Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"30" січня 2015 р. № 820/18651/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонова М.О.
за участю секретаря судового засідання Шевченко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про про скасування податкових повідомлень-рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд 1.Скасувати податкове повідомлення-рішення №0001681710 від 05.06.2014 р. на суму 2382,77 грн. 2.Скасувати податкове повідомлення-рішення №0001681710 від 05.06.2014 р. на суму 2382,77 грн. 3.Скасувати податкове повідомлення-рішення №0001701710 від 05.06.2014 р. на суму 2389,29 грн. 4.Скасувати податкове повідомлення-рішення №1806-15 від 11.06.2014 р. на суму 1910,88 грн. 5.Стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування позову вказано, що оскаржувані податкові повідомлення рішення є неправомірними, а тому підлягають скасуванню.
Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання зявився, щодо задоволення позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області було проведено розрахунок земельного податку громадянину ОСОБА_1 за 2011 рік, 2012 рік, 2013 рік. За результатами розрахунку сформовано та направлено громадянину ОСОБА_1 податкові повідомлення - рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області (форма «Ф»):
- Податкове повідомлення-рішення від 05.06.2014р. № НОМЕР_1, яким збільшено суму грошового зобов»язання по земельному податку з фізичних осіб за 2011 рік
- на суму 2382,77 грн.;
- Податкове повідомлення-рішення від 05.06.2014р.№ НОМЕР_2, яким збільшено суму грошового зобов»язання по земельному податку з фізичних осіб за 2012 рік
- на суму 2389,29 грн.;
Податкове повідомлення-рішення від 11.06.2014р. № 1806-15, яким збільшено суму грошового зобов»язання по земельному податку з фізичних осіб за 2014 рік
- на суму 1910,88 грн.
19.06.2014 року рекомендованою кореспонденцією позивач отримав податкові повідомлення-рішення зі сплати земельного податку з фізичних осіб у тому числі:
- податкове повідомлення-рішення №0001681710 від 05.06.2014 р. на суму 2382,77 грн. - 2примірника;
- податкове повідомлення-рішення №1806-15 від 11.06.2014 р. на суму 1910,88 грн.;
- податкове повідомлення-рішення №0001701710 від 05.06.2014 р. суму 2389,29 грн. 22.06.2014 р.
Позивач не погодвся з вище зазначеними податковими повідомленнями рішеннями та оскаржив їх в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Підчас розгляду скарги на податкові повідомлення-рішення, який відбувався за участю позивача в приміщенні ДПІ в київському районі м. Харкова, було з'ясовано, що податок на землю нарахований у зв'язку із наявністю у позивача на праві власності нежитлового приміщення підвалу загальною площею 74,3 кв.м., розташованого в п'ятиповерховому будинку за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 77/79.
17 серпня 2014 року позивач отримав рішення Головного управління Міндоходів у Харківській області № 4881/Л/20-40-10-04-17 від 14.08.2014 p., яким йому було відмовлено у задоволені скарги про скасування вищезазначених податкових повідомлень-рішень.
Не погодившись із рішенням Головного управління Міндоходів у Харківській області про відмову у задоволені адміністративної скарги, 22.08.2014 р. позивач оскаржив його до Державної фіскальної служби України.
5 листопада 2014 року позивач отримав рішення про результати розгляду своєї скарги Державною фіскальною службою України від 02.10.2014 р. № 2011/Л/99-99-10-01-02-15, яким адміністративна скарга залишена без задоволення.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 р. №2768-111 (далі - Земельний кодекс), а справляння плати за землю - Податковим кодексом України від 02.12.2010 p. №2755-IV (далі - ПКУ).
Відповідно до ст.206 Земельного кодексу використання землі в Україні є платним.
Відповідно до ст.269 ПКУ платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до ст.287.1 ПКУ власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Судом встановлено, що згідно договору про купівлю-продаж нежитлових приміщень від 11.02.2004 р. право власності на нежитлові приміщення підвалу №11-18 в літ. «А-5» загальною площею 74,3 м2, за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 77/79 належить ОСОБА_1, про що свідчить витяг про реєстрацію прав на нерухоме майно від 03.03.2004 р. № 2989493.
Згідно п.1.5 ст.120 Земельного Кодексу України від 25.10.2001 р. при переході права власності на будівлю та споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. При переході права власності на будівлю та споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право на користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.
Згідно з п.287.2 ст.287 ПКУ облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
Відповідно до п.286.5 ст.286 ПКУ нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному ст.58 цього Кодексу.
У 2013 р. гр. ОСОБА_1 відповідно до норм Рішення 41 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.02.2010 р. №27/10 «Про внесення змін до рішення 19 сесії ХМР 5 скликання від 27.02.2008 р. №42/08 ««Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007 р.» нарахування земельного податку здійснено виходячи з грошової оцінки земель по м. Харкову для всіх фізичних осіб - платників земельного податку, які не отримали довідку (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки своєї земельної ділянки, згідно СТ.274 ПКУ (ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу).
