Ухвала суду № 55983672, 03.02.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2016
Номер справи
812/764/15
Номер документу
55983672
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

12.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

03 лютого 2016 року СєвєродонецькСправа № 812/764/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Борзаниці С.В.,

при секретарі судового засідання: Ждановій Г.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області про стягнення заборгованості по заробітній платі, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі за текстом - Позивач) до Управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області (далі за текстом - Відповідач, УДПтС в Луганській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області (далі за текстом - третя особа, ГУ ДКСУ в Луганській області) про стягнення заборгованості по заробітній платі, зобов'язання вчинити певні дії. Позивач просив стягнути з Відповідача на свою користь не виплачене грошове забезпечення (заборгованість по виплаті заробітної плати) за період з жовтня по грудень 2014 року в загальній сумі 34757,39 грн. (за жовтень 2014 року - 6324,66 грн., за листопад 2014 року - 4708,01 грн., за грудень 2014 року - 23724,72 грн.); стягнути з Відповідача 38614 грн. за сім місяців затримки з виплати заробітної плати; зобов'язати Відповідача надати Позивачу копію наказу про звільнення; зобов'язати Відповідача перерахувати заборгованість із виплати заробітної плати у сумі 34757,39 грн. та у сумі 38614 грн. за сім місяців затримки з виплати заробітної плати громадянина ОСОБА_1 на відкритий на ім'я ОСОБА_1 картковий рахунок у КБ ПАТ «ПриватБанк» № НОМЕР_1, банківські реквізити: р/р НОМЕР_2, МФО 305299, ЄДРПОУ 14360570.

В обґрунтування своїх вимог Позивач зазначив, що в період з 15 серпня 1997 року по 02 грудня 2014 року перебував на службі в органах Державної пенітенціарної служби України. 08 травня 2009 року його було призначено на посаду начальника відділу по контролю за виконанням судових рішень Перевальської виправної колонії управління ДПтС України в Луганській області (№ 15), де сподівався надалі проходити службу. Однак у листопаді-грудні 2014 року у місті Перевальську стало неможливо працювати та проживати, постійно лунали погрози у бік працівників Перевальської ВК та їх сімей. Перевальський район став непідконтрольний українській владі, створилася реальна загроза життю Позивача та його родині, також перестали виплачувати заробітну плату. Таким чином, він був вимушений терміново переїхати на територію, підконтрольну українській владі, - до родичів у м. Борзна Чернігівської області.

02 грудня 2014 року наказом управління ДПтС України в Луганській області №66 о/с від 02.12.2014 Позивача було звільнено з посади начальника відділу по контролю за виконанням судових рішень Перевальської виправної колонії управління ДПтС України в Луганській області (№ 15) згідно п. 64 «Ж» «Положення про проходження служби особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України» (за власним бажанням).

Звільняючись з роботи, Позивачу віддали документи: трудову книжку, службову характеристику та ін., проте не було проведено остаточний розрахунок із виплати нарахованої заробітної плати, також не отримав копії наказу про звільнення.

У жовтні, листопаді, грудні 2014 року Перевальською виправною колонією № 15 Позивачу було нараховане грошове забезпечення: за жовтень 2014 року - 6324,66 грн., за листопад 2014 року - 4708,01 грн., за грудень 2014 року - 23724,72 грн., про що була видана довідка № 26/10/119 від 02.12.2014.

З проханням виплатити заробітну плату Позивач звернувся до Державної пенітенціарної служби України, яка листом № 4-782-15/Б-408 від 31 січня 2015 року відмовила у задоволенні вимог про виплату заборгованості по заробітній платі за період жовтень-грудень 2014 року.

Відповідачем по справі зазначено саме Управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області, яке знаходиться в м. Сєвєродонецьку Луганської області, оскільки Позивач був працівником Державної пенітенціарної служби, яка є складовою Державної кримінально-виконавчої служби України.

Просив стягнути з Управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області на свою користь заборгованість по заробітній платі за період з жовтня по грудень 2014 року в загальній сумі 34757,39 грн, також стягнути 38614 грн. за сім місяців затримки з виплати заробітної плати, зобов'язати надати копію наказу про звільнення, зобов'язати перерахувати заборгованість із виплати заробітної плати на відповідний картковий рахунок.

Позивач у судове засідання не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, та письмові заперечення проти позову, в яких заявив клопотання про залучення у якості відповідача Перевальську виправну колонію управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області (№15) та зобов'язати її виплатити ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі у сумі 34757,39 грн. після того, як вона буде повернута під контроль органів державної влади, або установа буде переміщена у населений пункт на контрольовану територію.

