ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2016 р. Справа № 804/16466/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Гончаровій В.Г., розглянувши за участю представників:
позивача - Федорової Г.В.
відповідача - Резнікова Ю.М.
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « Виробниче підприємство «Метал-Альянс»,
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області ,
про скасування податкових повідомлень-рішень.
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю « Виробниче підприємство «Метал-Альянс» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за формою «Р» № 0002792205, за формою «В4» № 0002802205, якими Товариству з обмеженою відповідальністю « Виробниче підприємство «Метал-Альянс» збільшено бюджетне відшкодування податку на додану вартість на суму 389732,00 грн. та нараховано штрафні санкції в сумі 97433,00грн.
Позовні вимоги мотивовані безпідставністю висновків податкового органу викладених в акті перевірки, так як відповідач дійшов помилкового висновку про заниження позивачем податкових зобов'язань з ПДВ за період з 01 січня 2014 року по 17 лютого 2014 року за операціями з реалізації брухту чорних та кольорових металів, оскільки відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України до 01.01.2015 року від оподаткування ПДВ звільнені операції з постачання, в т.ч. операції з імпорту відходів та брухту чорних та кольорових металів, перелік яких затверджено постановою КМУ від 12.01.2011 року № 15, тому що податковий орган, вирішуючи питання встановлення порушення позивачем податкового законодавства, повинен був керуватися Податковим кодексом України, а не Постановою КМУ, а тому прийняті за наслідками документальної планової виїзної перевірки податковим органом податкові повідомлення-рішення від 24.11.2015 року № 0002802205 (форма «В4») та № 0002792205 (форма «Р») є протиправними та підлягають скасуванню.
Присутній у судовому засіданні 04.02.2016 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що висновки зроблені в акті перевірки № 1010/04-67-22-05/38834910 від 05.11.2015 року правомірний, а податкові повідомлення-рішення №0002792205, 0002802205 від 24.11.2015 є такими, що ґрунтуються на вимогах податкового законодавства, оскільки з 01 січня 2014 року до 17 лютого 2014 року включно операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, у тому числі з їх імпорту, оподатковуються в загальному порядку з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків, продовження дії пільги до 2015 року відбулось 18 лютого 2014 року, що стало підставою для висновків про відсутність пільгового оподаткування щодо операцій купівлі-продажу металобрухту у період з 01.01.2014 року по 18.02.2014 року.
В обґрунтування правової позиції позивачем надані додаткові письмові пояснення стосовно доводів відповідача про прийняття Кабінетом Міністрів України у 2014 році нової постанови з новим переліком відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, звільняються від обкладання податком на додану вартість та стосовно обґрунтувань позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за формою «В4» від 24.11.2015 року № 0002802205.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 668444 основним видом економічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Метал-Альянс» є неспеціалізована оптова торгівля.
Уповноваженими фахівцями державної податкової інспекції проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Метал-Альянс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 11.07.2013 року до 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 11.07.2013 року по 31.12.2014 року, за результатами якої складено Акт № 1010/04-67-22-05/38834910 від 06.11.2015 року.
У вказаному Акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.198.6 ст.198, п.201.1, 201.4 ст.201 Податкового Кодексу України від 02.12.10 за № 2755-VI (із змінами та доповненнями) внаслідок чого підприємством ТОВ «ВП «Метал-Альянс»: занижено податок на додану вартість всього на суму 389 732 грн., в т.ч. за січень 2014 року на суму 242 766 грн. та за лютий 2014 р. на суму 146 966грн.; завищено р.24 декларації з ПДВ « залишок від ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» всього на суму 213 808 грн. в т.ч. за грудень 2014 року на суму 213 808 грн.
На підставі Акту перевірки, та в результаті адміністративного узгодження суми податкового зобов'язання, 24.11.2015 року керівником контролюючого органу прийнято податкові повідомлення-рішення за формою «Р» № 0002792205, за формою «В4» № 0002802205.
Згідно з п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Стаття 30 ПК України визначає податкову пільгу, як передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Як встановлено пунктом 30.3 вищевказаної статті Податкового кодексу України платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Податкова пільга надається шляхом: а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору; б) зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору; в) встановлення зниженої ставки податку та збору; г) звільнення від сплати податку та збору (п. 30.9 ст. 30 ПК України).
Згідно з Законом України від 28.12.2014р. № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків», внесені зміни до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, зокрема до 01.01.2017р. продовжена дія режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів.
Відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу тимчасово до 01.01.2017р. від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Перелік зазначених відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011р. № 15 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 01.01.2015р., звільняються від обкладення податком на додану вартість", зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України, зокрема постановою № 136 від 25.03.2015р..
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. № 136 були внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011р. № 15 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014р., звільняються від обкладення податком на додану вартість" щодо заміни у назві, пункті 1 постанови та додатках до переліків цифр і слова "1 січня 2015" на цифри і слово "1 січня 2017".
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність із Законом від 28.12. 2014р. №71-19 постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. № 136 (далі - постанова №136) внесено зміни до постанови №15, згідно з яким дію зазначених переліків продовжено до 01.01.2017р.
Висновок податкового органу про те, що дія постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011р. №15 (далі - постанова №15), якою затверджено вищезазначені переліки, обмежувалися лише 2014р. та станом на 01.01.2015р. відповідного нормативно-правового акта уряду, який визначив би переліки брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ. або продовжував би дію постанови №15, прийнято не було, не заслуговують на увагу, з огляду на наступне.
Суд зазначає, що норми Податкового кодексу України мають вищу юридичну силу, а норми постанов Кабінету Міністрів України, як підзаконних нормативно-правових актів, можуть лише розвивати та деталізувати положення Податкового кодексу України. Кабінет Міністрів України не має повноважень з зупинення, скасування або звуження норм, встановлених актом вищої юридичної сили, яким є Податковий кодекс України.
Таким чином, оскільки пільга з операцій з металобрухтом була встановлена Податковим кодексом України з початку року, то і діяти вона має з 01.01.2015р.
Тобто, Законом України від 28 грудня 2014р. №71 було подовжено дію пункту 23 Підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України до 01.01.2017р., а відповідно операції з постачання відходів та брухту та чорних і кольорових металів звільняються від оподаткування від дня прийняття Податкового кодексу України до 01.01.2017р.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірність винесення ним оскаржуваних податкових повідомлень-рішень за формою «Р» № 0002792205, за формою «В4» № 0002802205.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 1, 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У судовому засіданні, яке відбулось 04.02.2016 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 09.02.2016 року.
Керуючись ст. 58-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення форми "В4" № 0002802205 від 24.11.15р.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0002792205 від 24.11.15р.
Стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 10514,59 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.В. Сидоренко