенства у Сумському районі Сумської області.
Крім того, у вказаному висновку зазначено, що згідно наявного графічного матеріалу, інформації державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6 - зем, яка знаходиться в Управлінні Держземагенства у Сумському районі Сумської області, земельна ділянка не відноситься до земель природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, водного фонду. Існуючих обмежень та сервітутів на земельну ділянку не встановлено. Вказано, що земельна ділянка повинна використовуватись з дотриманням обов'язків власників земельних ділянок та землекористувачів, змісту добросусідства встановлених у статтях 91, 103 Земельного кодексу України; статті 35 закону України «Про охорону земель». (а.с.27 зі звороту та а.с.28).
З матеріалів справи, а саме з листа Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.06.2015 року №7777-66/29-15-СГ, слідує, що відмовляючи в ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, виходило з того, що земельна ділянка з шифром агровиробничих груп "53д" відноситься до особливо цінних ґрунтів, а проекти землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок підлягають обов'язковій державній експертизі.
Відповідно до п. 4 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Пунктом 1 статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Стаття 9 Закону України "Про державну експертизу" містить перелік земель що підлягають обов'язковій державній експертизі, а саме: загальнодержавні й регіональні (республіканські) програми використання та охорони земель; схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць; проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; проекти землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань; технічна документація з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Так, відповідно до ч.1 ст.150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться: у складі земель сільськогосподарського призначення: чорноземи нееродовані несолонцюваті на лесових породах; лучно-чорноземні незасолені несолонцюваті суглинкові ґрунти; темно-сірі опідзолені ґрунти та чорноземи опідзолені на лесах і глеюваті; бурі гірсько-лісові та дерново-буроземні глибокі і середньо глибокі ґрунти; дерново-підзолисті суглинкові ґрунти; коричневі ґрунти Південного узбережжя Криму, дернові глибокі ґрунти Закарпаття; торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини; землі, надані в постійне користування НВАО "Масандра" та підприємствам, що входять до його складу; землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення.
Класифікація ґрунтів за групами здійснюється на підставі даних природно-сільськогосподарського районування території України (ст.179 Земельного кодексу України). Наказом Держкомзему від 06.10.2003 N 245 "Про затвердження переліку особливо цінних груп ґрунтів" визначено склад, кількість та групи ґрунтів кожної провінції України. Документом, що містить різні, в тому числі визначальні для оцінки якості земель, показники ґрунту, є паспорт ґрунту, що складається відповідно до ГОСТ 17.4.2.03-86 "Охрана природы. Почвы. Паспорт почв".
Віднесення земель до особливо цінних відбувається не тільки на підставі їх природних якостей, а й з урахуванням їх використання для певних соціально значимих потреб. Так, особливо цінними є землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів; землі природно-заповідного фонду; землі історико-культурного призначення, які не завжди є цінними з точки зору якості ґрунту.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає безпідставними висновки відповідача про те, що проект відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі, оскільки в судовому порядку зазначений факт встановлено не було. Жодних доказів в обґрунтування необхідності проведення експертизи відповідачем не надано.
Таким чином, судова колегія зазначає, що приймаючи оскаржувану вимогу Головне управління Держгеокадастру у Сумській області діяло всупереч вимог Закону України "Про державну експертизу", Земельного кодексу України, тому остання підлягає скасуванню, а позовні вимоги - частковому задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо обґрунтованості вимоги Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, яка викладена у листі №7777-66/29-15-СГ від 11.06.2015 року.
За таких обставин колегія суддів вважає, що при розгляді справи судом першої інстанції не були дотримані положення ст. 7 та ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України в частині прийняття рішення за наслідками всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18.11.2015р. по справі № 818/3593/15 скасувати.
Прийняти нову постанову , якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену у листі №7777-66/29-15-СГ від 11.06.2015 року про обов'язкову державну експертизу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 в оренду орієнтовною площею 38,67 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля) для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Басівської сільської ради Сумського району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 в оренду орієнтовною площею 38,67 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля) для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Басівської сільської ради Сумського району Сумської області.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Любчич Л.В.
Повний текст постанови виготовлений 22.02.2016 р.