На його думку, належним відповідачем повинна бути Перевальська виправна колонія (№15), яка відповідно до свого Положення повинна виплатити Позивачу заборгованість по заробітній платі після того, як буде повернута під контроль органів державної влади, або установа буде переміщена у населений пункт на контрольовану територію.

Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд вважає, що заявлене клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до записів у трудовій книжці Позивача він звільнений 02.12.2014 наказом управління ДПтС України в Луганській області № 66 о/с від 02.12.2014 року (а.с.16-17).

Зі змісту довідки від 10.12.2014 № 26/5831 за підписом начальника відділу по РП Перевальської виправної колонії УДПтСУ в Луганській області (№15) майора внутрішньої служби С.О.Бросєва вбачається, що ОСОБА_1 дійсно перебував на службі в органах Державної пенітенціарної служби України з 15.08.1997 по 02.12.2014.

Звільнений у запас Збройних Сил України 02 грудня 2014 року наказом управління ДПтС України в Луганській області від 02.12.2014 № 66 о/с за п. 64 «Ж» Положення про проходження служби особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України (за власним бажанням) (а.с.18).

Згідно копії довідки за підписом начальника та головного бухгалтера Перевальської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області № 15 від 02.12.2014 про нараховане та не перераховане грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з жовтня по грудень 2014 року. Позивачу у жовтні 2014 року нараховано 6324,66 грн., утримано 1169,43 грн., «Комп. пр. под.. грн.» - 948,70, до видачі - 6103,93 грн.; у листопаді 2014 року нараховано 4708,01 грн., утримано 867,40 грн., «Комп. пр. под.. грн.» - 706,20, до видачі - 4546.81 грн.; у грудні 2014 року нараховано 23724,72 грн.(в т.ч. компенсація за невикористану відпустку - 7054,30 та вихідна допомога - 16596,51), утримано 4046,21 грн., «Комп. пр. под.. грн.» - 3789,60, до видачі - 23468,11 грн. Всього: нараховано 34757,39 грн., утримано 6083,04 грн., «Комп. пр. под.. грн.» - 5444,50, до видачі - 34118,85 грн.

«Суми грошового забезпечення у даній довідці відповідають первинним документам по нарахуванню грошового забезпечення, які знаходяться на зберіганні в Перевальській ВК (№15), за адресою: м. Перевальськ, вул. Тевелєва, 1.» (а.с.20).

Відповідно до пункту 1 Положення про Перевальську виправну колонію управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області (№15) (далі за текстом - Виправна колонія) Виправна колонія є кримінально-виконавчою установою закритого типу, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Виправна колонія підпорядковується управлінню Державної пенітенціарної служби України в Луганській області (далі за текстом - Управління) та знаходиться в оперативному підпорядкуванні Державної пенітенціарної служби України (далі за текстом - ДПтС України).

Пунктом 2 Положення про Виправну колонію визначено, що вона у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства юстиції України та ДПтС України, дорученнями Голови ДПтС України, іншими нормативно-правовими актами , а також цим Положенням.

Згідно підпунктів 15-17 пункту 4 Положення про Виправну колонію вона відповідно до покладених на неї завдань є розпорядником коштів державного бюджету третього ступеню, передбачених на утримання Державної кримінально-виконавчої служби України, та коштів, одержаних від виробничо-господарської діяльності, організовує ведення бухгалтерського та статистичного обліків;

веде бухгалтерську та статистичну звітність у порядку, встановленому законодавством та іншими нормативно-правовими актами, забезпечує законність фінансових і господарських операцій, ефективне, результативне та цільове використання виділених на її утримання бюджетних коштів, встановлює контроль за їх використанням;

розробляє проекти кошторисів доходів і видатків на утримання установи, забезпечує їх захист та погодження в управлінні.

Підпунктом 18 пункту 4 Положення про Виправну колонію визначено, що вона здійснює згідно з чинним законодавством оплату праці, виплату встановлених компенсацій та пільг персоналу виправної колонії та засудженим.

Відповідно до пункту 11 Положення про Виправну колонію майно виправної колонії перебуває у державній власності, використовується виключно для забезпечення виконання її завдань, закріплюється за нею на правах оперативного управління ДПтС України та не може бути об'єктом застави. Порядок використання майна Виправної колонії при її ліквідації визначається ДПтС України.

