Постанова № 55986647, 15.02.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2016
Номер справи
813/6055/15
Номер документу
55986647
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 лютого 2016 року № 813/6055/15

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Сидор Н.Т.,

за участі секретаря судового засідання Присташ І.М.,

представника позивача Ожога А.Г.,

представника відповідача Тиравської В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом науково-виробничого підприємства "Карат" дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Концерн-Електрон" до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

позивач звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, та з врахування заяви про уточнення позовних вимог від 12.11.2015 року просить суд:

- визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо обліку і розрахунку заборгованості науково-виробничого підприємства "Карат" дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Концерн-Електрон" по відшкодуванню різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність ", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період здобуття пенсіонерами наукового стажу до 01.07.1991 року та з 31.10.1993 року по 26.11.1999 року;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова внести зміни у облікові дані та провести перерахунок різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність, і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, що підлягає сплаті науково-виробничим підприємством "Карат" дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Концерн-Електрон".

Свої вимоги позивач обґрунтовує законодавчим визначенням пропорційного фінансування різниці розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, в залежності від частки здобутого наукового стажу роботи на кількох підприємствах. Зазначає, що хоча при зміні власника підприємства різниця у розмірі пенсії і фінансується за рахунок коштів їх правонаступників, однак у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, до моменту зміни власника.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги повністю підтримав з підстав, які наведені у позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в заперечення позову зазначив, що оскільки позивач являється правонаступником державного підприємства, то ним і повинно здійснюватись фінансування різниці між сумою наукової та іншої пенсії, а так як він являється недержавним підприємством, то згідно із законом джерелом фінансування такої різниці є лише його кошти. Відтак підстав для задоволення позову не вбачає.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначений відповідним Порядком, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

У справі має місце зміна державної форми власності на приватну, а саме як видно з правовстановлюючих документів позивач згідно із наказом «Про перетворення концерну «Електрон» в АТ «Концерн Електрон» №122 від 02.07.1991 року став АТ приватної форми власності.

Згідно із п. 4 Порядку №372 у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Тобто у випадку зміни власника, різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок нового власника, проте у порядку, що діяв стосовно цих підприємств до моменту зміни власника.

Як стверджується матеріалами справи, то позивач є правонаступником державного підприємства, та ним покривається різниця розміру пенсії у 100% - му розмірі усього стажу наукових працівників, при цьому, що здобутий такий стаж на різних підприємствах.

Згідно із п.2 Порядку №372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Згідно із п.3 Порядку №372 фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

А тому, оскільки позивач здійснює 100 % покриття різниці пенсії, незважаючи на те, що науковий стаж працівниками був здобутий на різних підприємствах, що в такому випадку згідно із законом повинно мати місце пропорційне фінансування різниці розміру пенсії пропорційно зарахованому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, зважаючи, що зміна власника хоча й не виключає обов'язку правонаступника фінансувати різницю, проте вона не змінює порядку фінансування, адже зберігається той порядок, що діяв стосовно цих підприємств до моменту зміни власника, чого не має місця у даній справі, то суд за даних обставин приходить висновку про підставність заявлених вимог, а тому позов слідує задовольнити.

Тобто, позивач як правонаступник мав би фінансувати лише 50% різниці розміру пенсії частки стажу, що здобутий на державному підприємстві до 01.07.1991 року, так як 50 % з цієї частки стажу фінансується за рахунок державного бюджету, та поруч з тим, позивач мав би фінансувати усю суму різниці розміру пенсії, що пропорційна частці здобутого на його підприємстві стажу вже опісля зміни права власності, так як недержавні підприємства покривають усю різницю між сумою наукової та іншої пенсії - за рахунок власних коштів.

Відтак, суд приходить до висновку, що адміністративний позов науково-виробничого підприємства "Карат" дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Концерн-Електрон" є підставним, обгрунтованим та підлягає до задоволення.

Щодо понесених позивачем судових витрат, то відповідно до вимог ст. 94 КАС України такі присуджуються йому з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 4, 7-11, 14, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо обліку і розрахунку заборгованості науково-виробничого підприємства "Карат" дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Концерн-Електрон" по відшкодуванню різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність ", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період здобуття пенсіонерами наукового стажу до 01.07.1991 року та з 31.10.1993 року по 26.11.1999 року;

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова внести зміни у облікові дані та провести перерахунок різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність, і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, що підлягає сплаті науково-виробничим підприємством "Карат" дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Концерн-Електрон".

Стягнути з Державного бюджету України на користь науково-виробничого підприємства "Карат" дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Концерн-Електрон" (79031, м. Львів, вул. Стрийська 202,) судові витрати в розмірі 2436 (двісті тисячі чотириста тридцять шість) гривень.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 22.02.2016 року.

Суддя Сидор Н.Т.