Методика розрахунку грошової оцінки окремої земельної ділянки для нарахування земельного податку фізичним особам:
Цзд = Б * Кі * Км2 * КмЗ_ср. * Кф * PL, де
Цзд - грошова оцінка окремої земельної ділянки; Б - базова вартість 1 кв.м. земель м. Харкова
Довідково: Станом на 01.01.2007 р. базова вартість 1 кв. м. земель м. Харкова становить 253,3 грн. (рішення 17 сесії 5 скликання Харківської міської ради від 25.12.2007 р. №335/07 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 p.») і підлягає індексації в порядку, встановленому законодавством України. Враховуючи коефіцієнти індексації 1,028; 1,152, 1,059 та 1,0 базова вартість 1 кв. м. у 2011 р. - 2013 р. становить 317Л грн.
Кі - коефіцієнт індексації, що застосовується кожний рік в порядку, встановленому законодавством України;
Км2 - зональний коефіцієнт, доведений у додатку №2 (земельні ділянки за адресою пр. Леніна, 48-А та пр. Леніна, 50-А, розташовані в зоні №6344)
КмЗ_ср. - середній коефіцієнт сумісного впливу локальних факторів для кожної економіко-планувальної зони району м. Харкова, доведений у додатку №2 (земельні ділянки за адресою вул. Сумська, 77/79, розташовані в зоні №6326)
Кф - коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки і доведений у додатку №3;
PL - площа земельної ділянки.
Виходячи з вищенаведеного, грошова оцінка земельної ділянки становить: 238276,63 = 317,7 *1 * 3,28 * 1,23101 * 2,5 * 74,3
Ставку податку за земельну ділянку на 2013 р. гр. ОСОБА_1В, визначено на загальну суму 2382,77 грн. (238276,63 * 1%).
У 2014 р. гр. ОСОБА_1 відповідно до норм Рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 р. №? 1269П/П 13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/ 13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», на підставі Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про оренду землі», «Про оцінку земель» та керуючись ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Виходячи з вищенаведеного, грошова оцінка земельної ділянки становить: 191088,18 = 291,8 *1 * 2,87 * 1,23101 * 2,5 * 74,3
Ставку податку за земельну ділянку на 2014 р. гр. ОСОБА_1 визначено на загальну суму 1910,88 грн. (191088,18 * 1%).
Також суд зазначає,що зразок податкового повідомлення - рішення форми «Ф» передбачений Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень - рішень платникам податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 року № 1236 та зареєстрований в Мінюсті України від 20.12.2012 року за № 2135/22447 не передбачає надання типу, адреси та кадастрового номеру земельної ділянки на яку проведено нарахування земельного податку, не зазначається період нарахування податку та форма розрахунку грошового зобов»язання земельного податку на теперішній день не визначена центральним органом виконавчої влади.
Відповідно до пункту 287.7 статті 287 ПК власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Згідно з підпунктом 14.1.205 пункту 14.1 статті 14 ПК прибудинкова територія - встановлена за проектом поділу території мікрорайону (кварталу) за проектом забудови земельна ділянка багатоквартирної несадибної житлової забудови, яка необхідна для розміщення та обслуговування житлового будинку (будинків) і пов'язаних з ними (ними) господарських та технічних будівель і споруд.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території (п. 286.6 ст. 286 ПК).
Враховуючи вказане, власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному будинку сплачує податок за земельну ділянку з дати державної реєстрації прав власності на зазначене нерухоме майно за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки нрибудинкової території.
Статтею 289 ПК встановлено, що для визначення розміру податку використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, управління якою здійснює Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення від 05.06.2014 р.№ НОМЕР_1 у сумі 2382,77 грн.; від 05.06.2014 р. № НОМЕР_2 у сумі 2389,29 грн.; від 05.06.2014 р. № НОМЕР_1 у сумі 2382,77 грн. та від 11.06.2014 р. № 1806-15 у сумі 1910,88 грн. винесено ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Щодо посилання позивача на наявність двох податкових повідомлень-рішень з однаковими номерати, то суд зазначає, що згідно ст. 102 Податкового Кодексу України, контролюючий орган має право донарахувати податок за минулий період, а тобто за 1095 днів (3 роки). Виходячи з вищесказаного, фахівцями ДПІ було донараховано земельний податок у 2014 p.:
- за 2011 р. від 05.06.2014 р.№ НОМЕР_1 у сумі 2382,77 грн.;
- за 2012 р. від 05.06.2014 р. № НОМЕР_2 у сумі 2389,29 грн.;
- за 2013 р. від 05.06.2014 р. № НОМЕР_1 у сумі 2382,77 грн.
- за 2014 р. від 11.06.2014 р. № 1806-15 у сумі 1910,88 грн.
Програма формування податкових повідомлень-рішень АІС «Земля» не передбачає присвоєння різних номерів податковим повідомленням - рішенням за минулі періоди
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 04 лютого 2015 року.
Суддя Спірідонов М.О.