Пунктами 13-14 Положення про Виправну колонію передбачено, що Виправна колонія утримується за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законом.

Штат, штатний розпис та кошторис Виправної колонії затверджується ДПтС України.

Виправна колонія утворюється, ліквідовується та реорганізовується ДПтС України.

Відповідно до пункту 1 Положення про управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області Управління є територіальним органом ДПтС України, утворюється для забезпечення виконання завдань, що покладаються на Державну пенітенціарну службу України на території Луганської області.

Управління підпорядковується ДПтС України, здійснює керівництво оперативно-службовою та фінансово-господарською діяльністю підпорядкованих йому органів і установ та виконує функції, передбачені Положенням.

Управлінню безпосередньо підпорядковуються підрозділи кримінально-виконавчої інспекції, установи виконання покарань, слідчі ізолятори, воєнізовані формування, заклади охорони здоров'я, підприємства установ виконання покарань, інші підприємства, установи і організації, створені для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України (далі за текстом - органи і установи), які розташовані в межах Луганської області (за винятком тих, що підпорядковуються безпосередньо ДПтС України).

Пунктом 2 Положення про Управління визначено, що воно у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства юстиції України, дорученнями Міністра юстиції, його першого заступника та заступника, наказами ДПтС України, дорученнями Голови ДПтС України, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.

Згідно підпунктів 5-6 пункту 4 Положення про Управління воно організовує фінансово-господарську діяльність підпорядкованих органів, установ виконання покарань, їх підприємств (майстерень, центрів трудової адаптації);

забезпечує ефективне та цільове використання державного майна; здійснює в межах повноважень, визначених законодавством та іншими нормативно-правовими актами, функції з управління майном підпорядкованих органів і установ.

Підпунктом 11 пункту 4 Положення про Управління визначено, що воно здійснює контроль у підпорядкованих органах і установах за реалізацією завдань, визначених законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України та організаційно-розпорядчими актами ДПтС України.

Згідно підпункту 25 пункту 4 Положення про Управління воно є розпорядником коштів державного бюджету, що надходять з ДПтС України на утримання органів і установ, підпорядкованих Управлінню; фінансує ці органи і установи в межах затверджених асигнувань та коштів, одержаних від фінансово-господарської діяльності.

Підпунктами 2-3 пункту 5 Положення про Управління встановлено, що Управління забезпечує ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів;

організовує планово-фінансову роботу, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку.

Наказом ДПтС України від 20.08.2014 за № 463/ОД-14 «Про організацію виплат з оплати праці персоналу бюджетних установ, що знаходяться у підпорядкуванні управління ДПтС України в Луганській області» визначено наступне.

У зв'язку із проведенням антитерористичної операції на території Луганської області, блокуванням діяльності територіального органу Державної казначейської служби України в Луганській області, а також неможливістю здійснення розрахунково-касових операцій управлінням ДПтС України в Луганській області, установами виконання покарань та слідчими ізоляторами, що розташовані в Луганській області, наказано:

Тимчасово з 18 серпня 2014 року перевести органи і установи, що знаходяться у підпорядкуванні УДПтС України в Луганській області, на фінансове забезпечення в частині здійснення видатків на оплату праці та нарахувань на заробітну плату персоналу до управління ДПтС України в Полтавській області.

Начальнику УДПтС України в Луганській області ОСОБА_4

- Організувати передачу карток із зразками підписів та відбитками печаток бюджетних установ, підпорядкованих УДПтС України в Луганській області, до УДПтС України в Полтавській області.

- Забезпечити складання розрахункових відомостей на виплату грошового забезпечення і заробітної плати підпорядкованому персоналу, відомостей по перерахуванню на картки та відповідних платіжних доручень, а також списків згрупованих поштових переказів щодо сум утримання за виконавчими документами. Зазначені документи необхідно скласти по кожній підпорядкованій установі окремо, в межах помісячних обсягів затверджених цим установам асигнувань та передати їх підписані оригінали до управління ДПтС України в Полтавській області.

- Забезпечити передачу звітів форми 1 ДФ в електронному та паперовому вигляді до управління ДПтС України в Полтавській області.

- Організувати передачу персоніфікованих звітів в електронному та паперовому вигляді до управління ДПтС України в Полтавській області.

Начальнику УДПтС України в Полтавській області ОСОБА_5

- На підставі наданих УДПтС України в Луганській області відповідних документів забезпечити складання заявки на необхідний обсяг фінансування у поточному місяці та подати її до фінансово-економічного департаменту апарату ДПтС України. Зазначену заявку на фінансування скласти у розрізі кодів програмної та економічної класифікації видатків.

