ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2016 р. Справа № 804/15984/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Гончаровій В.Г. розглянувши за участю :
представника позивача - ОСОБА_1
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,
про визнання дій протиправними .
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 про визнання дії Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо оформлення та надіслання ОСОБА_2 податкового повідомлення-рішення від 23.06.2015р. №511-15 за формою «Ф» без припису (розрахунок податкового зобов'язання додається) та без додатку до нього протиправними.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що податкове повідомлення -рішення від 08.06.2015р. №510-15 форма «Ф» про визначення суми податкового зобов'язання у розмірі 76969,08 грн. за платежем земельний податок з фізичних осіб, не відповідає п.2.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010р. №985 та додатку №1 до нього, оскільки в даному випадку не може бути відсутній припис - розрахунок податкового зобов'язання додається, оскільки податковий орган самостійно визначив податкове зобов'язання платника податків, за причинами не пов'язаними із порушенням податкового або іншого законодавства.
Присутній у судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що податкове повідомлення-рішення від 08.06.2015р. №510-15 форми «Ф» на суму податкового зобов'язання за 2014р. по земельному податку у розмірі 76969,08 грн. прийнято у межах компетенції зміст якого чітко встановлює пункт та статтю законодавства згідно з яким визначено розмір грошового зобов'язання платника податків, пункт та статтю законодавства згідно з яким встановлено термін сплати грошового зобов'язання. Крім того, в запереченнях відповідач зазначає, що визначене податкового зобов'язання по земельному податку за 2014р. за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 площею 3639,2 кв.м.; податкове повідомлення-рішення отримане ОСОБА_2 23.06.2015р. та наводить розрахунок податкового зобов'язання. Також відповідачем надано Розрахунок податкового зобов'язання по земельному податку за земельні ділянки по вул. Електроніки, б.8 за 2014р., підписаний головним державним ревізором-інспектором Н.М.Зубко.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст.58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
08.06.2015р. Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення рішення №510-15 форма «Ф», згідно якого ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб в розмірі 76969,08 грн.
Супровідним листом вих.№515/10/04-82-153 від 08.06.2015р. податкове повідомлення рішення №510-15 про визначення суму земельного податку за 2014р. за адресою вул. Електроніки, б.8 направлена позивачу, та згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (штрихкодовий ідентифікатор 5000602832234) отримано 23.06.2015р.
Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, розроблений відповідно до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, відповідно до яких органам державної податкової служби надано право визначати суму нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість та затверджений наказом Міністерства фінансів України №1236 від 28.11.2012р. (далі - Порядок №1236).
Відповідно до пункті 1.2 та 2.1 Порядку №1236 органи державної податкової служби складають та направляють (вручають) платникам податків податкові повідомлення-рішення про нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість.
Орган державної податкової служби визначає суму нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість та складає податкове повідомлення-рішення у випадках, якщо, зокрема в інших випадках, коли здійснення такого розрахунку передбачено статтею 58 глави 4 розділу ІІ Кодексу.
Згідно пунктів 2.2 та 2.4 Порядку №1236 у випадках, зазначених у пункті 2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення, зокрема за формою згідно з додатком 1 для платників податків - фізичних осіб (форма «Ф»), якщо відповідно до законодавства орган державної податкової служби самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних із порушенням податкового або іншого законодавства. До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) з наведенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку) відповідного звітного періоду, щодо якого здійснюється розрахунок податкового зобов'язання, а також іншої інформації, необхідної для визначення грошового зобов'язання.
Додатком 1 до Порядку №1236 встановлена форма податкового повідомлення-рішення для платників податку - фізичних осіб (форма «Ф»), згідно якої містить зазначення «Розрахунок податкового зобов'язання додається.».
Зі змісту наведених норм слідує, що контролюючий орган складає та направляє платнику податків - фізичній особі, податкове повідомлення - рішення за формою «Ф» до якого обов'язково додається розрахунок податкового зобов'язання із інформацією, необхідною для визначення грошового зобов'язання.
За правилами КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як вбачається з матеріалів справи, в податковому повідомленні-рішенні №510-15 форма «Ф» від 08.06.2015р. не зазначення «Розрахунок податкового зобов'язання додається.», та згідно супровідного листа вих.№515/10/04-82-153 від 08.06.2015р., позивачу направлялося лише податкове повідомлення-рішення, без відповідного додатку.
Разом з тим, відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача щодо не надіслання розрахунку податкового зобов'язання до податкового повідомлення-рішення від 23.06.2015р. №511-15 за формою «Ф».
Частиною ч.3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
- безсторонньо (неупереджено);
- добросовісно;
- розсудливо;
- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
- своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що відповідачем порушений принцип вчинення дії на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, при оформлення та надіслання ОСОБА_2 податкового повідомлення-рішення №510-15 форма «Ф» від 08.06.2015р., у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 487,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
У судовому засіданні, яке відбулось 21.01.2016 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено 26.01.2016р.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо оформлення та надіслання ОСОБА_2 податкового повідомлення-рішення від 23.06.15 року №511-15 за формою "Ф" без зазначення "Розрахунок податкового зобов'язання додається" та без додатку до нього.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 487,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.В. Сидоренко