- Організувати перерахування коштів на виплату грошового забезпечення та заробітної плати персоналу органів і установ, підпорядкованих управлінню ДПтС України в Луганській області, на підставі розрахункових відомостей та заявок на перерахування коштів на вкладні рахунки, підписаних керівниками та головними бухгалтерами вищевказаних органів на установ, на рахунки, відкриті у відділеннях банків, в яких обслуговуються зазначені органи і установи.

- Забезпечити сплату податку з доходів фізичних осіб , єдиного соціального внеску, інших податків та зборів, утриманих із заробітної плати та грошового забезпечення персоналу органів і установ, підпорядкованих управлінню ДПтС України в Луганській області, а також нарахувань на фонд оплати праці та їх перераховування на рахунки, відкриті в органах казначейської служби за місцезнаходженням цих органів та установ для відповідних видів доходів державного та місцевого бюджетів України.

- Здійснити відображення в бухгалтерському обліку, фінансовій та бюджетній звітності операцій, пов'язаних з оплатою праці та нарахуваннями на заробітну плату персоналу органів і установ, підпорядкованих управлінню ДПтС України в Луганській області.

- Забезпечити інформування апарату ДПтС України та управління ДПтС України в Луганській області про проведені виплати та перерахування шляхом надання копій платіжних відомостей.

Фінансово-економічному департаменту апарату ДПтС України (ОСОБА_6.):

- На підставі наданої управлінням ДПтС України в Полтавській області заявки на необхідний обсяг фінансування підготувати реєстри змін до річного та помісячного розпису видатків загального фонду державного бюджету шляхом зменшення призначення призначень на обсяг видатків, вказаний у даній заявці, управлінню ДПтС України в Луганській області та збільшення відповідних призначень управлінню ДПтС України в Полтавській області. Зазначені реєстри змін подати в установленому порядку на затвердження до Міністерства юстиції України та направити в установленому порядку до Державної казначейської служби України.

- Відповідно до затвердженого Міністерством юстиції України реєстру змін до річного і помісячного розписів видатків підготувати та затвердити довідки про внесення змін до загального фонду кошторисів відповідних розпорядників бюджетних коштів.

- Підготувати розподіли відкритих асигнувань на обсяги видатків, які затверджені річним і помісячним розписами загального фонду державного бюджету, та подати їх до Державної казначейської служби України.

- Контроль за правильністю нарахування заробітної плати та грошового забезпечення, а також нарахувань та утримань з оплати праці і підготовку відповідних документів покласти на начальника управління ДПтС України в Луганській області полковника внутрішньої служби ОСОБА_4 і начальників та головних бухгалтерів підпорядкованих йому бюджетних установ.

- Контроль за своєчасністю проведення виплат з оплати праці та здійснення перерахувань податків і зборів, утриманих із заробітної плати та грошового забезпечення персоналу органів та установ, підпорядкованих управлінню ДПтС України в Луганській області, покласти на начальника управління ДПтС України в Полтавській області генерал-майора внутрішньої служби ОСОБА_5

- Контроль за виконанням цього наказу покласти на директора фінансово-економічного департаменту ДПтС України ОСОБА_6

Наказом ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 «Про організацію виплат з оплати праці персоналу бюджетних установ, що знаходяться у підпорядкуванні управлінь ДПтС України в Донецькій і Луганській областях» визначено наступне.

У зв'язку із відновленням роботи органів Державної казначейської служби України в Донецькій і Луганській областях у жовтні поточного року та перереєстрації в них управлінь ДПтС України в Донецькій та Луганській областях наказано:

- Начальникам управлінь ДПтС України в Донецькій (ОСОБА_7.) та Луганській (ОСОБА_4.) областях забезпечити:

виплату грошового забезпечення та заробітної плати персоналу органів та установ виконання покарань, слідчих ізоляторів в Донецькій та Луганській областях;

щомісячне подання до департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ДПтС України заявок на необхідний обсяг фінансування на виплату грошового забезпечення та заробітної плати до 5 числа місяця, в якому необхідно здійснити таке фінансування.

Відповідальність за достовірність наданої інформації щодо необхідного обсягу фінансування на оплату праці підпорядкованого персоналу, який продовжує виконувати службові обов'язки, проведення розрахунків із звільненими особами, а також контроль за використанням виділених асигнувань покласти на начальників управлінь ДПтС України в Донецькій (ОСОБА_7.) та Луганській (ОСОБА_4.) областях і керівників бухгалтерських служб цих територіальних органів.

Визнати такими, що втратили чинність, накази ДПтС України від 11.08.2014 № 432/ОД-14 «Про організацію виплат з оплати праці персоналу бюджетних установ, що знаходяться у підпорядкуванні управління ДПтС України в Донецькій області» та від 20.08.2014 № 463/ОД-14 «Про організацію виплат з оплати праці персоналу бюджетних установ, що знаходяться у підпорядкуванні управління ДПтС України в Луганській області».

Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника управління забезпечення діяльності Голови Служби ОСОБА_8 і департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (ОСОБА_6.).

Наказом ДПтС України від 14.11.2014 за № 690/ОД-14 «Про деякі питання фінансування органів та установ, що належать до сфери управління ДПтС України, в Донецькій та Луганській областях» визначено наступне.

До 01 грудня 2014 року здійснити переміщення управління ДПтС України в Луганській області, відділу оперативного чергування, збору та узагальнення інформації управління ДПтС України в Луганській області, Луганського міжрегіонального воєнізованого формування Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - підрозділи управління в Луганській області) із збереженням їх основних функцій з м. Луганська до м. Сєвєродонецька Луганської області.

Управлінню організаційно-аналітичного та документального забезпечення (ОСОБА_9 внести зміни до Переліку найменувань органів, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів і навчальних закладів, що належать до сфери управління ДПтС України.

Департаменту по роботі з персоналом (ОСОБА_10 до 01 грудня 2014 року внести зміни до структури і штатів підрозділів управління ДПтС України в Донецькій та Луганській областях з урахуванням зміни штатної чисельності персоналу, обсягів роботи та умов для здійснення основних функцій.

Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (ОСОБА_6.):

- до 01 грудня 2014 року підготувати та затвердити довідки про внесення змін до загального фонду кошторисів органів та установ з урахуванням зміни штатної чисельності персоналу та умов для здійснення ним функцій;

- подавати до Державної казначейської служби України розподіли відкритих асигнувань на обсяги видатків, які затверджені річним і помісячним розписами загального фонду державного бюджету, виключно по органах та установах, які знаходяться на території, що контролюється українською владою.

Начальникам структурних підрозділів апарату ДПтС України, Департаменту забезпечення діяльності ДПтС України (ОСОБА_11 управлінню капітального будівництва та розвитку ДПтС України (ОСОБА_12.), начальникам управлінь ДПтС України в Донецькій та Луганській областях:

- видатки з державного бюджету на забезпечення діяльності органів та установ, які знаходяться у населених пунктах Донецької та Луганської областей на тимчасово неконтрольованій території, здійснювати лише після повернення цієї території під контроль органів державної влади України або переміщення органів та установ у населений пункт, на території якого органи державної влади України здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - контрольована територія) (п.п.6.1 п.6);

- заробітну плату (грошове забезпечення) працівникам (особам рядового і начальницького складу) органів та установ, за період, коли вони розміщувалися на тимчасово неконтрольованій території, після повернення цієї території під контроль органів державної влади України або переміщення органів та установ на контрольовану територію виплачувати у встановленому порядку в повному обсязі за рахунок кошторисів цих органів та установ (п.п.6.2 п.6);

- заробітну плату (грошове забезпечення) працівникам (особам рядового і начальницького складу) органів та установ, які переміщені на контрольовану територію, виплачувати у разі, якщо вони продовжують функціонувати і працівники та особи рядового і начальницького складу цих органів та установ виконують свої посадові обов'язки (п.п.6.3 п.6).

Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови ДПтС України Ошовського В.І. та управління забезпечення діяльності Голови Служби (ОСОБА_8.).

Таким чином, пунктами 13-14 Положення про Виправну колонію передбачено, що Виправна колонія утримується за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законом.

Штат, штатний розпис та кошторис Виправної колонії затверджується ДПтС України.

Виправна колонія утворюється, ліквідовується та реорганізовується ДПтС України.

Також Наказом ДПтС України від 20.08.2014 за № 463/ОД-14 тимчасово з 18 серпня 2014 року були переведені установи, що знаходяться у підпорядкуванні УДПтС України в Луганській області, на фінансове забезпечення в частині здійснення видатків на оплату праці та нарахувань на заробітну плату персоналу до управління ДПтС України в Полтавській області.

Вказаним наказом було визначено начальнику УДПтС України в Луганській області ОСОБА_4 організувати передачу карток із зразками підписів та відбитками печаток бюджетних установ, підпорядкованих УДПтС України в Луганській області, до УДПтС України в Полтавській області.

Забезпечити по кожній підпорядкованій установі окремо в межах помісячних обсягів затверджених цим установам асигнувань складання розрахункових відомостей на виплату грошового забезпечення і заробітної плати підпорядкованому персоналу, відомостей по перерахуванню на картки та відповідних платіжних доручень, а також списків згрупованих поштових переказів щодо сум утримання за виконавчими документами. та передати їх підписані оригінали до управління ДПтС України в Полтавській області.

Начальнику УДПтС України в Полтавській області ОСОБА_5 було визначено на підставі наданих УДПтС України в Луганській області відповідних документів забезпечити складання заявки на необхідний обсяг фінансування у поточному місяці та подати її до фінансово-економічного департаменту апарату ДПтС України; організувати перерахування коштів на виплату грошового забезпечення та заробітної плати персоналу органів і установ, підпорядкованих управлінню ДПтС України в Луганській області, на підставі розрахункових відомостей та заявок на перерахування коштів на вкладні рахунки, підписаних керівниками та головними бухгалтерами вищевказаних органів на установ, на рахунки, відкриті у відділеннях банків, в яких обслуговуються зазначені органи і установи.

Оскільки Позивач не отримав заробітну плату за жовтень 2014 року, тобто в період дії Наказу ДПтС України від 20.08.2014 за № 463/ОД-14, судом з'ясовувалося виконання вказаного наказу.

Також судом встановлено, що наказом ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 начальнику управління ДПтС України в Луганській (ОСОБА_4.) області наказано забезпечити виплату грошового забезпечення та заробітної плати персоналу установ виконання покарань в Луганській області, щомісячне подання до департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ДПтС України заявок на необхідний обсяг фінансування на виплату грошового забезпечення та заробітної плати до 5 числа місяця, в якому необхідно здійснити таке фінансування.

Відповідальність за достовірність наданої інформації щодо необхідного обсягу фінансування на оплату праці підпорядкованого персоналу, який продовжує виконувати службові обов'язки, проведення розрахунків із звільненими особами, а також контроль за використанням виділених асигнувань покладена на начальника управління ДПтС України в Луганській області (ОСОБА_4.) і керівників бухгалтерських служб.

Цим наказом визнаний таким, що втратив чинність наказ ДПтС України від 20.08.2014 № 463/ОД-14 «Про організацію виплат з оплати праці персоналу бюджетних установ, що знаходяться у підпорядкуванні управління ДПтС України в Луганській області».

Контроль за виконанням цього наказу покладений на начальника управління забезпечення діяльності Голови Служби ОСОБА_8 і департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (ОСОБА_6.) (пункт 4 Наказу).

Судом встановлено, що наказом ДПтС України від 14.11.2014 за № 690/ОД-14 визначено до 01 грудня 2014 року здійснити переміщення управління ДПтС України в Луганській області із збереженням його основних функцій з м. Луганська до м. Сєвєродонецька Луганської області.

Таким чином, відповідно до положень наказу ДПтС України від 14.11.2014 за № 690/ОД-14 до 01 грудня 2014 року була передбачена процедура підготовки та затвердження довідок про внесення змін до загального фонду кошторисів органів та установ з урахуванням зміни штатної чисельності персоналу та умов для здійснення ними функцій. Тобто, станом на 01 грудня 2014 року не була завершена процедура щодо внесення змін до загального фонду кошторисів органів та установ з урахуванням зміни штатної чисельності персоналу.

Отже, наказами ДПтС України від 20.08.2014 за № 463/ОД-14, від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 та від 14.11.2014 за № 690/ОД-14 визначені певні обов'язки управління ДПтС України в Луганській області та ДПтС України щодо організації та проведення нарахування та виплати сум заробітної плати працівникам виправних колоній, розташованих в Луганській області, де і проходив службу Позивач по справі.

Ухвалою суду від 05.11.2015 витребовувалися відповідні докази від Державної пенітенціарної служби України та управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області щодо виконання положень наказів ДПтС України від 20.08.2014 за № 463/ОД-14, від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 та від 14.11.2014 за № 690/ОД-14 відносно визначених процедур нарахування та виплати заробітної плати за період з 01.10.2014 по 02.12.2014 ОСОБА_1 (а.с.155-159). При цьому був визначений вичерпний перелік питань, щодо яких необхідно було надати інформацію та докази.

Відповідно до наданих документів зміни у штаті підприємств, установ виконання покарань управління ДПтС України в Луганській області мало місце відповідно до наказу ДПтС України № 71/ОД-15 від 06.02.2015 (а.с.192-193).

Відповідно до наданих документів щодо фінансування УДПтС України в Луганській області в листопаді-грудні 2014 року проводилося зменшення фінансування вказаного управління (а.с.206-212).

Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено, що наказом ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 начальнику управління ДПтС України в Луганській (ОСОБА_4.) області було наказано забезпечити виплату грошового забезпечення та заробітної плати персоналу установ виконання покарань в Луганській області, щомісячне подання до департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ДПтС України заявок на необхідний обсяг фінансування на виплату грошового забезпечення та заробітної плати до 5 числа місяця, в якому необхідно здійснити таке фінансування.

При цьому відповідальність за достовірність наданої інформації щодо необхідного обсягу фінансування на оплату праці підпорядкованого персоналу, який продовжує виконувати службові обов'язки, проведення розрахунків із звільненими особами, а також контроль за використанням виділених асигнувань покладена на начальника управління ДПтС України в Луганській області (ОСОБА_4.) і керівників бухгалтерських служб.

Цим наказом визнаний таким, що втратив чинність наказ ДПтС України від 20.08.2014 № 463/ОД-14 «Про організацію виплат з оплати праці персоналу бюджетних установ, що знаходяться у підпорядкуванні управління ДПтС України в Луганській області».

Станом на 02.12.2014 - момент звільнення Позивача із займаної посади саме на посадову особу управління ДПтС України в Луганській був покладений обов'язок щодо забезпечення виплати грошового забезпечення та заробітної плати персоналу установ виконання покарань в Луганській області, щомісячне подання до департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ДПтС України заявок на необхідний обсяг фінансування на виплату грошового забезпечення та заробітної плати до 5 числа місяця, в якому необхідно здійснити таке фінансування. Тобто, відносно Позивача наказом ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 було чітко визначено і посадову особу, і порядок фінансування на виплату належного йому грошового забезпечення та заробітної плати.

При цьому суд зауважує, що станом як на моменти звільнення Позивача 02.12.2014, отримання відповіді ДПтС України від 31.01.2015, так і станом на момент розгляду справи відомості про скасування чи визнання нечинним наказу ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 відсутні. Тобто, управління ДПтС України в Луганській області до теперішнього часу уповноважено забезпечувати виплати грошового забезпечення та заробітної плати персоналу установ виконання покарань в Луганській області, в тому числі й Перевальської виправної колонії (№15).

Також під час судового розгляду було встановлено, що надані Позивачем довідки про наявність заборгованості із заробітної плати та грошового забезпечення видані повноважними посадовими особами, тобто є такими, які підлягають застосуванню при остаточному розрахунку з особою, яка звільнилася зі служби в органі Державної пенітенціарної служби України.

Наявність коштів у розпорядженні управління ДПтС України в Луганській області для відповідних розрахунків станом на момент звільнення Позивача підтверджено самим Управлінням, про що викладено у письмових поясненнях (а.с.79, 227).

Посилання представника відповідача на розташування Перевальської ВК №15 на території Луганської області, що не контролюється українською владою, де казначейське обслуговування бюджетів, розпорядників та одержувачів бюджетних коштів не здійснювалося, банками України було призупинено здійснення усіх видів фінансових операцій як на підставу для відмови у задоволенні позову є незмістовним з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, станом на дату звільнення Позивача - 02.12.2014 вже діяв наказ ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14, відповідно до якого саме на управління ДПтС України в Луганській області був покладений обов'язок забезпечити виплату грошового забезпечення та заробітної плати персоналу установ виконання покарань в Луганській області. В силу приписів пункту 2 як Положення про Управління, так і Положення про Виправну колонію, вказані органи у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Кабінету Міністрів України, наказами ДПтС України. Тому Управління повинно було виконати наказ ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 в частині розрахунку з Позивачем при його звільненні.

Посилання представника Відповідача на п. 3 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 (далі за текстом - Тимчасовий порядок фінансування), як на відсутність правових підстав для проведення виплат Позивачу при його звільненні є незмістовним з наступних підстав.

Вказаний пункт має наступну редакцію.

«Заробітна плата (грошове забезпечення, суддівська винагорода) працівникам (військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу) установи за період, коли установа розміщувалася на тимчасово неконтрольованій території, а у подальшому територія була повернута під контроль органів державної влади, або установа була переміщена в населений пункт, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - контрольована територія), виплачується у повному обсязі за рахунок кошторису (плану використання бюджетних коштів) установи.»

Таким чином, вказаним пунктом для його застосування в частині виплати заробітної плати (грошового забезпечення) у повному обсязі працівникам (військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу) установи за рахунок кошторису цієї установи визначено два періоди:

1) коли установа розміщувалася на тимчасово неконтрольованій території, а у подальшому територія була повернута під контроль органів державної влади,

2) коли установа була переміщена в населений пункт, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Як встановлено в судовому засіданні, Перевальська ВК №15 розміщена на тимчасово неконтрольованій українською владою території. Однак ця територія (м. Перевальськ Луганської області) станом на 02.12.2014 та на момент прийняття рішення по справі не була повернута під контроль органів державної влади та не була переміщена в населений пункт, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Тобто, визначені п. 3 Тимчасового порядку фінансування два періоди, які обумовлюють виплату заробітної плати у повному обсязі працівникам установи за рахунок кошторису цієї установи, відносно працівників Перевальської ВК №15 не настали та не можуть застосовуватися.

Аналогічний висновок також повинен бути застосований відносно п.п.6.2 п.6 наказу ДПтС України від 14.11.2014 за № 690/ОД-14 «Про деякі питання фінансування органів та установ, що належать до сфери управління ДПтС України, в Донецькій та Луганській областях» відносно виплати заробітної плати працівникам (особам рядового і начальницького складу) органів та установ за рахунок кошторисів цих органів та установ.

Як наслідок, для належного розрахунку з Позивачем повинні застосовуватися положення саме наказу ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14.

Позиція представника Відповідача відносно того, що належним відповідачем повинна бути Перевальська виправна колонія (№15), яка відповідно до свого Положення повинна виплатити Позивачу заборгованість по заробітній платі після того, як буде повернута під контроль органів державної влади, або установа буде переміщена у населений пункт на контрольовану територію, є помилковою з наступних підстав.

Як зазначено вище, як Управління, так і Виправна колонія у своїй діяльності повинні керуватися наказами ДПтС України. Положення про Виправну колонію було затверджено відповідним наказом ДПтС України 27.04.2012, положення про Управління було затверджено відповідним наказом ДПтС України 30.12.2011. При цьому Виправна колонія безпосередньо підпорядковуються Управлінню.

Наказ ДПтС України за № 665/ОД-14 був прийнятий 05.11.2014, тобто через декілька років після затвердження положення про Виправну колонію. Прийняття наказу обумовлено проведенням антитерористичної операції та наявністю територій в Луганській та Донецькій областях, які тимчасово не контролюються українською владою. Саме у зв'язку з вказаними обставинами були прийняті накази, які врегульовують порядок фінансування та виплати відповідних коштів працівникам бюджетних установ. Оскільки накази ДПтС України були прийняті наприкінці 2014 року, вони є обов'язковими до виконання як для Управління, так і для Виправної колонії, прийняті з урахуванням тих обставин, які не існували станом на момент затвердження положень про Управління (грудень 2011 року) та Виправної колонії (квітень 2012 року), тому саме приписи наказу ДПтС України від 05.11.2014 за № 665/ОД-14 повинні застосовуватися порівняно зі змістом Положення про Виправну колонію при вирішення спірних питань про виплату грошового забезпечення Позивачу.

Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено, що Відповідач - Управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області при звільненні Позивача 02.12.2014 мав правові підстави для здійснення розрахунку з останнім, в наявності були відповідні грошові кошти. Обставини, які б виключали можливість виплати Позивачу заборгованості по заробітній платі, були відсутні, суми заборгованості по зарплаті були розраховані повноважними особами, тому заявлене представником Відповідача клопотання про залучення у якості відповідача Перевальської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області (№15) та її зобов'язання виплатити ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі у сумі 34757,39 грн. після того, як вона буде повернута під контроль органів державної влади, або установа буде переміщена у населений пункт на контрольовану територію не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 52, 53, 160, 165 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання Управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області про залучення у якості відповідача Перевальської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області (№15) та її зобов'язання виплатити ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі у сумі 34757,39 грн. після того, як вона буде повернута під контроль органів державної влади, або установа буде переміщена у населений пункт на контрольовану територію.

Ухвала оскарженню не підлягає, проте заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги.

Суддя С.В. Борзаниця